Epilacja laserowa,
a bezpieczeństwo

Obok komfortu i problemów z czasem, który musimy poświęcić na częste golenie bądź depilację różnego rodzaju, to chęć uniknięcia codziennych podrażnień po tych zabiegach stanowi jeden z najczęstszych powodów, dla których decydujemy się na skorzystanie z zabiegów epilacji laserowej. Na co zwrócić uwagę, aby wybrany przez nas zabieg był nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny i nie powodował innego (często o wiele bardziej poważnego) problemu jakim może być oparzenie skóry?

Na czym polega epilacja i dlaczego może dojść do poparzenia?

Moisturizer creamJak już opisywaliśmy wcześniej [ Artykuł | Epilacja czy depilacja? ] epilacja to metoda zabiegowa, której celem jest nieodwracalne zniszczenie cebulki włosa wraz z doprowadzającymi do niej krew naczyniami. Owe “zniszczenie” opiera się na zjawisku termolizy, czyli termicznego oddziaływania na opuszek włosa, uzyskiwanego poprzez zjawisko absorpcji tj. pochłaniania energii przez fotoakceptor, jakim jest melanina zawarta w strukturze włosa. W dużym uproszczeniu wiązka lasera działa na mieszek włosowy, ale oczekiwany stan zapalny powstaje tylko tam gdzie światło trafia na komórki barwnika (stąd np. epilacja włosa siwego jest w tej technologii niemożliwa z uwagi na brak barwnika w jego strukturze) Problem w tym, że melanina jako barwnik nie występuje wyłącznie we włosach, ale również (lub przede wszystkim) w naszej skórze odpowiadając za jej kolor. Tym samym, promień lasera mimo, że wycelowany w cebulkę włosa, natrafia na swojej drodze na komórki melaniny w skórze i w momencie gdy jego natężenie jest zbyt wysokie może wywołać stan zapalny, co bezpośrednio prowadzi do wystąpienia oparzenia.

Określenie fototypu skóry i dostosowanie odpowiednich parametrów

pretty women applied cream on her legsWstępem do zabiegu epilacji laserowej jest zawsze określenie “koloru” naszej skóry, a dokładniej w ślad za skalą Fitzpatricka jej fototypu, który możemy podzielić według skali od 1 do 6, gdzie 1 oznacza bardzo jasną karnację, a 6 ciemną. W uproszczeniu koloryt naszej skóry wyraża ilość znajdującego się w niej barwnika tj. melaniny, dlatego im ciemniejsza skóra tym poziom melaniny większy. Gdy się opalamy, to im mamy więcej melaniny czyli im wyższy fototyp naszej skóry, tym mniejsze ryzyko, że doznamy oparzenia.

Jaki to ma związek z epilacją? Otóż, przy epilacji jest odwrotnie. Im wyższa skala fototypu, tym ryzyko wystąpienia oparzenia jest większe. Co więcej, im większe jest ryzyko wystąpienia oparzenia, tym mniejsza musi być intensywność wiązki lasera podczas wykonywanego zabiegu. Dlatego dla bezpieczeństwa epilacji kluczowe jest prawidłowe określenie fototypu skóry, a na jego podstawie dobranie odpowiednich parametrów zabiegowych.

Przewaga, dzięki technologii

Czy możemy być pewni, że decydując się na zabieg parametry zostaną odpowiednio dobrane do naszego indywidualnego przypadku? Tak, jeżeli korzystamy z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych np. czytnika poziomu melaniny Skintel™, który jest nieodłącznym elementem procesu zabiegowego laserem diodowym Palomar VECTUS™. Emituje on trzy wiązki światła LED, dzięki czemu dociera na różne głębokości naskórka mierząc melaninę na różnym poziomie. Dzięki jego zastosowaniu, system analizuje i personalizuje parametry zabiegowe, tak aby osiągnąć maksymalną efektywność bez ryzyka oparzenia podnosząc poziom bezpieczeństwa do maksimum.
Technologia Skintel™ pozwala nie tylko osiągnąć maksymalny komfort w trakcie zabiegu, najlepsze efekty zabiegowe ale pozwala przede wszystkim uzyskać to, na czym najbardziej w MEDESTETIS nam zależy – na osiągnięciu maksimum bezpieczeństwa dla naszych Pacjentów.