Jak powstają i jak leczyć przebarwienia?

Jak powstają i jak leczyć przebarwienia?

shutterstock_354838811

Gładka, promienna i nieskazitelna cera, to marzenie większości z nas, a jesień jest najodpowiedniejszą porą roku, aby nie tylko poprawić kondycję naszej skóry, ale także podjąć walkę z przebarwieniami, które wraz z odejściem słonecznego lata pozostały na skórze. Przebarwienia, to rodzaj defektu estetycznego, dotyczący znacznej części naszego społeczeństwa ale dzięki wiedzy i najnowszej technologii możliwy do usunięcia.
Jak powstają przebarwienia i w jaki sposób można z nimi walczyć? Zapraszamy do lektury.

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia są to płaskie zmiany pigmentacyjne o różnej wielkości i kształcie, które mogą pojawić się na całym ciele, zarówno na twarzy, jak i dekolcie lub dłoniach. Różnią się od otaczającej skóry, intensywnością zabarwienia – od jasnobrązowego do nawet ciemnobrunatnego.

Przyczyny powstawania przebarwień

Światło UV jest jednym z głównych czynników wywołujących przebarwienia, które mogą mieć również podłoże hormonalne lub genetyczne. Udział w ich powstawaniu mają też choroby autoimmunologiczne, takie jak cukrzyca typu 1-go lub choroba Hashimoto.

Zaburzona gospodarka hormonalna niekorzystnie wpływa na stan skóry, ponieważ przyczynia się do powstania szczególnego rodzaju przebarwień jakim jest – ostuda, inaczej melasma. Związane jest to z nadmierną produkcją żeńskich hormonów – estrogenu i progesteronu. Na powstanie melazmy szczególnie narażone są kobiety w ciąży, a także osoby o ciemniejszej karnacji.

Pamiętajmy, że jeżeli na naszym ciele występują już ciemne plamy, to nadmierna ekspozycja na światło UV może sprawić, że piegi, plamy starcze lub melasma przybiorą jeszcze ciemniejsze zabarwienie.

Jak powstają przebarwienia?

Proces powstawania przebarwień związany jest z nadmierną produkcją melaniny, czyli barwnika, który odpowiada nie tylko za kolor skóry, włosów i paznokci, ale także jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, chroniącym skórę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Natomiast nadmierna ekspozycja na światło UV przyczynia się do zakłócenia wytwarzania melaniny w warstwie podstawnej naskórka, prowadząc do powstania nieestetycznie wyglądających przebarwień. Ocena głębokości na jakiej są zlokalizowane przebarwienia oraz przyczyny ich występowania ma ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniej terapii.

Jak usunąć przebarwienia?

shutterstock_257654764Jedną z metod pozwalającą skutecznie pozbyć się przebarwień posłonecznych jest zabieg wykorzystujący wąskopasmowe intensywne pulsacyjne źródło światła. Technologia ta stosowana jest miejscowo na przebarwienia i polega na termicznym uszkodzeniu komórek, w których doszło do nagromadzenia barwnika – melaniny. Wiązka światła wnika w głąb skóry, gdzie pochłaniana jest przez melaninę, następnie powoduje podgrzanie komórek z barwnikiem, a w efekcie ich rozbicie. Uzupełnieniem terapii jest wykorzystanie lasera Nd:YAG 1064/532nm, którego działanie skoncentrowane jest na poziomie skóry właściwej. Dzięki temu dochodzi do rewitalizacji skóry i poprawy jej kolorytu zwłaszcza w kontekście przebarwień o podłożu hormonalnym.
Należy również zwrócić szczególną uwagę na to, iż obydwie technologie działają głęboko, nie powodując naruszenia ciągłości naskórka. Po zabiegu przebarwienia przybierają ciemniejszy odcień, co jest zupełnie normalnym zjawiskiem, natomiast po kilku dniach rozpoczyna się proces delikatnego złuszczania, po którym następuje rozjaśnienie zmian pigmentacyjnych.

Likwidacja przebarwień jest nie tylko możliwa, ale także konieczna i nie jest to związane tylko z poprawą urody, ale również naszym zdrowiem. Wszystkie niepokojące zmiany w postaci plam, które zaobserwujemy na naszym ciele, koniecznie należy skonsultować z lekarzem dermatologiem.

Inną, równie skuteczną metodą likwidacji przebarwień, są peelingi chemiczne na bazie retinolu. Substancje aktywne zawarte w preparacie hamują syntezę melaniny i transport melanosomów – czyli składników melanocytów odpowiedzialnych za magazynowanie melaniny. Zabieg ten to nieinwazyjny sposób na rozjaśnienie przebarwień, a także na ogólną poprawę kondycji skóry.
Kolejnym wartym uwagi zabiegiem, jest mezoterapia igłowa, bogata w składniki aktywne takie jak peptydy biomimetyczne działające rozjaśniająco, aminokwasy, witaminy, minerały i koenzymy. Dzięki iniekcji bezpośrednio w głąb skóry, uzyskamy efekt rozjaśnienia plam barwnikowych, poprzez hamowanie wydzielania tyrozynazy – czyli enzymu odpowiedzialnego za pigmentację. Dodatkowymi zaletami mezoterapii igłowej jest zwiększenie produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, neutralizacja wolnych rodników oraz stymulacja odnowy komórkowej. Już po pierwszym zabiegu widać znaczną różnicę w poprawie wyglądu skóry.
Pamiętajmy, że przedstawione zostały tylko przykładowe zabiegi, które pomogą w walce z przebarwieniami. Jeżeli zauważymy niepokojące zmiany na naszym ciele, niezwłocznie powinniśmy udać się na wizytę do lekarza dermatologa, który dobierze odpowiednią terapię dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb. Dzięki wiedzy i doświadczeniu specjalisty oraz najnowszej technologii estetycznej jesteśmy w stanie na zawsze pozbyć się przebarwień i cieszyć się jasną i gładką cerą.