Leczenie nadpotliwości

Kiedy warto pomyśleć o leczeniu nadpotliwości?

Nadmierna miejscowa potliwości występująca zazwyczaj w obszarze pach, dłoni i stóp, to dość rzadki, ale za to niezwykle krępujący problem. Jej występowanie budzi nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny dyskomfort, który prowadzi do utraty pewności siebie, a niekiedy nawet do głębszych zaburzeń w komunikacji interpersonalnej. Dlatego tak ważne jest leczenie nadpotliwości zawsze wtedy, gdy rzutuje ona na nasze samopoczucie i relacje z innymi ludźmi.

Co może być przyczyną nadmiernej potliwości?

Przyjmuje się, że problem nadmiernej potliwości dotyczy ok. 1% populacji i jest następstwem nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Przyczyny zwiększonej potliwości możemy podzielić na:

  • fizjologiczne takie jak: wysiłek fizyczny, emocje, stres, spożywanie niektórych potraw, klimakterium,
  • i chorobowe takie jak: zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, cukrzyca), neurologiczne (neuropatie), infekcje wirusowe i bakteryjne (AIDS, gruźlica), niektóre nowotwory (guz nadnerczy, ziarnica złośliwa), zatrucia (inhibitory acetylocholinoesterazy, pestycydy).

Cel leczenia nadpotliwości

Celem leczenia jest zablokowanie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe w miejscach poddanych zabiegowi, co w efekcie prowadzi do uniemożliwienia nadmiernego wydzielania potu. Terapia opiera się na kilku powtarzających się zabiegach, które prowadzą do „odzwyczajenia” gruczołów potowych od nadmiernego wydzielania potu.

INIEKCJA TOKSYNY BOTULINOWEJ

CZYTAJ

CZYTAJ RÓWNIEŻ

TAGI:

Instytut MEDESTETIS | WARSZAWA – Leczenie nadpotliwości