Witamina D
a biologiczny cykl naskórka

Witamina D, mało znany sprzymierzeniec pięknej skóry.

niebo

Jesień to specyficzna pora roku, jednego dnia słoneczna i łagodna, drugiego mroczna i deszczowa. Niezależnie od przebiegu jest wstępem do coraz krótszych, chłodniejszych i co najważniejsze pozbawionych słońca dni, stanowi niemałe wyzwanie dla funkcjonowania całego naszego organizmu.

Ten jesienny, pochmurny, oraz melancholijny czas przyczynia się nie tylko do pogorszenia naszego nastroju i samopoczucia. Codziennie rano przeglądając się w lustrze możemy zauważyć jak zmiana warunków atmosferycznych negatywnie wpływa na stan naszej skóry, która pozbawiona dawnego blasku staje się szara, mało jędrna, ponadto jak nigdy dotąd pojawiają się rozszerzone pory, a nawet liczne zmiany zapalne. Przyczyną tego stanu może być niedobór witaminy D.

Brak promieni słonecznych

Z dermatologicznego punktu widzenia promienie słoneczne nie należą do przyjaciół naszej skóry. Przyczyniają się one do powstawania zmian, takich jak przebarwienia posłoneczne, rumień, szybszego starzenia się skóry oraz stymulacji powstawania nowotworów.

Z drugiej strony mają ogromny wpływ na pobudzenie wielu pozytywnych procesów zachodzących w naszym organizmie, więc jesienią ograniczona ilość słońca nie może pozostać bez wpływu na nasze ciało. Jednym z ważniejszych procesów stymulowanych w 90% przez promienie UV jest skórna synteza witamy D.

Czym jest witamina D?

Witamina D  to grupa rozpuszczalnych w tłuszczach steroidowych i organicznych związków chemicznych. Poza regulowaniem gospodarki wapniowo-fosforanowej ma ogromne znaczenie dla ogólnego funkcjonowania naszego organizmu zwłaszcza w zakresie działania układu odpornościowego, utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi, ale również i przede wszystkim odgrywa ważną rolę w ochronie skóry i jej regeneracji.

W swej aktywnej postaci (kalcytriolu), witamina D reguluje biologiczny cykl naskórka i tym samym pozytywnie oddziałuje nie tylko na kondycję skóry, ale również jej naturalne funkcje takie jak regenerację czy gojenie ran.

Biologiczny cykl wymiany naskórka to proces, w którym nowe komórki powstałe w warstwie rozrodczej naskórka, wędrują na powierzchnię skóry, aż do warstwy rogowej, która wypychana ulega zniszczeniu w sposób dla nas niezauważalny. To niezwykle ważny proces zachodzący w skórze, a jego częstotliwość i długość ma wielki wpływ na koloryt i kondycję naszej skóry.

Pełny cykl odnowy biologicznej skóry u młodej osoby trwa około 28 dni. Niestety z wiekiem oraz  przez wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych cykl wymiany komórek może się wydłużyć nawet do 50 dni.

Ograniczona synteza witaminy D spowalnia biologiczny cykl naskórka, powodując zaleganie na powierzchni skóry martwych komórek. Ma to niekorzystny wypływ na wygląd skóry, która staje się coraz bardziej poszarzała i mało jędrna.

Co ciekawe, od września do kwietnia w Polsce, synteza skórna witaminy D praktycznie nie zachodzi bo, aby zachodziła musielibyśmy przebywać na słońcu minimum 15 minut dziennie i mieć odsłonięte przynajmniej 18 procent powierzchni ciała (twarz, przedramiona i częściowo nogi).

Niestety słońce w tym okresie (nie licząc pochmurnych dni) najefektywniej świeci tylko pomiędzy godziną 10, a 15, czyli w czasie, w którym większość z nas jest w pracy.

Jak przeciwdziałać ?

Nasze dzienne zapotrzebowanie na  witaminę D wg norm przyjętych w Polsce to 800 – 1000 IU dla osoby dorosłej. Niestety przez ograniczoną ilość słońca, jesienią organizm nie jest w stanie sam uzupełnić jej niedoborów. Dlatego w tym okresie niezwykle istotna jest odpowiednia suplementacja. Bardzo bogatym źródłem witaminy D są tłuste ryby tj. makrela, tuńczyk, pstrąg. Tran – który niegdyś podawały nam mamy, zawiera nie tylko niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nienasycone kwasy tłuszczowe, ale jego jedna kapsułka może pokryć nawet dzienną dawkę zapotrzebowania na witaminę D3. Pamiętajmy że, dbając o skórę, dbamy również o swoje dobre samopoczucie.

Leczenie objawów zaburzeń biologicznej cyklu naskórka

Profilaktyka jest niezmiernie ważna. Odpowiednia dieta i suplementacja to klucz do utrzymania zdrowia i witalności naszej skóry oraz organizmu. Niestety czasem w natłoku codziennych obowiązków zapominamy o systematyczności naszych działań, wtedy warto skorzystać z pomocy specjalisty. Właściwie dobrana pielęgnacja zabiegowa w okresie jesiennym może okazać się niezbędna. Zastosowanie ablacyjnego światła laserowego lub peelingów chemicznych to przede wszystkim wsparcie dla opisywanego wcześniej naturalnego cyklu biologicznego komórek naskórka. Dzięki złuszczeniu nagromadzonej warstwy rogowej uzyskamy efekt rozświetlenia, poprawy wyglądu skóry, dodatkowo zwiększymy przepuszczalność naskórka, co wpłynie korzystnie na wchłanialności substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.