Worki pod oczami – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pacjentki, które trafiają do naszego gabinetu, chcą przede wszystkim wyglądać na zdrowe i bardziej wypoczęte.

Jesteś chora? Chyba musisz odpocząć. Dobrze się czujesz?

Gdy problemem, z którym do mnie trafiają są cienie i opuchlizna w okolicach oczu. Mówią mi, że mają dość pytań o to, czy dobrze się czują, czy nie są chore.

Pojawienie się cieni oraz opuchlizny pod oczami, potocznie nazywanej workami pod oczami, dodają pacjentkom lat i sprawiają, że faktycznie wyglądają na zmęczone, a nawet smutne.
Do mojego gabinetu trafiają, gdy kilka godzin dodatkowego snu i kryjący korektor pod oczami nie są już w stanie zatuszować problemu.

Skąd biorą się worki pod oczami?

Wszystko sprowadza się do budowy skóry wokół oczu, która jest inna od tej na reszcie naszej twarzy.

Jest o wiele cieńsza, nie posiada gruczołów łojowych i ma o wiele mniej gruczołów tłuszczowych, przez to jest bardziej narażona na powstanie zmarszczek lub zastoje wodne, które powodują powstawanie nieestetycznych worków pod oczami. 

Należy pamiętać, że ze względu na dużą delikatność skóra pod oczami starzeje się najszybciej. Wraz z wiekiem mogą pojawiać się liczne zmarszczki, skóra staje się cieńsza, a położone pod nią naczynia krwionośne zaczynają mocniej prześwitywać, dając niepożądany efekt podkrążonych i zmęczonych oczu. 

Siniaki i worki pod oczami – jakie są przyczyny?

W przypadku wielu naszych pacjentek nieestetyczne zasinienia pod oczami są uwarunkowane genetycznie.
Z rozmowy z pacjentką dowiadujemy się, że na podobną przypadłość cierpiała jej mama, babcia czy siostry.

Kobiety o głęboko osadzonych oczach mają większą skłonność do cieni pod oczami, bowiem barwnik skóry skupia się wówczas na mniejszej powierzchni, a cienie pod oczami występują naturalnie nawet od wczesnych lat naszego życia.

Częstym problemem powodującym opuchnięcia i worki pod oczami są zastoje limfatyczne. Zastoje limfatyczne w około oczu są spowodowane spadkiem napięcia mięśnia okrężnego oka, a w konsekwencji pogorszeniem odpływu chłonki.

Genetyczne skłonności i problemy z krążeniem to jedno, ale zasinienia w okolicy oczu mogą być też powodowane przez:

  • alergie,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • przebyte choroby lub
  • nieprawidłową pracę niektórych narządów.

Dlatego ważne jest aby konsultować się z lekarzem, który stwierdzi czy nasze cienie pod oczami to kwestia fizjologii, niewyspania lub problemów zdrowotnych.

Sińce i opuchnięte oczy – jak im przeciwdziałać?

Do kwestii zdrowia i urody zawsze podchodzimy holistycznie.

Kiedy trafia do nas pacjentka, która chce się pozbyć worków i sińców pod oczami, kompleksowo patrzę na jej stan zdrowia i styl życia.

Zdarza się, że pacjentka zamiast zabiegów czy leków potrzebuje więcej snu i szansy na relaks oraz zmiany nawyków żywieniowych.
Ta trójca pomaga poprawić nie tylko stan skóry, ale i umysłu.

Umiarkowany wysiłek fizyczny, picie dużych ilości wody i dieta, zawierająca minimalną ilość soli, cukrów prostych i przetworzonej żywności to pierwszy krok do poprawy kondycji fizycznej całego organizmu, nie tylko skóry.

Gdy układamy z pacjentkami plan leczenia, podkreślam jak ważna jest codzienna pielęgnacja.
Uczulamy, aby bez względu na okoliczności zawsze robiły demakijaż, a okolice oka myły preparatami przebadanymi okulistycznie, które są delikatne, ale skuteczne – nie wymagają pocierania i podrażniania delikatnej skóry powiek.

Zabiegi na cienie i worki pod oczami

Jeśli pacjentka prowadzi zdrowy tryb życia, wysypia się i używa dobrze dobranych kosmetyków, ale nadal widzi sińce pod oczami i nieestetyczne worki, jest do wyboru kilka zabiegów medycyny estetycznej, które mogą zredukować ten problem.

W momencie, kiedy oczy są głęboko osadzone, dobrym rozwiązaniem może być zabieg w okolicy doliny łez tj. wypełnianie kwasem hialuronowym.
Preparat powoduje zmniejszenie zagłębienia pod oczami i idealnie wypełnia tą przestrzeń, przez co skóra jest jaśniejsza i bardziej napięta.

Ponadto, preparat użyty w zabiegu wypełniania i usuwania zmarszczek kwasem hialuronowym spowoduje długotrwałe nawilżenie skóry pod oczami. Zabieg ten działa natychmiastowo, więc od razu po wyjściu z gabinetu lekarskiego pacjentki mają bardziej wypoczęte spojrzenie.

Zdarza się, że pomimo odpowiednio dobranej domowej pielęgnacji pacjentki nadal skarżą się na suchą i odwodnioną skórę w okolicach oczu. Wówczas remedium to mezoterapia igłowa. Mezoterapia igłowa to idealny zabieg dla osób, którym zależy nanaturalnym efekcie rozjaśnienia zasinień i odżywienia skóry, bez stosowania wypełniaczy. Skóra regeneruje się i stopniowo rozjaśnia oraz napina, a terapia daje efekt wypoczętego spojrzenia i nawilżonej skóry, choć rezultat nie jest natychmiastowy.

Oczywiście zabiegi redukujące problem worków i zasinień pod oczami należy wykonywać w serii, tak aby skóra regularnie była poddawana stymulacji.
Tylko w taki sposób możemy zniwelować ten problem i zadbać o piękny wygląd wyjątkowo wrażliwej okolicy naszego oka.

Gdy diagnozuję u pacjentek problemy z krążeniem limfy, które powodują opuchliznę, niezbędny jest masaż drenujący twarzy Endermolift LPG, który świetnie sprawdzi się w udrażnianiu podpuchniętej powieki dolnej. W naturalny sposób pobudza odbudowę i produkcję odmładzających składników skóry:

  • kolagenu –  dla jędrnej skóry,
  • elastyny – dla sprężystości i
  • kwasu hialuronowego – dla naturalnego wypełnienia i nawilżenia skóry.

Zasinienia, opuchliznę i worki pod oczami można tuszować makijażem. Ale zdecydowanie trwalsze efekty daje kompleksowe podejście: zmiana stylu życia i zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Z czasem pacjentki w ogóle odstawiają kryjące korektory pod oczy i cieszą się pełnym blasku, młodzieńczym spojrzeniem.

joanna_3

Artykuł został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej

Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
0 (0 głosów)