Iniekcja toksyną botulinową (botoks, botox, azzalure)

Iniekcja toksyny botulinowej w skrócie
Cena od 200 zł
Czas zabiegu 15-30 min
Znieczulenie TAK
Zdolność do pracy TAK
Sugerowana seria zabieg + wizyta kontrolna
Czas utrzymywania efektów 4-12 mc
botox3

Efekty zastosowania toksyny botulinowej

Działanie toksyny botulinowej powoduje zahamowanie produkcji acetylocholiny odpowiedzialnej za przenoszenie sygnałów pomiędzy neuronami. W konsekwencji dochodzi do zupełnie bezpiecznego i odwracalnego procesu zaniku siły mięśniowej w płytce ruchu – zakończenia nerwowe nie wysyłają neuroprzekaźnika, natomiast mięśnie przestają się nadmiernie kurczyć.

Terapia botoksem pozwala uzyskać optymalne efekty podczas leczenia zmarszczek różnego typu tj. kurze łapki, lwia zmarszczka, zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki palacza, zmarszczki królicze czy zmarszczki pod oczami. Zastosowanie terapii toksyną botulinową pozwala zmniejszyć nadmierne napięcie mięśniowe, dlatego z sukcesem leczy przewlekłe migreny.

Botoks zbawiennie działa w przypadku szczękościsku związanego z nadmierną pracą mięśni żwaczy. Terapia toksyną botulinową pozwala ograniczyć pracę gruczołów potowych, dlatego idealnie sprawdza się w walce z problemem nadpotliwości w obrębie pach, dłoni i stóp. Dzięki wykorzystaniu toksyny botulinowej przeprowadzana jest również korekta brwi.

botox2

Wskazania do zastosowania botoksu

Toksyna botulinowa (potocznie określana mianem botox) jest produktem leczniczym wykorzystywanym powszechnie w likwidacji zmarszczek, leczeniu nadmiernej potliwości, zwalczaniu bruksizmu czy uwolnieniu pacjenta od przewlekłych migren.
Zastrzyki z toksyny botulinowej pomagają w modelowaniu twarzy oraz zabiegu korekty brwi.

Botox umożliwia uzyskanie nowego świeżego wyglądu. Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej pomoże Ci uzyskać pozytywny wyraz twarzy, ukryć zmęczenie i stres.

Jak wygląda iniekcja toksyny botulinowej?

Iniekcja toksyny botulinowej jest zawsze poprzedzona konsultacją z lekarzem medycyny estetycznej oraz dokładnym wywiadem medycznym. Ma to na celu zapewnienie pacjentowi maksimum bezpieczeństwa  dla jego zdrowia i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Lekarz dopasowuje odpowiednią dawkę toksyny botulinowej do potrzeb konkretnego pacjenta, w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Botoks wprowadza się za pomocą mikroigły do mięśni usytuowanych tuż pod skórą. Zastrzyki z toksyny botulinowej są praktycznie bezbolesne dzięki zastosowanemu znieczuleniu miejscowemu. Większość pacjentów porównuje iniekcję do uczucia ukąszenia komara. Na życzenie pacjenta stosujemy krem znieczulający z lidokainą nakładany na skórę kilkanaście minut przed wykonaniem zabiegu.

Czas trwania zabiegu iniekcji toksyny botulinowej

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej trwa od 15 do 30 minut.

botox1

Okres rekonwalescencji po botoksie

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest bezpieczny i małoinwazyjny, dlatego nie wymaga specjalnego okresu rekonwalescencji. Zazwyczaj pacjent może natychmiast wrócić do normalnej aktywności. Należy przez 24 godziny po zabiegu botoksem nie podejmować bardzo dużej aktywności fizycznej i powstrzymać się od spożywania alkoholu. Wskazane jest aby w okresie 2 tygodni od dnia zastosowania zastrzyków z toksyny botulinowej nie ogrzewać ostrzykniętej okolicy i nie korzystać z sauny czy solarium. Niekiedy może wystąpić niewielki miejscowy obrzęk, który utrzymuje się nie dłużej niż 2 godziny. Bardzo rzadko po zabiegu botoksem pojawia się siniak, który goi się w ciągu kilku dni.

Czas utrzymywania się efektów po zastosowaniu toksyny botulinowej

Nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe, powstrzymane w rozwoju w wyniku działania toksyny botulinowej, tworzą się w czasie od 4 do 12 miesięcy, dlatego pacjenci najczęściej cieszą się otrzymanym efektem przez około 4-6 miesięcy w przypadku zmarszczek, a efektem do 9 czy nawet 12 miesięcy w przypadku leczenia nadpotliwości.

Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej

Korzystanie z możliwości działania botoksu nie jest wskazane, gdy u pacjenta występują schorzenia czy niesprzyjające okresy, w których pacjent się znajduje. Są to:

  • schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym wynikające z uwarunkowań genetycznych,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
  • miejscowe zakażenia skóry,
  • ciąża oraz karmienie,
  • uczulenie, na którykolwiek składnik preparatu,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • stosowanie bądź odstawienie w przeciągu tygodnia poprzedzającego zabieg leków takich, jak: D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, aminochinolony, aminoglikozydy

Prezentowany opis procedury iniekcji toksyną botulinową, potocznie zwaną botoksem, ma ogólny charakter i nie stanowi informacji medycznej. Podstawą wykonania zastrzyków z toksyny botulinowej jest zawsze indywidualna konsultacja lekarska. Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegu jest dla nas kluczowe.

Czytaj na blogu Kliniki Dr Kuschill

joanna_3

Opis zabiegu został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej

Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
3.93 (15 głosów)

Polecają nas

Kraków
Warszawa