Laserowe usuwanie blizn i rozstępów

Jak powstają rozstępy?

Charakterystyczne wrzecionowate pasma, pojawiające się najczęściej w okolicach brzucha, ud, piersi czy pośladków – to problem znany wielu kobietom, zwłaszcza tym, które przeszły przez ciążę, lub w krótkim czasie zyskały dodatkowe kilogramy.

Rozstępy, zwłaszcza te wyraźnie widoczne czyli rozstępy na udach czy rozstępy na brzuchu  potrafią skutecznie ograniczyć aktywność fizyczną. Cierpiące na tę przypadłość kobiety rezygnują z opalania się, korzystania z publicznych pływalni, czy nawet przebywania na plaży. Niekiedy, rozstępy mogą powodować tak duży dyskomfort psychiczny, że ich właściciel ma niechęć do aktywności seksualnej.

Rozstępy na piersiach u kobiet są dodatkowym aspektem unikania kontaktów intymnych. W takich wypadkach, podpowiadamy, jak usunąć rozstępy, jak się pozbyć rozstępów na maksymalnie długi czas.

Idealnym, a niekiedy wręcz jedynym słusznym rozwiązaniem jest laser na rozstępy i dostępne zabiegi na rozstępy.

Główne przyczyny powstawania rozstępów

 • znaczne przybranie na wadze w stosunkowo krótkim czasie, w skutek czego zazwyczaj tworzą się rozstępy na udach, rozstępy na brzuchu, rozstępy na pośladkach czy nawet rozstępy na ramionach;
 • ciąża, podczas której rozstępy powstały na brzuchu;
 • ciąża i karmienie piersią, w wyniku których w krótkim czasie znacznie powiększają się piersi, a skóra ulega nagłemu rozciągnięciu. Pojawiają się rozstępy na piersiach, rozstępy na brzuchu, rozstępy pojawiają się nawet na udach;
 • nieprawidłowa praca tkanki łącznej i odpowiedni stopień jej nawilżenia;
 • specyfika hormonalna;
 • uwarunkowanie genetyczne.

Czynniki te zazwyczaj odpowiadają za rozerwanie sieci włókien kolagenowych. Włókna kolagenowe ulegają uszkodzeniu w wyniku niemalże raptownego poddania ich procesowi rozciągnięcia skóry. Problem nabywania rozstępów na ciele dotyczy w większości kobiet, jednak w przypadku nagłego przybrania na wadze, przypadłości tej doświadczają również mężczyźni.

Jak powstają blizny?

Blizny powstają wskutek zniszczenia tkanki łącznej, która następnie przybiera postać tkanki łącznej włóknistej. Niekiedy przekształca się ona w keloid (bliznowiec), czyli bliznę przerostową, charakteryzująca się większym przyrostem tkanki łącznej.

Blizny mogą być bardzo uciążliwe, zwłaszcza gdy są położone tak, że ich ukrycie jest kłopotliwe lub gdy ich obecność jest mocno zakorzeniona w świadomości pacjenta. Niekiedy, prócz problemu natury estetycznej, blizny powodują dyskomfort fizyczny – na przykład wtedy, gdy położone są w okolicach stawów.
Nieestetycznie wyglądające blizny spowodowane urazami, poparzeniami, czy nawet trądzikiem nie muszą już szpecić.

Dla pacjentów, którzy nabyli blizny, podpowiadamy, jak pozbyć się blizn. Dzięki zabiegom z użyciem lasera frakcyjnego, mamy możliwość usunąć blizny potrądzikowe, blizny po ospie czy blizny powstałe po cesarskim cięciu.

Choć mechanizm powstawania blizny na poziomie tkanki zawsze jest taki sam, bo powstaje w wyniku uszkodzenia, naruszenia harmonii skóry, to przyczyn ich nabycia jest wiele. Te zmiany skórne mogą być następujące:

 • blizny po trądziku, tzw. blizny potrądzikowe
 • blizny po ospie
 • blizny po cesarce (w przypadku porodu zakończonego cesarskim cięciem)
 • blizny po innych zabiegach chirurgicznych
 • blizny powstałe po urazie
 • blizny po oparzeniach

Wskazania do zabiegu

Zabiegi przeprowadzane laserem frakcyjnym, który posiada długość fali 2940nm, są znacznie skuteczniejsze niż inne zabiegi alternatywne.
Zabiegi laserem pozwalają osiągnąć pożądane efekty w odpowiedzi na następujące problemy estetyczne:

 • rozstępy na piersiach
 • rozstępy na udach
 • rozstępy na pośladkach
 • rozstępy na brzuchu
 • rozstępy po ciąży
 • blizny po trądziku
 • blizny po ospie
 • blizny po cesarce
 • blizny po zabiegach chirurgicznych

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania blizn czy usuwania rozstępów?

Laserowe usuwanie rozstępów, jak również laserowe usuwanie blizn dla pełnego komfortu pacjenta wykonujemy w znieczuleniu miejscowym przy użyciu kremu z lidokainą. Terapia opiera się na w pełni kontrolowanym uszkadzaniu i przebudowie komórek skóry.

Zarówno w przypadku zabiegu usuwania rozstępów, jak i w przypadku laserowego usuwania blizn, w trakcie terapii dochodzi do regeneracji struktury skóry. W procesie tym dochodzi do powstania nowych  komórek, które wspomagają proces odbudowy tkanek oraz przyspieszają produkcję włókien elastynowych i kolagenowych.

Na czym polega działanie lasera frakcyjnego czyli jak usunąć rozstępy i jak pozbyć się blizn?

Optyka soczewki lasera frakcyjnego jest bardzo inteligentna. Działa selektywnie na wybrane partie nie naruszając zdrowych tkanek. Wnika w głąb skóry na 15-20% jej obszaru. Na zaprogramowanych obszarach,  tworzy termiczne sekwencje poprzez mikrouszkodzenia, które rozpoczynają następnie proces odbudowy międzykomórkowej.

W ten sposób tworzy się nowa, zdrowa struktura komórek u pacjenta, a w efekcie redukcja przypadłości takich jak między innymi rozstępy na brzuchu, rozstępy na udach, rozstępy na piersiach czy blizny po trądziku, blizny po cesarce lub blizny po ospie.

Mikrouszkodzenia goją się niezwykle szybko, a efekty zabiegu obserwujemy w pełni po okresie 10-14 dni. Następuje przyspieszenie i aktywna produkcja kolagenu, którego pozytywne działanie pacjent odczuwa przez wiele miesięcy po zabiegu.

Efekty usuwania blizn laserem lub laserowego usuwania rozstępów

Głównym celem zabiegu usuwania blizn czy zabiegu na rozstępy jest poprawa ogólnej kondycji skóry. Terapia pozwala zniwelować blizny czy też szpecące ciało, rozstępy. Jest to doskonały sposób na walkę z problemem nieregularnej struktury skóry, blizn po zabiegach chirurgicznych ( w tym także blizny po cesarce) oraz blizn potrądzikowych.

Czas trwania zabiegu usuwania blizn lub usuwania rozstępów

Zabieg trwa od 30 do 60 minut w zależności od tego, czy jest to zabieg na rozstępy czy usuwanie blizn.

Rekonwalescencja po zabiegu laserowego usuwania blizn i usuwania rozstępów

Skóra tuż po zabiegu jest zaczerwieniona i sprawia wrażenie opalonej. Czas rekonwalescencji po zabiegu usuwania blizny czy usuwania rozstępów nie przekracza 7 dni i jest uzależniony od stopnia w jakim skóra została uszkodzona. Proces gojenia z reguły kończy się przed końcem 4 tygodnia.

Po zabiegu należy pielęgnować skórę zgodnie z zaleceniami lekarza. Przez ok. 4 tygodnie nie należy miejsca poddawanego zabiegowi, eksponować na słońce.

Czas utrzymywania się efektów po zabiegu

Efekty terapii rozstępów czy zabiegu usuwania blizn utrzymują się nawet przez 2 lata. Uzyskanie tak długotrwałych efektów wymaga jednak podjęcia serii zabiegów i stosowania się do zaleceń lekarza.

Przeciwwskazania do usuwania blizn czy rozstępów

Zabieg laserowego usuwania blizn czy zabieg na rozstępy  jest bezpieczny dzięki temu, że poprzedza go konsultacja lekarska. Lekarz przeprowadza z pacjentem rozmowę, z której wynika, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do zastosowania zabiegu laserem, takich jak:

 • Infekcja bakteryjna lub wirusowa,
 • Częste nawracające infekcje,
 • Ciąża i karmienie piersią,
 • Izotretynoina (w ciągu ostatnich 6-9 miesiącach),
 • Radioterapia,
 • Twardzina,
 • Zaburzenia układu immunologicznego,
 • Zaburzenia gojenia,
 • Typ skóry VI,
 • Skłonność do powstawania opryszczki (należy poinformować lekarza),
 • Nieregularna pigmentacja skóry (łuszczyca, bielactwo).

Lekarze wykonujący zabieg laserowego usuwania blizn i rozstępów w Krakowie i Warszawie

Lekarze wykonujący zabieg wypełniania i likwidacji zmarszczek kwasem hialuronowym w Krakowie i Warszawie

Najczęściej zadawana pytania (FAQ) – Laserowe usuwanie blizn i rozstępów

Na czym polega laserowe usuwanie blizn i rozstępów?

W trakcie terapii dochodzi do mikrouszkodzeń, które rozpoczynają regenerację struktury skóry. W procesie tym dochodzi do powstania nowych komórek, które wspomagają proces odbudowy tkanek oraz przyspieszają produkcję włókien elastynowych i kolagenowych.

Po jakim czasie widoczny jest efekt usuwania blizn i rozstępów za pomocą lasera?

Mikrouszkodzenia goją się niezwykle szybko, a pierwsze efekty zabiegu obserwujemy po okresie 10-14 dni. Ostateczny efekt redukcji blizn i rozstępów uzależniony jest od ilości przeprowadzonych zabiegów.

W jaki sposób należy pielęgnować skórę po zabiegu laserowego usuwania blizn i rozstępów?

Pielęgnacja po laserowym usuwaniu blizn i rozstępów polega przede wszystkim na stosowaniu kremów łagodzących przez kilka dni po zabiegu.

Ile zabiegów należy wykonać, aby efekt laserowego usuwania blizn i rozstępów był satysfakcjonujący?

W zależności od problemu oraz jego rozległości przeprowadza się najczęściej od 3 do 6 zabiegów, jednak ostateczną decyzję podejmuje lekarz podczas konsultacji.

Jak wygląda skóra bezpośrednio po zabiegu usuwania blizn i rozstępów za pomocą lasera?

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i podrażniona, mogą pojawić się też strupki. Wszystkie skutki uboczne znikają po maksymalnie 2 tygodniach.

Ile trwa zabieg laserowego usuwania blizn i rozstępów?

Zabieg laserowego usuwania blizn i rozstępów trwa od 30 do 60 minut. Przed zabiegiem skóra jest znieczulana, co wydłuża czas trwania zabiegu.

Czytaj na blogu Kliniki Dr Kuschill

anna_grodecka

Opis zabiegu powstał pod nadzorem merytorycznym

lek. med. Anna Grodecka

specjalista dermatolog, wenerolog, lekarz medycyny estetycznej
Dyrektor medyczny Kliniki Dr Kuschill MEDESTETIS.
Specjalista z wieloletnim doświadczeniem zabiegowym, stale uczestnicząca w szkoleniach, konferencjach i kongresach naukowych.
Aktywnie prowadząca edukacyjny profil Instagramowy @aniadermatolog.

Polecają nas

phone Kraków
phone Warszawa