Leczenie bruksizmu toksyną botulinową

Kiedy warto pomyśleć o leczeniu bruksizmu (szczękościsk)?

Bruksizm to tzw. ciągłe zgrzytanie zębami oraz ich mimowolne zaciskanie. To nadmierna i mimowolna aktywność mięśni żwaczy. Najczęściej występuje u pacjentów nieświadomie, podczas snu. Zgrzytanie zębami trudno jest kontrolować.
W zasadzie jest to niemożliwe, a ma szereg skutków ubocznych zdrowotnych i estetycznych. Nieleczony bruksizm prowadzi do:

 • rozchwiania zębów w szczęce,
 • ścierania się szkliwa,
 • ścierania się koron zębowych,
 • zmian zwyrodnieniowych w stawach żuchwowo-skroniowych,
 • odsłaniania się szyjek zębowych
 • asymetrii w pracy mięśni żwaczy

Skutkom bruksizmu towarzyszą migreny, napięcia karku, bóle głowy, pleców, zaburzenia równowagi czy problemy ze słuchem. Dodatkowo niekorzystnym efektem bruksizmu może być tzw. “twarz kwadratowa”, czyli poszerzona w dolnej partii ze  zmienionym owalem.

Bruksizm może dotykać osoby w każdym wieku i bez względu na płeć. Szacuje się, że obejmuje około 8-20% populacji.

Przyczyny tego schorzenia nie są ściśle określone, jednak do najczęstszych należą stres, obecność pasożytów w organizmie i choroby.

Bruksizm – objawy

Jeśli często budzisz się rano z obolałymi mięśniami szczęki lub bólem głowy, może oznaczać to, że cierpisz na bruksizm, czyli nocne lub też dzienne zgrzytanie zębami lub mimowolne zaciskanie zębów.

Bruksizmu nie należy lekceważyć, gdyż może powodować bolesność zębów a nawet, a z czasem ich utratę.
Zdarza się, że zęby u pacjenta z bruksizmem są częściowo starte, pozbawione szkliwa.

Sposoby leczenia bruksizmu

Istnieje wiele skutecznych metod zwalczania bruksizmu. Od specjalnej szyny relaksacyjnej, przez stosowanie technik relaksacyjnych, po ostrzykiwanie twarzy toksyną botulinową.

Zastosowanie botoksu w leczeniu bruksizmu może być traktowane jako metoda samodzielna, lub może być wspierane przez stosowanie szyny relaksacyjnej ( przeźroczyste nakładki). Zastrzyki z botoksu skutecznie rozluźniają mięśnie szczęk, dlatego niwelują nawyk zaciskania mięśni żwaczy.

Co może być przyczyną bruksizmu?

Głównymi powodami powstawania schorzenia zazwyczaj są: niska odporność na stres, występujące u pacjenta wady z gryzu oraz obecność pasożytów w organizmie.

Cele leczenia bruksizmu

Bruksizm powstaje w wyniku nadaktywności mięśni żwaczy, dlatego terapia ma na celu wyeliminowanie niepotrzebnego nawyku zaciskania szczęki i ograniczenia niepotrzebnej pracy odpowiedzialnych za to mięśni.

Efekty zastosowania toksyny botulinowej

Działanie toksyny botulinowej powoduje zupełnie bezpieczny i odwracalny proces zaniku siły mięśniowej w płytce ruchu. W konsekwencji zakończenia nerwowe nie wysyłają neuroprzekaźnika, natomiast mięśnie przestają się nadmiernie kurczyć.

Leczenie bruksizmu botoksem jest skuteczne gdyż pozwala zmniejszyć nadmierne napięcie mięśniowe, czyli tzw. szczękościsk.

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa (potocznie określana mianem botoks) jest produktem leczniczym wykorzystywanym powszechnie w likwidacji zmarszczek, leczeniu nadmiernej potliwości, czy uwolnieniu pacjenta od przewlekłych migren. Doskonale zwalcza właśnie bruksizm.

Jak wygląda iniekcja toksyny botulinowej?

Każdy zabieg z iniekcją toksyny botulinowej poprzedza konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej oraz dokładnym wywiadem medycznym. Ma to na celu wyeliminowanie ryzyka z tytułu ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

Lekarz dopasowuje odpowiednią dawkę toksyny botulinowej w zależności od celu zabiegu i indywidualnych potrzeb pacjenta.

Botoks wprowadza się za pomocą mikroigły do mięśni usytuowanych tuż pod skórą. Dzięki zastosowanemu znieczuleniu miejscowemu, zastrzyki z toksyny botulinowej są praktycznie bezbolesne. Większość pacjentów porównuje odczuwanie iniekcji do uczucia ukąszenia komara.

Czas trwania zabiegu leczenia bruksizmu botoksem

Zabieg niwelujący uporczywe zgrzytanie zębami trwa kilkanaście minut.

Okres rekonwalescencji po leczeniu bruksizmu

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest bezpieczny, dlatego nie wymaga specjalnego okresu rekonwalescencji. Zazwyczaj pacjent od razu powraca do normalnej aktywności. Należy jednak przez czas 24 godzin po zabiegu leczenia bruksizmu zaniechać aktywności fizycznej i powstrzymać się od spożywania alkoholu.

Wskazane jest aby w okresie 2 tygodni od dnia zastosowania zastrzyków z toksyny botulinowej nie ogrzewać ostrzykniętej okolicy i nie korzystać z sauny czy solarium. Może się zdarzyć, ze wystąpi niewielki miejscowy obrzęk. Ustępuje on jednak już po 2 godzinach. Bardzo rzadko po zabiegu botoksem pojawia się siniak, który goi się w ciągu kilku dni.

Czas utrzymywania się efektów leczenia bruksizmu toksyną botulinową

Nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe, powstrzymane w rozwoju w wyniku działania toksyny botulinowej, tworzą się w czasie od 4 do 12 miesięcy, dlatego pacjenci najczęściej cieszą się otrzymanym efektem przez około 4-6 miesięcy.

Przeciwwskazania do zabiegu leczenia bruksizmu z użyciem toksyny botulinowej

Korzystanie z możliwości leczenia bruksizmu botoksem nie jest wskazane, gdy u pacjenta występują schorzenia czy niesprzyjające okresy, w których pacjent się aktualnie znajduje. Są to:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
 • schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym wynikające z uwarunkowań genetycznych,
 • ciąża oraz karmienie,
 • uczulenie, na którykolwiek składnik preparatu,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • miejscowe zakażenia skóry,
 • stosowanie bądź odstawienie w przeciągu tygodnia poprzedzającego zabieg leków takich, jak: D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, aminochinolony, aminoglikozydy

Cena leczenia bruksizmu z użyciem toksyny botulinowej

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej
Konsultacja jest wliczona w cenę zabiegu w przypadku wartości min. 400 zł (w przypadku wartości niższej, płatna zgodnie z cennikiem)
Zabieg pojedynczy
jedna jednostka 36 zł / jednostka
> 100 jednostek 30 zł / jednostka
Leczenie bruksizmu (szczękościsku) od 1080 zł do 1800 zł

Lekarze wykonujący zabieg leczenia bruksizmu toksyną botulinową w Krakowie i Warszawie

Najczęściej zadawany pytania (FAQ) – Leczenie bruksizmu toksyną botulinową

Jak długo trwa zabieg leczenia bruksizmu toksyną botulinową?

Zabieg leczenia bruksizmu toksyną botulinową jest bezpiecznym i mało inwazyjnym zabiegiem. Zwykle trwa kilkanaście minut.

Na czym polega leczenie bruksizmu toksyną botulinową?

Zabieg leczenia bruksizmu toksyną botulinową polega na ostrzyknięciu mięśni żwaczy w celu likwidacji ich nadmiernej aktywności. W konsekwencji uzyskujemy rozluźnienie mięśni, a nawyk zaciskania mięśni żwaczy zostaje zniwelowany. Powyższa metoda może być także wspomagana szynami relaksacyjnymi.

Czy leczenie bruksizmu toksyną botulinową boli?

Zabieg leczenia bruksizmu toksyną botulinową jest praktycznie bezbolesny. Przed przystąpieniem do zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt leczenia bruksizmu toksyną botulinową?

Nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe tworzą się w czasie 4-12 miesięcy, w związku z tym pacjenci najczęściej cieszą się  otrzymanym efektem przez około 4-6 miesięcy.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia bruksizmu za pomocą toksyny botulinowej ?

Korzystanie z możliwości leczenia bruksizmu botoksem nie jest wskazane, gdy u pacjenta występują schorzenia czy niesprzyjające okresy, w których pacjent się aktualnie znajduje. Są to:zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym wynikające z uwarunkowań genetycznych,ciąża oraz karmienie,uczulenie, na którykolwiek składnik preparatu itp.

Co ile należy powtarzać zabieg leczenia bruksizmu toksyną botulinową?

Wykonanie kolejnego zabiegu jest zazwyczaj konieczne po upływie 6 miesięcy. Pacjenci po odbyciu 2 letniej terapii zauważają redukcję zgrzytania zębami czy nadmiernego zaciskania mięśni żwaczy, co poprawia ich komfort życia.

Czytaj na blogu Kliniki Dr Kuschill

joanna_3

Opis zabiegu został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej
Założycielka Kliniki Dr Kuschill MEDESTETIS.
Lekarz z wieloletnim doświadczeniem, ekspert telewizyjny programu “Pytanie na Śniadanie” oraz autorka licznych publikacji prasowych.
Edukatorka, dzieląca się wiedzą na Instagramie @drjoannakuschilldziurda.

Polecają nas

phone Kraków
phone Warszawa