Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Leczenie nadmiernej potliwości

Pocenie się ciała to naturalna reakcja fizjologiczna organizmu, która pozwala usunąć z niego uboczne produkty metabolizmu oraz toksyny. Pełni też funkcję termoregulacyjną. W procesie pocenia, ciało naturalnie ochładza się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego lub w czasie upałów.

Nadpotliwość ciała, w tym nadmierne pocenie twarzy, głowy, nadmierne pocenie pod pachami czy nadmierna potliwość stóp to choroba, którą należy leczyć. Pocenie się twarzy widoczne zwłaszcza na czole i w okolicy nosa jest krępujące i dlatego prowadzi do utraty pewności siebie i często ma wpływ na ograniczenie kontaktów towarzyskich.

Nadmierne pocenie twarzy i głowy przyczyny

Przyczyn nadmiernego pocenia głowy i twarzy jest wiele, a należą do nich:

 • stres,
 • przeżywanie silnych emocji,
 • otyłość lub nadwaga,
 • podłoże genetyczne,
 • zaburzenie pracy układu nerwowego,
 • zmiany hormonalne (okres dojrzewania, menopauza),
 • udar mózgu,
 • cukrzyca,
 • choroby serca,
 • choroba Parkinsona,
 • gruźlica,
 • stosowanie używek,
 • spożywanie gorących lub pikantnych potraw,
 • niektóre nowotwory.

Nadmierne pocenie twarzy i głowy to nieprzyjemna i wstydliwa dolegliwość. Na ogół pierwsze objawy nadmiernego pocenia głowy pojawiają się w okresie dojrzewania, osiągając apogeum między 20, a 30 rokiem życia. W wyniku przeżywania silnych emocji, określonej choroby lub niskiej odporności na reakcje stresowe skóra głowy staje się wilgotna, a włosy stają się tłuste i nieświeże.

Czasem pocenie się głowy jest tak silne, że nie wykonując żadnej czynności z głowy wręcz kapie pot. Taki stan może doprowadzić do rozwoju grzybicy skóry głowy, a to z kolei przyczynia się do powstania kolejnego problemu, jakim jest łupież.

Nadmierne pocenie głowy i twarzy może stać się przyczyną kompleksów, dlatego jak najszybciej należy się jej pozbyć.

Wśród dostępnych metod leczenia znajdują się:regularne mycie głowy i utrzymanie higieny na wysokim poziomie, picie naparów ziołowych, przyjmowanie leków uspokajających, anytcholinergicznych oraz witamin z grupy B, jonoforeza, zabieg wykorzystujący prąd o małym natężeniu, śródskórne zabiegi wstrzykiwania toksyny botulinowej ( najbardziej skuteczne i bezpieczne).

Nadmierne pocenie pod pachami, pocenie stóp – przyczyny

Przyjmuje się, że problem nadmiernej potliwości dotyczy ok. 1% populacji i jest następstwem nadmiernej aktywności gruczołów potowych zlokalizowanych pod pachami czy na stopach.

Przyczyny zwiększonej potliwości możemy podzielić na:

 • fizjologiczne takie jak: wysiłek fizyczny, emocje, stres, spożywanie niektórych potraw, klimakterium,
 • chorobowe takie jak: zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, cukrzyca), neurologiczne (neuropatie), infekcje wirusowe i bakteryjne (AIDS, gruźlica), niektóre nowotwory (guz nadnerczy, ziarnica złośliwa), zatrucia (inhibitory acetylocholinoesterazy, pestycydy).

Cel leczenia nadpotliwości

Celem leczenia nadpotliwości jest zablokowanie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe w miejscach poddanych zabiegowi, co w efekcie prowadzi do uniemożliwienia nadmiernego wydzielania potu. Terapia opiera się na kilku powtarzających się zabiegach, które prowadzą do całkowitej zmiany funkcjonowania gruczołów potowych i tym samym do zatrzymania wydzielania potu.

Efekty zastosowania toksyny botulinowej w leczeniu nadpotliwości

Terapia toksyną botulinową pozwala ograniczyć pracę gruczołów potowych, dlatego idealnie sprawdza się w walce z problemem nadpotliwości. Niweluje pocenie stóp, zwalcza nadmierne pocenie twarzy i głowy, usuwa nadmierne pocenie pod pachami.

Wskazania do zastosowania botoksu

Toksyna botulinowa (potocznie określana mianem botox) jest bezpiecznym produktem leczniczym wykorzystywanym powszechnie w likwidacji zmarszczek, zwalczaniu bruksizmu czy uwolnieniu pacjenta od przewlekłych migren.

Efektywnie leczy nadpotliwość czyli nadmierne pocenie twarzy i głowy, nadmierną potliwość stóp czy nadmierne pocenie pod pachami.
Zastrzyki z toksyny botulinowej pomagają pozbyć się problemu nadmiernego pocenia na kilka miesięcy.

Jak wygląda iniekcja toksyny botulinowej?

Iniekcje toksyną botulinową zawsze poprzedzamy dokładnym wywiadem medycznym podczas konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej. Ma to na celu zapewnienie pacjentowi maksimum bezpieczeństwa  dla jego zdrowia i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

Lekarz decyduje jaką dobrać dawkę toksyny botulinowej dla potrzeb konkretnej terapii, w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Botoks wprowadza się za pomocą mikroigły do mięśni usytuowanych tuż pod skórą. Zastrzyki z toksyny botulinowej są praktycznie bezbolesne dzięki zastosowanemu znieczuleniu miejscowemu.

Czas trwania zabiegu iniekcji toksyny botulinowej

Zabieg leczenia nadpotliwości z zastosowaniem toksyny botulinowej trwa od 15 do 30 minut.

Okres rekonwalescencji po leczeniu nadpotliwości botoksem

Zabieg leczenia nadmiernego pocenia twarzy i głowy, nadmiernego pocenia stóp czy nadmiernego pocenia pod pachami z zastosowaniem toksyny botulinowej jest małoinwazyjny i bezpieczny, dlatego nie wymaga szczególnego okresu rekonwalescencji. Zazwyczaj pacjent może od razu powrócić do normalnej aktywności. Natomiast przez 24 godziny po zabiegu botoksem nie należy podejmować dużej aktywności fizycznej i powstrzymać się od spożywania alkoholu. Wskazane jest aby w okresie 2 tygodni od dnia zastosowania zastrzyków z toksyny botulinowej nie ogrzewać ostrzykniętej okolicy i nie korzystać z solarium czy sauny. Niekiedy może wystąpić niewielki miejscowy obrzęk, który utrzymuje się nie dłużej niż 2 godziny. Bardzo rzadko po zabiegu botoksem pojawia się siniak, który goi się w ciągu kilku dni.

Czas utrzymywania się efektów leczenia nadpotliwości toksyną botulinową

Nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe, powstrzymane w rozwoju wyniku działania toksyny botulinowej, tworzą się w czasie od 4 do 12 miesięcy, dlatego pacjenci najczęściej cieszą się otrzymanym efektem przez około 4-6 miesięcy w przypadku zmarszczek, a efektem do 9 czy nawet 12 miesięcy w przypadku leczenia nadpotliwości.

Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej

Korzystanie z możliwości działania botoksu celem pozbycia się problemu nadpotliwości nie jest wskazane, gdy u pacjenta występują następujące przeciwwskazania. Są to:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
 • schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym wynikające z uwarunkowań genetycznych,
 • ciąża oraz karmienie,
 • uczulenie, na którykolwiek składnik preparatu,
 • miejscowe zakażenia skóry,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • stosowanie bądź odstawienie w przeciągu tygodnia poprzedzającego zabieg leków takich, jak: D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium,  galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna,  aminochinolony, aminoglikozydy

Cena leczenia nadpotliwości toksyną botulinową

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej
Konsultacja jest wliczona w cenę zabiegu w przypadku wartości min. 400 zł (w przypadku wartości niższej, płatna zgodnie z cennikiem)
Zabieg pojedynczy
jedna jednostka 36 zł / jednostka
100 jednostek 30 zł / jednostka
Leczenie nadpotliwości (pach, dłoni, stóp) od 1800 zł do 3000 zł

Lekarze wykonujący zabieg leczenia nadpotliwości toksyną botulinową w Krakowie i Warszawie

Najczęściej zadawane pytania (FAQ) – Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Na czym polega zabieg leczenia nadpotliwości toksyną botulinową?

Leczenie nadpotliwości za pomocą botoksu polega na zablokowaniu nerwów zaopatrujących gruczoły potowe w miejscach poddanych zabiegowi, co w efekcie prowadzi do uniemożliwienia nadmiernego wydzielania potu.

Czy zabieg leczenia nadpotliwości za pomocą toksyny botulinowej jest bezpieczny ?

Według wielu badań i specjalistów prawidłowo przeprowadzony zabieg jest całkowicie bezpieczny i skuteczny. Toksyna botulinowa ma określony czas działania,  a stosowane dawki nie wykazują działania ogólnoustrojowego .Dodatkowo powtarzanie zabiegu nie powoduje kumulowania się botoksu w organizmie, ponieważ ulega on  biodegradacji.

Jak przebiega zabieg leczenia nadpotliwości toksyną botulinową?

Zabieg leczenia nadpotliwości poprzedza wnikliwa konsultacja z lekarzem, w trakcie której zostaje wykonany tzw. test Minora. Czyli dana okolica zostaje posmarowana jodyną a następnie posypana skrobią. Miejsca objęte nadpotliwością, w które zostanie wprowadzona toksyna botulinowa zabarwiają się na czarno. Następnie  botoks wprowadza się za pomocą mikroigły do mięśni usytuowanych tuż pod skórą

Jakie partie można ostrzyknąć toksyną botulinową aby zniwelować nadmierne pocenie?

Najczęściej leczenie nadpotliwości toksyną botulinową obejmuje następujące partie:  dłonie, stopy, twarz, skóra głowy oraz pachy

Jaki długo utrzymują się efekty leczenia nadpotliwości za pomocą toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa hamuje nadmierne pocenie na okres od 6 do 12 miesięcy. Po jednym zabiegu następuje redukcja pocenia w około 70-80%. A pełne efekty leczenia nadpotliwości toksyną botulinową widoczne są po ok. 2 tygodniach.

Jakie są wskazania po zabiegu leczenia nadpotliwości toksyną botulinową?

W ciągu kilku godzin od zabiegu należy unikać dźwigania oraz wysiłku fizycznego, a w przypadku leczenia nadpotliwości dłoni, należy zachować odpowiednią higienę rąk.

Czytaj na blogu Kliniki Dr Kuschill

joanna_3

Opis zabiegu został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej
Założycielka Kliniki Dr Kuschill MEDESTETIS.
Lekarz z wieloletnim doświadczeniem, ekspert telewizyjny programu “Pytanie na Śniadanie” oraz autorka licznych publikacji prasowych.
Edukatorka, dzieląca się wiedzą na Instagramie @drjoannakuschilldziurda.

Polecają nas

phone Kraków
phone Warszawa