Asymetria twarzy. Przyczyny i metody leczenia

 In Medycyna estetyczna

Asymetria twarzy

W naturze nie istnieją idealne proporcje. Nikt z nas nie ma symetrycznych ciał, a w szczególności twarzy.
Gdybyśmy podzielili swoje portrety na pół, a następnie zestawili ze sobą dwie prawe i dwie lewe części, zobaczylibyśmy zupełnie nowe wersje siebie.

Jednak na co dzień, kiedy patrzymy w lustro, asymetria twarzy zazwyczaj jest niezauważalna gołym okiem i nie stanowi problemu.
Bywa jednak, że różnice w proporcjach są znaczne, a wtedy mogą razić, przeszkadzać, generować niepotrzebne kompleksy i być źródłem nieprzyjemnych komentarzy (typu krzywa twarz), co jest szczególnie dotkliwe i niebezpieczne w okresie dorastania. 

Na szczęście asymetryczna twarz nie stanowi dla medycyny estetycznej problemu. Można ją łatwo i szybko skorygować dzięki mało inwazyjnym zabiegom.

symetria twarzyAsymetria twarzy: przyczyny

Duża asymetria twarzy może być skutkiem urazu mechanicznego, wad zgryzu, porażenia nerwu twarzowego lub udaru, ale czasem wynika po prostu z czynników genetycznych.
Zdarza się, że sami nieświadomie pogłębiamy wrodzone asymetrie przez wady postawy, złe nawyki, jak palenie papierosów czy spanie w niewłaściwej pozycji albo nieprawidłowo dobrane lub wykonane zabiegi.

Modne miejscowe wypełnienia ładnie modelują twarz, pod warunkiem, że są stosowane z umiarem i wyczuciem.
Ale czasami nawet niewielka zmiana jednego elementu może zaburzyć proporcje. Ustalenie przyczyny jest pierwszym krokiem do rozwiązania problemu.
Czasem wystarczą odpowiednio dobrane ćwiczenia korygujące i masaże, częściej trzeba jednak skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej.

Bardzo niesymetryczna twarz może wymagać nawet ingerencji chirurga plastycznego.
A asymetria żuchwy to problem, który zazwyczaj pomaga rozwiązać ortodonta.

W Klinikach Dr Kuschill najlepsza strategia działania opracowywana jest podczas konsultacji z lekarzem, który dobiera odpowiednie zabiegi lub kieruje pacjenta do właściwych specjalistów. Holistyczne podejście to nasz znak rozpoznawczy.

Asymetria twarzy: jak leczyć?

Wpisując w wyszukiwarkę internetową: asymetria twarzy ćwiczenia, można znaleźć wiele porad i filmów instruktażowych, jednak wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń czy masaży na własną rękę może bardziej zaszkodzić niż pomóc.
To nie znaczy oczywiście, że tego typu domowe zabiegi są złe, jednak, aby rehabilitacja miała sens, musi być odpowiednio dobrana przez lekarza lub fizjoterapeutę.

Trzeba wiedzieć, na jakie mięśnie działać i robić to bardzo precyzyjnie.
W leczeniu asymetrii twarzy nie ma uniwersalnych rozwiązań, każdy z nas jest inny.
Zabiegi medycyny estetycznej także dobiera się indywidualnie, w zależności od tego, czy chcemy skorygować asymetryczne brwi, czy też problemem jest asymetria policzków.
Możliwości są ogromne. Po jakie metody sięga się najczęściej w przypadku różnych asymetrii twarzy?

leczenie asymetrii twarzyWypełnianie i modelowanie kwasem hialuronowym

Wypełnianie i modelowanie kwasem hialuronowym to najbardziej uniwersalny zabieg, który umiejętnie wykonany, może zredukować wiele defektów zaburzających harmonijny wygląd. Kluczem do sukcesu jest wstrzyknięcie pod skórę za pomocą cienkiej igły lub kaniuli (wolumetria twarzy) odpowiednich dawek kwasu hialuronowego we właściwych miejscach, tak by wyrzeźbić rysy twarzy, podkreślić wszystkie jej atuty, ukryć mankamenty i osiągnąć idealne proporcje.

Kwas hialuronowy to glukozaminoglikan, który wiąże wodę w skórze i odpowiada za jej nawilżenie.
Jako wypełniacz stosuje się tzw. usieciowany kwas hialuronowy, który dłużej utrzymuje się w tkankach, nawet do 18 miesięcy.
Z jego pomocą można m.in. poprawić kształt nosa, profil brody, uwydatnić usta, uzupełnić ubytki w skroniach czy rozwiązać problem, jakim jest asymetria policzków. 

Zabieg zaczyna się od szczegółowej analizy twarzy pod kątem właściwych proporcji.
Wyszukujemy nie tylko punktów, które zaburzają symetrię, ale także atutów, które należy podkreślić.
Następnie nakładamy krem znieczulający, dzięki czemu nakłucia są praktycznie bezbolesne, jednak później przez dwa do trzech dni może utrzymywać się lekki obrzęk, szczególnie w okolicach ust. Czasami występują także miejscowe siniaki, które znikają w ciągu kilku dni.

Symetria twarzy poprawia się natychmiast, choć efekty zabiegu w pełni widać po dwóch tygodniach, kiedy kwas hialuronowy dobrze ułoży się w miejscu podania, a ewentualne ślady po nakłuciach znikną.
Dla podtrzymania efektów po roku warto powtórzyć zabieg.

Hydroksyapatyt wapnia

Hydroksyapatyt wapnia to minerał, który występuje w naszych kościach i zębach. Ma kluczowe znaczenie, gdyż stanowi ich rusztowanie.
W medycynie estetycznej podobnie jak kwas hialuronowy pełni funkcję wypełniacza, którego używa się m.in. do korygowania dysproporcji twarzy, jak asymetria policzków, brwi, asymetria żuchwy czy okolic ust.

Zabieg jest bezbolesny dzięki składnikowi znieczulającemu, który dodano do preparatu. Sam hydroksyapatyt ma formę mikrokuleczek zanurzonych w żelu, wstrzykuje się go przy użyciu odpowiednio dobranej, sterylnej mikroigły czy mikrokaniuli bezpośrednio w miejscach, gdzie trzeba uzupełnić ubytek tkankowy.

Efekt wypełnienia jest nieco słabszy niż w przypadku kwasu hialuronowego, ale za to bardziej długotrwały. Zabieg nie wymaga żadnej rekonwalescencji.

Iniekcja toksyną botulinową (botoks, botox, azzalure)wypełnienie twarzy hydroksyapatytem wapnia

To świetne rozwiązanie, jeśli problemem jest asymetria wynikająca ze skurczu mięśni, ich nieprawidłowej budowy lub porażenia nerwu twarzowego.

Działanie toksyny botulinowej powoduje zahamowanie produkcji acetylocholiny odpowiedzialnej za przenoszenie sygnałów pomiędzy neuronami.
W konsekwencji dochodzi do zupełnie bezpiecznego i odwracalnego procesu zaniku siły mięśniowej w płytce ruchu.
Zakończenia nerwowe nie wysyłają neuroprzekaźnika, natomiast mięśnie przestają się nadmiernie kurczyć.

Dzięki temu można zniwelować m.in. opadające kąciki ust czy asymetrię mięśni żwaczy – podany botoks stopniowo osłabia mięsień i zmniejsza jego objętość, a tym samym dysproporcję.

Najczęstszym problem jest jednak asymetria brwi. Jeśli jej przyczyną jest skurcz mięśni, aplikacja botoksu szybko je rozluźni, likwidując defekt.
Lekarz dopasowuje odpowiednią dawkę toksyny botulinowej do potrzeb pacjenta.

Botoks wprowadza się za pomocą mikroigły do mięśni usytuowanych tuż pod skórą.
Zastrzyki są praktycznie bezbolesne dzięki zastosowanemu znieczuleniu miejscowemu. Większość pacjentów porównuje je do ukąszenia komara.

Nie ma więc powodów do obaw. 

Zabieg jest bezpieczny i małoinwazyjny, dlatego nie wymaga specjalnego okresu rekonwalescencji.
Zazwyczaj pacjent może natychmiast wrócić do normalnej aktywności.

Efekty utrzymują się 4-6 miesięcy. W tym czasie tworzą się nowe zakończenia mięśniowo-nerwowe, zabieg więc trzeba regularnie powtarzać.

poprawa symetrii trwarzy

Nici  liftingujące i biorewitalizujące PDO

To przede wszystkim zabieg liftingujący skórę, ale umiejętnie zastosowany może skorygować asymetryczne brwi czy policzki.
Zabieg polega na wszczepianiu pod skórę za pomocą bardzo cienkich igieł rozpuszczalnych nici wykonanych z polidioksanonu.

Nici napinają, a przy tym podnoszą skórę, korygując przy okazji drobne asymetrie.
A przy okazji osłabiają nieco aktywność mięśni, co z kolej może niwelować dysproporcje wynikające ze zbyt mocnego ich napięcia.

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, nie pozostawia na skórze żadnych śladów czy blizn. Przez kilka dni może jednak utrzymywać się lekki obrzęk.
Efekt za to rekompensuje wszelkie niedogodności, a co najważniejsze można się nim cieszyć nawet przez trzy lata!

Niesymetryczna twarz dla wielu osób od dziecka jest źródłem wielu kompleksów, a to przecież problem, którego można się pozbyć szybko i bezboleśnie. Nie warto zwlekać, bo z wiekiem wszelkie asymetrie, także te całkiem naturalne stają się bardziej widoczne.

Nie chodzi o to, by każdy z nas był idealny, ale o to, by każdy dobrze czuł się w swoim ciele i nie przejmował tym, jak jest postrzegany przez innych. A jeśli o patrzeniu na innych mowa, to z badań wynika, że oceniając kogoś podczas pierwszego spotkania, bardziej skupiamy się na prawej stronie twarzy. Dlaczego? Bo to ona lepiej pokazuje emocje

 

aneta_bembenek_1

Artykuł został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

lek. med. Aneta Bembenek

specjalista okulista, lekarz medycyny estetycznej.
Specjalista w Klinice Dr Kuschill MEDESTETIS.
Aktywnie uczestnicząca w kongresach naukowych oraz posiadająca liczne certyfikaty. Jako lekarz medycyny estetycznej specjalizująca się w zabiegach korekcji i rewitalizacji najdelikatniejszych obszarów ciała tj. twarzy w tym okolic oczu, szyi, czy dekoltu.
Recent Posts
phone Kraków
phone Warszawa