Tradycyjne metody depilacji vs depilacja laserowa

 In Kosmetologia

Depilacja owłosienia stanowi zdecydowanie jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych z którego korzystają zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Mimo, że pojęcie depilacji znane nam jest od tysięcy lat, obecnie z biegiem czasu zostało one udoskonalone o różne metody.

Na pewno każdy z nas używał chociaż raz w życiu jednorazowej maszynki do golenia i zna dokładnie nieprzyjemne uczucie po zgoleniu włosków.
Po goleniu często zdarzają się różnego rodzaju podrażnienia, zaczerwienienia, pieczenie, wrastające włoski lub nawet zapalenia mieszków włosowych.

Metod depilacji mamy kilka, począwszy od tych dających krótkotrwały efekt, od kilku dni do około miesiąca, np. maszynki do golenia, kremy do golenia, depilatory, woski.
Oraz te dające długotrwałe efekty na kilka lat np. lasery diodowe.

Często słyszę “Pani Kingo, która metoda jest dla mnie najlepsza? Już próbowałam chyba wszystkiego”.
Każda z nich jest dobra na swój sposób.

Poniżej postaram się wyjaśnić Wam poszczególne metody depilacji.

Depilacja maszynką do golenia

Depilacja maszynką do golenia to jedna z najpopularniejszych oraz najszybszych metod pozbycia się owłosienia.
Sięgając po nią pamiętaj, aby przed przystąpieniem do golenia dokładnie oczyścić skórę oraz nałożyć preparat umożliwiające poślizg podczas golenia.

Może to być specjalistyczny krem do golenia, balsam pod prysznic lub zwyczajne mydło. W ten sposób zapobiegniemy większym podrażnieniom skóry oraz zabieg będzie bardziej komfortowy.

Należy pamiętać, że golenie włosków maszynką jest niestety bardzo krótkotrwałym zabiegiem i po kilku dniach należy go powtórzyć, ze względu na to, iż włosek szybko zaczyna odrastać.
Kolejną ważnym aspektem jest sterylność.

Zdarzają Ci się podrażnienia po goleniu, nieprzyjemne swędzenie lub krostki?
To wina namnażających się na ostrzu bakterii, które później możemy przenieść na naszą skórę.

Decydując się na tę metodę musimy postawić albo na jednorazowe maszynki lub częstą wymianę ostrza.

Krem do depilacji

Delikatną, ale za to czasochłonną metodą jest użycie specjalistycznego kremu do depilacji.
Posiada on w swoim składzie różne substancje powodujące rozpuszczenie keratyny we włosie na tyle, że można je bez problemu usunąć szpatułką lub gąbeczką.

Ze względu na to, że kosmetyk ma kontakt ze skórą należy pamiętać, że może wywołać reakcję alergiczną, dlatego przed pierwszym użyciem trzeba wykonać test kontaktowy na niewielkim obszarze skóry.

Depilator

Kolejny popularny sposób to depilator.

Jesteśmy nim w stanie usunąć włoski wraz z cebulką włosa nawet na około 4 tygodnie.
Wydawałoby się, że to idealna metoda pozbycia się owłosienia. Niestety tak nie jest, mimo tego, iż włoski odrastają wolniej i są cieńsze, zabieg po pewnym czasie trzeba powtórzyć.

Udręką dla wielu osób jest fakt, że do depilacji depilatorem włoski muszą być odpowiednio długie.
Niestety również sam zabieg nie należy do przyjemnych.

Kolejną wadą tej metody są podrażnienia po zabiegu, zaczerwienienia, podrażnienia, swędzenie oraz co najgorsze wrastające włoski, z którymi walka później jest bardzo ciężka.

Depilacja woskiem

Czas na…depilację woskiem.

To chyba najpopularniejsza metoda na całym świecie.
Niemal w każdym mieście w Polsce możemy znaleźć salony urody zajmujące się jedynie taką metodą depilacji. Jest ona bardzo zbliżona do tej depilatorem.

Polega na nałożeniu wosku na miejsce zabiegowe, a następnie przykleja się specjalny pasek, który zrywa się wraz z owłosieniem.

Taka depilacja pozwoli nam również na pozbycie się włosków na około 4 tygodnie. Po upływie tego czasu zabieg tak jak depilację depilatorem należy powtórzyć. Wada podobnie jak w przypadku depilatora jest bolesność zabiegu oraz wrastające włoski.

Depilacja laserowa

Nadszedł czas na mojego ulubieńca – epilację laserową.

To najskuteczniejsza na świecie metoda depilacji dającą długotrwałe efekty, bo aż na kilka lat. Czyż to nie brzmi pięknie?

Innowacyjnym, dostępnym na rynku laserem jest depilacja laserowa Palomar Vectus.
Jego działanie polega na oddziaływaniu na melaninę we włosie, dzięki czemu można usunąć całą cebulkę włosa wraz z przylegającymi do niego naczyniami krwionośnymi, dzięki czemu jesteśmy w stanie trwale usunąć włos i cieszyć się długie lata gładkim ciałem.

Najlepszymi włosami do epilacji laserowej są włoski mające dużo melaniny – czyli ciemne, natomiast te które nie mają w sobie barwnika, czyli melaniny, nie jesteśmy w stanie usunąć (siwe włosy). Epilację należy powtarzać w różnych odstępach czasu w zależności od partii ciała jaką chcemy poddać zabiegowi.

Związane jest to z różnym cyklem wzrostu włosa, bowiem laser działa na włoski, które są jedynie w fazie wzrostu. Sugerowaną serią jest 4-8 zabiegów depilacji. Jest to bezpieczna metoda dającą już po kilku seriach zabiegowych znakomite efekty. Udogodnieniem jakie posiada zabieg Palomar Vectus jest także Skintel, czyli czytnik pomiaru melaniny, dzięki któremu nie musimy się martwić o działania niepożądane.

Wybór metod depilacji jest ogromny. Która jest najlepsza?

Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli chcemy co jakiś czas golić włoski lub je wyrywać można postawić na maszynkę do golenia lub wosk.
Jeśli pragniemy mieć spokój z owłosieniem na kilka lat i nie martwić się czy mamy niechciane owłosienie udając się na plażę lub basen, to najlepszym rozwiązaniem będzie trwała depilacja laserowa. 

marta_stepniak

Autor artykułu

dypl. kosm. Marta Stępniak

jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku kosmetologii – specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów z obszaru modelowania sylwetki, depilacji laserowej oraz zabiegów odmładzających na twarz.

Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
5 (2 głosów)
Recent Posts
phone Kraków
phone Warszawa