Worki pod oczami – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

 In Kosmetologia, Medycyna estetyczna, Zdrowie

Pacjentki, które trafiają do mojego gabinetu, chcą przede wszystkim wyglądać na zdrowe i bardziej wypoczęte.

Jesteś chora? Chyba musisz odpocząć. Dobrze się czujesz?

Gdy problemem, z którym do mnie trafiają są cienie i opuchlizna w okolicach oczu. Mówią mi, że mają dość pytań o to, czy dobrze się czują, czy nie są chore.

Pojawienie się cieni oraz opuchlizny pod oczami, potocznie nazywanej workami czy obrzękami pod oczami, dodaje pacjentkom lat i sprawiają, że faktycznie wyglądają na zmęczone, a nawet smutne.
Do mojego gabinetu najczęściej trafiają, gdy kilka godzin dodatkowego snu i kryjący korektor pod oczy nie są już w stanie zatuszować problemu.

Cienie pod oczami – jakie są przyczyny?

W przypadku wielu moich pacjentek nieestetyczne zasinienia pod oczami są uwarunkowane genetycznie.
Z rozmowy z pacjentką dowiaduję się, że na podobną przypadłość cierpiała jej mama, babcia czy siostry.

Kobiety o głęboko osadzonych oczach mają większą skłonność do cieni pod oczami i  cienie pod oczami występują naturalnie nawet od wczesnych lat naszego życia.

Należy pamiętać, że ze względu na dużą delikatność skóra pod oczami starzeje się najszybciej. Wraz z wiekiem mogą pojawiać się liczne zmarszczki, skóra staje się cieńsza, a położone pod nią naczynia krwionośne zaczynają mocniej prześwitywać, dając niepożądany efekt podkrążonych i zmęczonych oczu. 

Kolejną przyczyną pojawiających się zagłębień pod oczami jest zwiększający się z wiekiem ubytek tkanki tłuszczowej wokół oczu oraz zanik kości oczodołu.

Genetyczne skłonności, problemy z krążeniem czy zmiany wynikające z upływającego czasu to jedno, ale zasinienia w okolicy oczu mogą być też powodowane przez:

  • alergie,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • przebyte choroby lub
  • nieprawidłową pracę niektórych narządów.

Dlatego ważne jest aby konsultować się z lekarzem, który stwierdzi czy nasze cienie pod oczami to kwestia fizjologii, niewyspania czy problemów zdrowotnych.

Skąd biorą się worki pod oczami?

Główna przyczyna to  budowa skóry wokół oczu, która jest inna od tej na reszcie naszej twarzy.

Jest o wiele cieńsza, nie posiada gruczołów łojowych i ma o wiele mniej gruczołów tłuszczowych, przez to jest bardziej narażona na powstanie zmarszczek lub zastoje wodne, które powodują powstawanie nieestetycznych worków pod oczami. 

Częstym problemem powodującym opuchnięcia i worki pod oczami są zastoje limfatyczne. Zastoje limfatyczne w około oczu są spowodowane spadkiem napięcia mięśnia okrężnego oka, a w konsekwencji pogorszeniem odpływu chłonki.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

??CIENIE POD OCZAMI ?? to problem, z którym zgłosiła się do mnie pacjentka – nie lubiala okolicy swoich oczu odkąd pamiętała ?‍♀️ Stwierdziłam u niej zapadnięcia pod oczami wynikające głównie z cech genetycznych, które pogłębiły się z wiekiem ? Wykonałam u niej zabieg wypełnienia pod oczami mikrokaniulą, która stanowi bezpieczniejszą alternatywę dla igły?? Podałam żel agarozowy Algeness @algenesspoland który nie wchłania wody, dobrze wypełnia i w efekcie rozjaśnia skórę pod oczami ? Czy to dobrze , że nie wiąże wody? – tak – bo nie tworzy ryzyka, że wystąpi po zabiegu obrzęk pod oczami, co może się czasami zdarzyć po podaniu kwasu hialuronowego ? Co też nie znaczy, że nie wykonuję zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego w tej okolicy – bardzo je lubię, bo wtedy poza efektem wypełnienia często zwiększa się też nawilżenie tej okolicy, rozjaśniają się cienie i co też ważne – efekt potrafi się utrzymywać nawet do 3 lat ? Są plusy i minusy, a dobranie zabiegu dla pacjenta zależy od jego indywidualnych cech, w tym tendencji do tworzenia się obrzęków pod oczami ‼️ Czy widzicie efekt wypełnienia? Podoba się Wam? A może Wy borykacie się z podobnym problemem?❓❓❓ • ??English version below in comment • #medycynaestetyczna #lekarzmedycynyestetycznejwarszawa #lekarzmedycynyestetycznejkrakow #medycynaestetycznawarszawa #medycynaestetycznakrakow #lekarz #doktor #cieniepodoczami #kwashialuronowy #hialuronicacid #filler #algeness #żelagarozowy #zelagarozowy #eyesshadow #eyesshadows #doctor #womeninmedicine

Post udostępniony przez DR N.MED.JOANNA KUSCHILL (@drjoannakuschilldziurda)

Sińce i opuchnięte oczy – jak im przeciwdziałać?

Do kwestii zdrowia i urody zawsze podchodzę holistycznie.

Kiedy trafia do mnie pacjentka, która chce się pozbyć worków i sińców pod oczami, kompleksowo patrzę na jej stan zdrowia i styl życia.

Zdarza się, że pacjentka zamiast zabiegów czy leków potrzebuje więcej snu i odpoczynku oraz zmiany nawyków żywieniowych.
Ta trójca pomaga poprawić nie tylko stan skóry, ale i umysłu.

Umiarkowany wysiłek fizyczny, picie dużych ilości wody i dieta, zawierająca minimalną ilość soli, cukrów prostych i przetworzonej żywności to pierwszy krok do poprawy kondycji fizycznej całego organizmu, nie tylko skóry.

Gdy układam z pacjentkami plan leczenia, podkreślam jak ważna jest codzienna pielęgnacja.
Uczulam, aby bez względu na okoliczności zawsze robiły demakijaż, a okolice oka myły preparatami przebadanymi okulistycznie, które są delikatne, ale skuteczne – nie wymagają pocierania i podrażniania delikatnej skóry powiek.

Zabiegi na cienie i worki pod oczami

Jeśli pacjentka prowadzi zdrowy tryb życia, wysypia się i używa dobrze dobranych kosmetyków, ale nadal widzi sińce pod oczami i nieestetyczne worki, jest do wyboru kilka zabiegów medycyny estetycznej, które mogą zredukować ten problem.

Gdy widoczne są zagłębienia pod oczami, dobrym rozwiązaniem może być zabieg w okolicy doliny łez tj. wypełnianie kwasem hialuronowym, żelem agarozowym Algeness lub przeszczep tłuszczu (powiększanie własnym tłuszczem).
Kwas hialuronowy i żel agarozowy powodują zmniejszenie zagłębień pod oczami, wypełniają tę przestrzeń, przez co skóra jest jaśniejsza i bardziej napięta.

Ponadto, preparat użyty w zabiegu wypełniania i usuwania zmarszczek kwasem hialuronowym spowoduje długotrwałe nawilżenie skóry pod oczami. Zabieg ten działa natychmiastowo, więc od razu po wyjściu z gabinetu lekarskiego pacjentki mają bardziej wypoczęte spojrzenie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Głębokie cienie pod oczami, których przyczyną w tym przypadku jest zanik tkanki tłuszczowej i kostnej, wypełniłam żelem agarozowym @algenesspoland przy użyciu mikrokaniuli?‍⚕️Mikrokaniula jest bezpieczniejszym narzędziem od igły, nie powoduje siniaków i krwiaków, co umożliwia powrót do normalnego funkcjonowania niemalże od razu po zabiegu ?Zabieg wykonałam w znieczuleniu miejscowym kremem i z dodatkiem znieczulenia do samego preparatu aby zwiększyć komfort pacjenta i lekarza ?? ➕Plusem żelu agarozowego jest brak właściwości higroskopijnych, co powoduje, że preparat nie wiąże wody i nie powoduje obrzęków pod oczami ? ➖Minus to zazwyczaj krótszy czas utrzymywania się efektu – maksymalnie do roku od podania ?‍♀️ • Jak Wam się podoba efekt? Ktoś z Was ma cienie pod oczami? Macie jakieś pytania w tym temacie? • @instytut_medestetis • #cieniepodoczami #eyesshadows #oczy #odmłodzenie #rejuvenation #skincare #medycyna #medycynaestetyczna #medycynaestetycznakrakow #medycynaestetycznawarszawa #aesthetic #aestheticmedicine #bezpieczeństwo #doktor #doctor #lekarz #instalekarz #lekarzmedycynyestetycznej #aestheticpractitioner #kobieta #woman #żelagarozowy #algeness

Post udostępniony przez DR N.MED.JOANNA KUSCHILL (@drjoannakuschilldziurda)


Przeszczep tkanki tłuszczowej na okolicę oczu, najlepiej nanoprzeszczep (Nanofat), pozwala na stałe utrzymywanie się efektu ale jest związany z ryzykiem nierównego przyjęcia się podanej tkanki tłuszczowej i koniecznością powtórzenia zabiegu po najwcześniej 3 miesiącach.

Zdarza się, że pomimo odpowiednio dobranej domowej pielęgnacji pacjentki nadal skarżą się na suchą i odwodnioną skórę w okolicach oczu. Wówczas remedium to mezoterapia igłowa.

Mezoterapia igłowa to idealny zabieg dla osób, którym zależy na naturalnym efekcie rozjaśnienia zasinień i odżywienia skóry, bez stosowania wypełniaczy. Skóra regeneruje się i stopniowo rozjaśnia oraz napina, a terapia daje efekt wypoczętego spojrzenia i nawilżonej skóry, choć rezultat nie jest natychmiastowy.

Z innych zabiegów, które dają spektakularne efekty redukcji worków pod oczami mogę polecić:

Oczywiście zabiegi redukujące problem worków i zasinień pod oczami należy wykonywać w serii, tak aby skóra regularnie była poddawana stymulacji.
Tylko w taki sposób możemy zniwelować ten problem i zadbać o piękny wygląd wyjątkowo wrażliwej okolicy naszego oka.

Gdy diagnozuję u pacjentek problemy z krążeniem limfy, które powodują opuchliznę, niezbędny jest masaż drenujący twarzy Endermolift LPG, który świetnie sprawdzi się w udrażnianiu podpuchniętej powieki dolnej. W naturalny sposób pobudza odbudowę i produkcję odmładzających składników skóry:

  • kolagenu –  dla jędrnej skóry,
  • elastyny – dla sprężystości i
  • kwasu hialuronowego – dla naturalnego wypełnienia i nawilżenia skóry.

Zasinienia, opuchliznę i worki pod oczami można tuszować makijażem. Ale zdecydowanie trwalsze efekty daje kompleksowe podejście: zmiana stylu życia i zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Z czasem pacjentki w ogóle odstawiają kryjące korektory pod oczy i cieszą się pełnym blasku, młodzieńczym spojrzeniem.

joanna_3

Artykuł został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej

Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
3.11 (93 głosów)
Recommended Posts
Kraków
Warszawa