Worki pod oczami – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

 In Kosmetologia

jak pozbyć się worków pod oczami

[ Treść artykułu zaktualizowana dn. 08.09.2021 r ]

Dobrze się czujesz, wszystko w porządku? Zarwałeś noc czy jesteś chora? Te pełne troski pytania mocno irytują tych, którzy borykają się z problemem cieni i opuchlizny wokół oczu, nadających twarzy wiecznie zmęczony i przygnębiony wygląd. Brzmi znajomo? Czytaj dalej. Podpowiem Ci, jak odzyskać zdrowe i bardziej wypoczęte spojrzenie.

Cienie i opuchlizna w okolicach oczu to defekt kosmetyczny, który nomen omen mocno rzuca się w oczy. Trudno je zamaskować makijażem i zlikwidować domowymi sposobami. Pojawienie się cieni oraz opuchlizny pod oczami, potocznie nazywanej workami czy obrzękami pod oczami, dodaje lat i nadaje twarzy smutny wyraz.

Jeśli kilka godzin dodatkowego snu nie rozwiązuje problemu, a mocno kryjący korektor nie jest w stanie go zatuszować, czas na wizytę w gabinecie dermatologicznym.

Cienie pod oczami – jakie są przyczyny?

W przypadku wielu moich pacjentów nieestetyczne zasinienia pod oczami są często uwarunkowane genetycznie. Przyznają, że podobną przypadłość miała ich mama, babcia czy rodzeństwo. Większą skłonność do cieni pod oczami mają osoby o głęboko osadzonych oczach. Cienie pod oczami mogą występować u nich naturalnie już od wczesnych lat życia.

Częściej jednak ten problem pojawia się z wiekiem. Ze względu na dużą delikatność skóra pod oczami starzeje się najszybciej. Pojawiają się liczne zmarszczki, skóra staje się coraz cieńsza, a położone pod nią naczynia krwionośne zaczynają mocniej prześwitywać, dając niepożądany efekt podkrążonych i zmęczonych oczu. Zwiększający się z wiekiem ubytek tkanki tłuszczowej wokół oczu oraz zanik kości oczodołu jest z kolei przyczyną pojawiających się zagłębień pod oczami.

Genetyczne skłonności, problemy z krążeniem czy zmiany wynikające z upływającego czasu to jedno, ale zasinienia w okolicy oczu mogą być też powodowane przez:

  • alergie,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • przebyte choroby,
  • nieprawidłową pracę niektórych narządów,
  • przewlekły stres.

Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi czy twoje cienie pod oczami to kwestia fizjologii, niewyspania czy problemów zdrowotnych.

minimalizacja worków pod oczami

Skąd biorą się worki pod oczami?

Główną przyczyną jest budowa skóry wokół oczu, która jest inna od tej na pozostałych częściach twarzy.

O wiele cieńsza, nie posiada gruczołów łojowych i ma znacznie mniej gruczołów tłuszczowych, przez to jest bardziej narażona na powstanie zmarszczek i nieestetycznych worków pod oczami.

Częstym problemem powodującym opuchnięcia i worki pod oczami są zastoje limfatyczne spowodowane spadkiem napięcia mięśnia okrężnego oka, a w konsekwencji pogorszeniem odpływu chłonki.

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest seria masaży drenujących twarz Endermolift LPG, który świetnie sprawdzi się w udrażnianiu podpuchniętej powieki dolnej. W naturalny sposób pobudza odbudowę i produkcję odmładzających składników skóry:

  • kolagenu odpowiedzialnego za jędrność skóry
  • elastyny nadającej skórze elastyczność
  • kwasu hialuronowego, który wypełnia i nawilża.

Sińce i opuchnięte oczy – jak im przeciwdziałać?

Do kwestii zdrowia i urody zawsze podchodzę holistycznie. Dlatego kiedy trafia do mnie pacjent, który chce się pozbyć worków i sińców pod oczami, kompleksowo patrzę na jego stan zdrowia i styl życia.

Czasem zamiast zabiegów czy leków wystarczy więcej snu i odpoczynku oraz zmiany nawyków żywieniowych. Umiarkowany wysiłek fizyczny, picie dużych ilości wody i dieta, zawierająca minimalną ilość soli, cukrów prostych i przetworzonej żywności to pierwszy krok do poprawy kondycji psychicznej i fizycznej całego organizmu, nie tylko skóry.

Gdy omawiam z pacjentami strategię działania, podkreślam, jak ważna jest codzienna pielęgnacja. Kobiety uczulam, aby bez względu na okoliczności zawsze robiły demakijaż, a okolice oka myły preparatami przebadanymi okulistycznie, które są delikatne, ale skuteczne – nie wymagają pocierania i podrażniania delikatnej skóry powiek.

usuwanie worków pod oczamiZabiegi na cienie i worki pod oczami

Jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia, wysypiasz się i używasz dobrze dobranych kosmetyków, ale nadal widzisz sińce pod oczami i nieestetyczne worki, jest do wyboru kilka zabiegów medycyny estetycznej, które mogą zredukować ten problem.

Pod oczami widoczne są zagłębienia? Dobrym rozwiązaniem będzie wypełnianie kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy powoduje zmniejszenie zagłębień pod oczami, wypełniają tę przestrzeń, przez co skóra jest jaśniejsza i bardziej napięta.
Ponadto, preparat użyty do wypełniania i usuwania zmarszczek kwasem hialuronowym spowoduje długotrwałe nawilżenie skóry pod oczami. Zabieg ten działa natychmiastowo, więc od razu po wyjściu z gabinetu lekarskiego twoje spojrzenie będzie bardziej wypoczęte.

Jeśli poza cieniami problemem jest także uporczywa suchość i uczucie napięcia w okolicach oczu, najlepszym remedium będzie mezoterapia igłowa.

Mezoterapia igłowa to idealny zabieg dla osób, którym zależy na naturalnym efekcie rozjaśnienia zasinień i odżywienia skóry, bez stosowania wypełniaczy. Skóra regeneruje się stopniowo, rozjaśnia oraz napina. Rezultat nie jest natychmiastowy, za to z czasem coraz bardziej spektakularny.

To nie wszystko, współczesna medycyna estetyczna daje nam dużo możliwości. Na mojej liście najskuteczniejszych zabiegów redukujących worki pod oczami są m.in.:

Zasinienia, opuchliznę i worki pod oczami można próbować tuszować makijażem, ale to rzadko kończy się sukcesem. Zdecydowanie lepsze efekty daje kompleksowe podejście: zmiana stylu życia i zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

W Klinikach Medestetis zadbamy nie tylko o to, żebyście wyglądali zdrowo, ale również tak się czuli. Przestrzegamy rygorystycznych zasad higieny i bezpieczeństwa. Cały personel wyposażony jest w dodatkowe środki ochronne, czyli maseczki, przyłbice, gogle, fartuchy, czepki i rękawiczki.

W gabinetach i recepcji nieustannie pracują tunelowe sterylizatory powietrza promieniowaniem UV-C, które niszczy bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby oraz inne drobnoustroje unoszące się w powietrzu. A po każdej wizycie dezynfekowane są wszystkie powierzchnie, z którymi pacjent miał kontakt. Bezpiecznie, nie tylko na oko.

joanna_3

Artykuł został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej
Założycielka Kliniki Dr Kuschill MEDESTETIS.
Lekarz z wieloletnim doświadczeniem, ekspert telewizyjny programu “Pytanie na Śniadanie” oraz autorka licznych publikacji prasowych.
Edukatorka, dzieląca się wiedzą na Instagramie @drjoannakuschilldziurda.
Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
3.22 (136 głosów)
Recent Posts
phone Kraków
phone Warszawa