Cellulit – problem prawie każdej z nas

 In Kosmetologia

[ Treść artykułu zaktualizowana dn. 08.09.2021 r ]

Najnowsze badania pokazują, że ma go nawet 90 proc. kobiet po 25. Cellulit. Czym tak naprawdę jest i czy można się go skutecznie pozbyć?

Zmora kobiet na całym świecie. Najczęściej pojawia się na udach, zwłaszcza na ich tylnej części. Nie omija pośladków, brzucha, ramion. Cellulit, czyli nieprawidłowe rozłożenie tkanki tłuszczowej oraz patologiczne zmiany występujące w obrębie tkanki łącznej podskórnej.

Obrazowo mówiąc, podskórna tkanka tłuszczowa podzielona jest włóknistymi przegrodami. Jeśli pojawia się cellulit to znak, że większość z tych przegród, między którymi znajdują się zraziki tłuszczowe, ułożona jest prostopadłe do skóry, niewiele jest natomiast tych poprzecznych. Kiedy ciśnienie w zrazikach wzrasta przez nadmierne otłuszczenie lub ucisk, uwypuklają się one na skórze i powstaje charakterystyczne nierówności.

Co wpływa na powstawanie cellulitu?

Cellulit kojarzy się z brakiem ruchu i niezdrowym trybem życia. To nieprawda. Mnóstwo moich pacjentek, które borykają się z tym problemem, żyje bardzo aktywnie. Regularnie dbają o ciało, a mimo cellulit nie chce zniknąć.

Wszystko dlatego, że brak lub niewielka aktywność fizyczna to tylko jedna z przyczyn powstawania nieestetycznej skórki pomarańczowej. Na pojawienie się cellulitu mają też wpływ hormony (głównie estrogeny), uwarunkowania genetyczne czy dieta bogata w cukry i niezdrowe tłuszcze.

Jak pozbyć się cellulitu? Od czego zacząć?

Walka z cellulitem wymaga czasu i wielokierunkowej strategii działania, dlatego zawsze uprzedzam swoje pacjentki, że efekty nie są błyskawiczne.

Zwalczanie cellulitu rozpoczynam od analizy diety i zmiany niektórych nawyków. Warto zmniejszyć ilość soli dodawanej do pokarmów, a zastąpić ją mieszankami ziół, np. bazylią, majerankiem, kolendrą, suszoną natką pietruszki.

Unikać kalorycznego i wysoko przetworzonego jedzenia, które powoduje odkładanie się szkodliwych substancji w komórkach tłuszczowych, a także ograniczyć picie alkoholu wysokoprocentowego – nie tylko zawiera mnóstwo kalorii, ale również zmniejsza zdolność tkanki tłuszczowej do naturalnej lipolizy.

Absolutnie niedopuszczalne jest palenie papierosów, ponieważ powoduje ono dodatkowe niedotlenienie w obszarze cellulitu i zwiększa produkcję wolnych rodników.

Zachęcam do wyznaczenia stałych pór posiłków i dążenia do jedzenia pięć razy dziennie. W menu powinny pojawić się składniki przyspieszające przemianę materii, m.in. ryby, chude sery, warzywa strączkowe.

Gdy organizm zaczyna inaczej pracować i metabolizm się poprawia, musimy mu pomóc, pijąc 2 litry niegazowanej, niskosodowej wody każdego dnia. Dzięki temu przyspieszamy wypłukiwanie toksyn z organizmu.

Domowe sposoby i ćwiczenia na cellulit

Jak wiadomo, wiele można zdziałać odpowiednio dobraną dietą, jednak w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną uzyskamy lepsze i znacznie szybsze efekty.
Dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z trenerem personalnym.

Po wstępnym wywiadzie ułoży on indywidualne ćwiczenia, które pomogą w pozbyciu się cellulitu, a przy okazji… zbędnych kilogramów. Dobrze rozbudowane mięśnie stanowią solidne rusztowanie dla skóry, która staje się napięta i gładka, nawet podczas utraty wagi.

Jeśli nie masz możliwości spotykać się z trenerem personalnym poszukaj filmów na youtube.pl albo zaloguj się na platformę treningową www.FitAnka.pl, gdzie znajdziesz programy treningowe o różnym stopniu zaawansowania, a także diety i cenne porady. Szczególnie polecam tę platformę mamom.

Zabiegi na cellulit

Gdy mimo wprowadzenia zmian w stylu życia, cellulit nadal jest utrapieniem, czas na nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Połączenie odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i specjalistycznych zabiegów na pewno przyniesie widoczne efekty.

Zmniejszenie obrzęku wodnego

Najpopularniejszym zabiegiem jest Endermologia Lpg ujędrnienie i wyszczuplanie sylwetki, wynaleziona we Francji. Badania Szpitala Uniwersyteckiego Purpan w Tuluzie we Francji potwierdziły, że seria zabiegów endermologii przyspiesza proces lipolizy, czyli uwalniania tłuszczu, aż o 70 proc. i pobudza proces produkcji kolagenu nawet do 240 proc.

Endermologia masażu i zasysaniu tkanki przez specjalną głowicę. W zabiegu wykorzystuje się elektronicznie sterowane rolki oraz zjawisko próżni, które wspólnie oddziałują na wszystkie warstwy skóry. To naprawdę przyjemne! A efekty?

Zabieg powoduje poprawę krążenia limfatycznego i krążenia krwi, co wpływa na zwiększenie lipolizy i zmniejszenie obrzęku wodnego. Może być stosowany na różne części ciała, a jego skuteczność oparta jest na stymulacji usuwania tłuszczu z organizmu. W efekcie pobudzone do pracy komórki rozpoczynają proces usuwania nadmiernej ilości tłuszczu z tkanki, co prowadzi do jej zmiękczenia i wygładzenia cellulitu.

Poprawa napięcia i wygładzenie nierówności

W tym specjalizuje się Fala uderzeniowa (fala akustyczna) Eat Skin Shock®.

Urządzenie wykorzystuje falę akustyczną oraz energię wysokiej częstotliwości w celu wywołania elektrostymulacji mięśni. Energia przenika w głąb tkanki. Impulsy wytwarzają wibracje, powodując naprzemienne mechaniczne rozciąganie i relaksację tkanki łącznej.

Efektem zabiegu jest odbudowa kolagenu, ujędrnienie zwiotczałej skóry, zwiększenie napięcia i elastyczności, wygładzenie nierówności po liposukcji i lipolizie, a także eliminacja ubocznych produktów przemiany materii.

Redukcja tkanki tłuszczowej

To zadanie dla Ultraskin II Absolute – modelowanie sylwetki HIFU.

To najsilniejsza, bezinwazyjna forma terapii redukująca tkankę tłuszczową przy jednoczesnej poprawie jędrności i napięcia skóry. Urządzenie wykorzystuje działanie nowoczesnej technologii skoncentrowanych fal ultradźwiękowych (HIFU), polegającej na precyzyjnym skupieniu fali o wysokiej energii na małym obszarze.

Skoncentrowane fale ultradźwiękowe emitowane przez urządzenie trwale redukują komórki tłuszczowe, które są w naturalny sposób absorbowane, a następnie usuwane z organizmu w procesach metabolicznych. Pierwsze rezultaty widoczne są bezpośrednio po zabiegu, natomiast ostateczny efekt osiągany jest po upływie około 2‒3 miesięcy i mogą utrzymywać się nawet do pięciu lat.

W przypadku miejscowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej warto też pomyśleć o lipolizie iniekcyjnej, która polega na podaniu substancji rozpuszczającej komórki tłuszczowe, czyli deoksycholatu sodu, bezpośrednio w obszar tkanki tłuszczowej.

Po zabiegu skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona, bolesna w dotyku przez około 24 godziny, choć obrzęk może się utrzymywać nawet przez tydzień. Efekty widoczne są po około 4-6 tygodniach, po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Mezoterapia na cellulit

Innym wartym uwagi zabiegiem, który przynosi dobre efekty jest mezoterapia Alidya – redukcja i leczenie cellulitu. Dzięki podaniu preparatu podskórnie działam skutecznie, w miejscu występowania problemu.

Zastosowany preparat ma za zadanie drenaż produktów przemiany materii, jonów żelaza oraz innych toksyn. Zabieg poprawia krążenie w obszarach zajętych cellulitem, co zapewnia lepsze dotlenienie skóry oraz wspomaga odżywienie i regenerację tkanek.

W efekcie uzyskuje się zmniejszenie obrzęku tkanek, redukcję obwodu nawet o kilka centymetrów oraz wygładzenie skóry. Zabiegowi można poddać przede wszystkim brzuch, uda, pośladki i ramiona. Zabieg mezoterapii należy wykonywać raz w tygodniu w serii od 7 do 12 powtórzeń.

Trzeba działać wielokierunkowo!

Nie warto odkładać walki z cellulitem na ostatnią chwilę. W Klinikach Medestetis przestrzegamy wszystkich zasad bezpieczeństwa, a zabiegi niwelujące efekt skórki pomarańczowej nie są obciążeniem dla układu odpornościowego.  Gdy nie ma presji czasu, łatwiej o widoczne rezultaty. Zwłaszcza, że w przypadku cellulitu trzeba działać holistycznie. Zmiana stylu życia, nauczenie się na nowo zasad zdrowego odżywiania, znalezienie optymalnej formy aktywności fizycznej i czasu na zabiegi w gabinecie lekarskim to długofalowa strategia, która jednak przynosi najlepsze efekty.

joanna_3

Artykuł został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej
Założycielka Kliniki Dr Kuschill MEDESTETIS.
Lekarz z wieloletnim doświadczeniem, ekspert telewizyjny programu “Pytanie na Śniadanie” oraz autorka licznych publikacji prasowych.
Edukatorka, dzieląca się wiedzą na Instagramie @drjoannakuschilldziurda.
Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
3.43 (7 głosów)
Recent Posts
phone Kraków
phone Warszawa