Cellulit – problem prawie każdej z nas

 In Kosmetologia, Medycyna estetyczna, Zdrowie

W klinice niemal codziennie zajmuję się pacjentkami, które walczą z cellulitem. Nic dziwnego.
Najnowsze badania pokazują, że nawet 90 proc. kobiet po 25 roku życia ma z tym problem.

Czym tak naprawdę jest cellulit?

Cellulit to nieprawidłowe rozłożenie tkanki tłuszczowej oraz patologiczne zmiany występujące w obrębie tkanki łącznej podskórnej.
Najczęściej pojawia się na udach, zwłaszcza na ich tylnej części. Nie omija pośladków, brzucha, ramion.

Cellulit to zmora kobiet na całym świecie. Nieco rzadziej narzekają na niego Azjatki, ale i one zmagają się z efektem pomarańczowej skórki.

Podskórna tkanka tłuszczowa podzielona jest włóknistymi przegrodami. Kobiety zaatakowane cellulitem mają przegrody między zrazikami prostopadłe do skóry, niewiele jest natomiast poprzecznych. Kiedy ciśnienie w zraziku wzrasta (nadmierne otłuszczenie lub ucisk) na skórze uwypukla się zrazik, czyli nierówność.

Co wpływa na powstawanie cellulitu?

Pacjentki, które trafiają do mojego gabinetu, często tłumaczą, że są aktywne fizycznie, dbają o swoje ciało, a cellulit mimo to nie chce zniknąć.

Wszystko dlatego, że brak lub niewielka aktywność fizyczna to tylko jedna z przyczyn pojawiania się niechcianej skórki pomarańczowej. Na pojawienie się cellulitu mają też wpływ hormony (głównie estrogeny), uwarunkowania genetyczne czy dieta bogata w cukry i niezdrowe tłuszcze.

Jak pozbyć się cellulitu? Od czego zacząć?

Gdy z pacjentkami podejmuję walkę z cellulitem, zawsze uprzedzam, że efekty nie są błyskawiczne.
Zwalczanie cellulitu rozpoczynamy od analizy diety i zmiany niektórych nawyków.

Warto zmniejszyć ilość soli dodawanej do pokarmów, a zastąpić ją mieszankami ziół, np. bazylią, majerankiem, kolendrą, suszoną natką pietruszki.

Unikać jedzenia kalorycznego i wysoko przetworzonego, które powoduje odkładanie się szkodliwych substancji w komórkach tłuszczowych, a także ograniczyć picie alkoholu wysokoprocentowego, ponieważ on nie tylko jest wysokokaloryczny ale również zmniejsza zdolność tkanki tłuszczowej do naturalnej lipolizy.

Absolutnie niedopuszczalne jest palenie papierosów ponieważ powoduje ono dodatkowe niedotlenienie w obszarze cellulitu i zwiększa produkcję wolnych rodników.

Zachęcam pacjentki do wyznaczenia stałych pór posiłków i dążenia do jedzenia pięć razy dziennie. W menu powinny pojawić się składniki przyspieszające przemianę materii, m.in. ryby, chude sery, warzywa strączkowe itp.

Gdy organizm zaczyna inaczej pracować i metabolizm się poprawia, musimy mu pomóc pijąc 2 litry niegazowanej, niskosodowej wody każdego dnia – wówczas przyspieszamy wypłukiwanie toksyn z organizmu.

Domowe sposoby i ćwiczenia na cellulit

Jak wiadomo, wiele można zdziałać odpowiednio dobraną dietą, jednak w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną uzyskamy lepsze i znacznie szybsze efekty.
Zachęcam moje pacjentki do konsultacji z trenerami personalnymi.

Po wstępnym wywiadzie, trener personalny ułoży indywidualne ćwiczenia, które pomogą w pozbyciu się cellulitu, a także zbędnych kilogramów.

Dobrze rozbudowane mięśnie stanowią solidne rusztowanie dla skóry, która staje się napięta i gładka, mimo chwilowego rozluźnienia skóry po utracie wagi.

Jeśli nie mają możliwości spotykać się z trenerem personalnym zachęcam do korzystania z filmów chociażby na youtube.pl albo zalogowanie się na platformę treningową www.FitAnka.pl – tam są dostępne programy treningowe o różnym stopniu zaawansowania, diety oraz porady. Szczególnie mogę polecić tę platformę mamom.

Zabiegi na cellulit

Gdy mimo wprowadzenia zmian w stylu życia, cellulit nadal jest utrapieniem, wraz pacjentkami przygotowuję plan działania oparty o nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Połączenie odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i specjalistycznych zabiegów przyniesie zdecydowane efekty.

Zmniejszenie obrzęku wodnego

Najpopularniejszym zabiegiem jest Endermologia Lpg ujędrnienie i wyszczuplanie sylwetki, wynaleziona kilkanaście lat temu we Francji.

Badania Szpitala Uniwersyteckiego Purpan w Tuluzie we Francji potwierdziły, że seria zabiegów endermologii przyspiesza proces lipolizy (czyli uwalniania tłuszczu) aż o 70 proc. i pobudza proces produkcji kolagenu do 240 proc.

Endermologia polega na jednoczesnym masażu i zasysaniu tkanki przez specjalną głowicę.
W zabiegu wykorzystuje się elektronicznie sterowane rolki oraz zjawisko próżni, które wspólnie oddziałują na wszystkie warstwy skóry.

Zabieg ten powoduje poprawę krążenia limfatycznego i krążenia krwi, co wpływa na zwiększenie lipolizy i zmniejszenie obrzęku wodnego. Zabieg może być stosowany na różne części ciała, a jego skuteczność oparta jest na stymulacji usuwania tłuszczu z organizmu.

W efekcie pobudzone do pracy komórki rozpoczynają proces usuwania nadmiernej ilości tłuszczu z tkanki, co prowadzi do jej zmiękczenia i wygładzenia cellulitu.

Poprawa napięcia i wygładzenie nierówności

Drugim wartym uwagi zabiegiem jest Fala uderzeniowa (fala akustyczna) Eat Skin Shock®

Eat Skin Shock wykorzystuje falę akustyczną oraz energię wysokiej częstotliwości w celu wywołania elektrostymulacji mięśni.

Energia przenika w głąb tkanki. Impulsy wytwarzają wibracje, powodując naprzemienne mechaniczne rozciąganie i relaksację tkanki łącznej.

Efektem zabiegu jest odbudowa kolagenu, ujędrnienie zwiotczałej skóry, zwiększenie napięcia i elastyczności, wygładzenie nierówności po liposukcji i lipolizie, a także eliminacja ubocznych produktów przemiany materii. Poprawa mikrocyrkulacji i metabolizmu na obszarze zabiegowym, eliminacja złogów poprzez udrożnienie systemu limfatycznego oraz zagęszczenie kolagenu i powstanie nowych naczyń włosowatych.

Redukcja tkanki tłuszczowej

Najnowszym i najskuteczniejszym zabiegiem do walki z tkanką tłuszczową jest Ultraskin II Absolute – modelowanie sylwetki HIFU.

Zabieg Ultraskin II Absolute to najsilniejsza, bezinwazyjna forma terapii redukująca tkankę tłuszczową przy jednoczesnej poprawie jędrności i napięcia skóry. Urządzenie wykorzystuje działanie nowoczesnej technologii skoncentrowanych fal ultradźwiękowych (HIFU), polegającej na precyzyjnym skupieniu fali o wysokiej energii na małym obszarze.

Skoncentrowane fale ultradźwiękowe emitowane przez urządzenie trwale redukują komórki tłuszczowe, które są w naturalny sposób absorbowane, a następnie usuwane z organizmu w procesach metabolicznych. Pierwsze rezultaty widoczne są bezpośrednio po zabiegu, natomiast ostateczny efekt osiągany jest po upływie około 2‒3 miesięcy. Efekt zabiegu może utrzymywać się nawet do pięciu lat.

Jeśli mamy miejscowe otłuszczenie warto też pomyśleć o lipolizie iniekcyjnej.
Lipoliza polega na podaniu substancji rozpuszczającej komórki tłuszczowe – deoksycholatu sodu bezpośrednio w obszar tkanki tłuszczowej.
Po zabiegu skóra jest obrzeknięta, zaczerwieniona, bolesna w dotyku przez około 24 godziny.  Obrzęk może się utrzymywać prze około 7 dni.
Efekty widoczne są po około 4-6 tygodniach i po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Mezoterapia na cellulit

Innym wartym uwagi zabiegiem, który przynosi dobre efekty jest mezoterapia Alidya – redukcja i leczenie cellulitu.
Dzięki podaniu preparatu podskórnie działamy skutecznie, w miejscu występowania problemu.

Zastosowany preparat ma za zadanie drenaż produktów przemiany materii, jonów żelaza oraz innych toksyn. Zabieg poprawia krążenie w obszarach zajętych cellulitem, co zapewnia lepsze dotlenienie skóry oraz wspomaga odżywienie i regenerację tkanek.

W efekcie uzyskuje się zmniejszenie obrzęku tkanek, redukcję obwodu nawet o kilka centymetrów oraz wygładzenie skóry. Zabiegowi można poddać przede wszystkim brzuch, uda, pośladki i ramiona. Zabieg mezoterapii należy wykonywać raz w tygodniu w serii od 7 do 12 powtórzeń.

Trzeba działać wielokierunkowo!

Pacjentki, które do następnego lata chcą pozbyć się kompleksów spowodowanych cellulitem zachęcam do jak najszybszej konsultacji. Gdy nie ma presji czasu, łatwiej o widoczne rezultaty. Zwłaszcza, że walka z cellulitem to proces holistyczny. Wymaga od pacjentki zmiany stylu życia, nauczenia się na nowo zasad zdrowego odżywiania, znalezienia optymalnej formy aktywności fizycznej i czasu na zabiegi w gabinecie lekarskim. Tak wielokierunkowe działanie zawsze przynosi najlepsze efekty.

joanna_3

Artykuł przygotowany przez

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej

Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
3.8 (5 głosów)
Recommended Posts
Kraków
Warszawa