Pękające naczynka skąd się biorą i jak je leczyć?

 In Medycyna estetyczna

pęknięte naczynko w okolicy oczu

[ Treść artykułu zaktualizowana dn. 08.09.2021 r ]

Rumieńce uroczo wyglądają u dzieci, ale u dorosłych to sygnał alarmowy. Oznacza, że naczynia krwionośne nie działają prawidłowo. Jeśli nie zareagujesz w porę, niewinne kolorki zmienią się w nieestetyczne pajączki. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna doskonale wie, jak sobie z nimi poradzić.

Dbasz o skórę skrupulatnie, a mimo to na twarzy i ciele pojawiają się nieestetyczne pajączki. Dlaczego? Jedną z kluczowych przyczyn są geny. Jeśli któryś z rodziców miał problem z pękającymi naczynkami, szanse, że skłonność ta wystąpi u dzieci, wynoszą 40%. A jeśli problem ten dotyczy obojga rodziców, prawdopodobieństwo, pojawienia się pajączków u potomstwa, wzrasta aż do 90 %.

Z wielu badań wynika, że zaburzenia hormonalne także mogą powodować kruchość i pękanie naczyń krwionośnych. A do tego dochodzą przyczyny o podłożu cywilizacyjnym.

Z moich obserwacji wynika, że pacjentów, którzy borykają się z problemem pękających naczynek, jest coraz więcej. Najczęściej to palacze, osoby z nadwagą, prowadzące siedzący tryb życia i niestety – kobiety w ciąży.

Na szczęście doskonale wiemy, dlaczego naczynka pękają i co należy zrobić, by je naprawić. Rozwiązaniem jest nie tylko medycyna estetyczna, ale także zmiana stylu życia.

Co zrobić na pękające naczynka na twarzy?

Medycyna estetyczna dostarcza wielu rozwiązań. Bardzo skuteczną metodą likwidowania teleangiektazji na twarzy, czyli widocznych pod skórą rozszerzonych naczyń krwionośnych jest zamykanie ich wąskopasmowym światłem pulsacyjnym wykorzystywanym w zabiegu usuwania przebarwień i rumienia Dye-Vl® Alma Harmony Pro®.

Specjalna technologia zawarta w głowicy Dye-Vl® szybko i w nieinwazyjny sposób usuwa popękane naczynka na twarzy lub ciele. Światło Dye-Vl® stosuje się do leczenia rumieni, naczyniaków, trądziku różowatego, znamion rubinowych. Terapia polega na termicznym, kontrolowanym uszkadzaniu komórek, w których nagromadziła się hemoglobina.

Światło Dye-Vl® wykorzystuje emisję wąskopasmowego światła pulsacyjnego z przedziału 500 do 600 nm. Jest to wiązka światła najbezpieczniejsza dla skóry. Nie ma ryzyka uszkodzenia tkanek, a uzyskuje się najlepsze z możliwych efektów terapii w bardzo krótkim czasie.

Dzięki zastosowaniu serii trzech filtrów koncentrujących światło w węższym zakresie zabieg umożliwia zauważalną redukcję zmian. W niektórych przypadkach wystarczy jeden, ale gdy zmiany są nasilone i rozległe może być konieczne skorzystanie z serii zabiegów. Decyzję o ich ilości podejmuje lekarz. To, czy kuracja da trwałe efekty, zależy już jednak od nas samych.

Jak wzmocnić pękające naczynka na twarzy?

Zabiegi, to połowa sukcesu. Co jeszcze możemy zrobić, by naczynka nie pękały? Po kuracji w gabinecie medycyny estetycznej skóra naczyniowa wymaga troskliwej ochrony. Należy w miarę możliwości unikać czynników, które mogłyby ją podrażniać, czyli:

  • ekstremalnych temperatur,
  • długiego przebywania na zimnym powietrzu,
  • gwałtownego przechodzenia z mroźnego otoczenia do nagrzanych pomieszczeń,
  • jedzenia bardzo pikantnych potraw i spożywania alkoholu.

Wychodząc na zewnątrz, należy stosować kremy ochronne, wzbogacone również o filtry przeciwsłoneczne. Wieczorami warto sięgać po kosmetyki o działaniu kojącym, zawierające składniki wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, takie jak rutyna, wyciąg z kasztanowca czy witamina C. Dzięki temu leczenie pękających naczynek jest skuteczniejsze, a ryzyko, że pojawiają się kolejne, mniejsze.

Jak leczyć pękające naczynka na nogach?

Pajączki to nie tylko problem skóry twarzy. Równie często pojawiają się nogach. Do usuwania pękających naczynek na nogach, wykorzystujemy zabieg laserowego zamykania naczynek Alma Harmony Pro® głowicą NdYag.

Wiązka laserowa trafia precyzyjnie w poddawany zabiegowi obszar, umożliwiając szybkie obkurczenie i zamknięcie rozszerzonych naczyń.

Urządzenie to sprawdza się znakomicie w przypadku dużych zmian naczyniowych na twarzy oraz na ciele. Głowica wyposażona jest w system chłodzenia naskórka, który umożliwia zmniejszenie odczucia bólu w trakcie zabiegu, chroni przed oparzeniem i zwiększa komfort pacjenta.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii zabieg jest prawie bezbolesny, bardzo krótki i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Najczęściej już po jednym zabiegu problem z pękającymi naczynkami na nogach czy ciele, znika.

Innym sposobem na naczynka jest stara, ale wciąż niezawodna skleroterapia. Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu obliterującego naczynia krwionośne. Nakłucia wykonywane są małą igiełką. Po 4-6 tygodniach po zabiegu dochodzi do zarośnięcia naczyń, a przez okres 2 tygodni po zabiegu wskazane jest noszenie rajstop albo pończoch uciskowych.

Co zrobić, żeby nie pękały naczynka na nogach?

Przede wszystkim zapobiegać. Podstawą jest noszenie profilaktycznych rajstop, pończoch, podkolanówek przeciwżylakowych zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy narażeni na powstanie żylaków, czyli na przykład w okresie ciąży. W miarę możliwości należy unikać długiego stania, siedzenia z nogami założonymi jedna na drugą oraz noszenia uciskających legginsów czy spodni.

Jeśli masz tendencję do powstawania pajączków, najważniejszym elementem profilaktyki są badania kontrolne, a dokładnie USG metodą Dopplera, która pozwala na bardzo dokładne zbadanie kondycji naczyń oraz ocenę stopnia zaawansowania zmian.

Widoczne na skórze pajączki to nie tylko defekt kosmetyczny. A troska o dobrą kondycję naczyń krwionośnych jest teraz szczególnie ważna, zwłaszcza u osób, które chorowały na Covid-19. Powikłaniem po chorobie są często zmiany naczyniowe i zaburzenia krzepnięcia. Dlatego, jeśli zauważysz niepokojące objawy i charakterystyczne zmiany naczyniowe na skórze, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

W klinikach Medestetis robimy wszystko, by zadbać o bezpieczeństwo i komfort pacjentów. Przestrzeganie rygorystycznych zasad higieny i dezynfekcji zawsze było dla nas oczywistością. A w czasach pandemii wprowadziliśmy dodatkowo szereg rozwiązań minimalizujących ryzyko jakichkolwiek infekcji. Sprawdziły się świetnie, więc zostaną z nami na dłużej.

joanna_3

Artykuł został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej
Założycielka Kliniki Dr Kuschill MEDESTETIS.
Lekarz z wieloletnim doświadczeniem, ekspert telewizyjny programu “Pytanie na Śniadanie” oraz autorka licznych publikacji prasowych.
Edukatorka, dzieląca się wiedzą na Instagramie @drjoannakuschilldziurda.
Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
3.76 (95 głosów)
Recent Posts
phone Kraków
phone Warszawa