Co to są grudki perliste?

 In Dermatologia

problem intymnyMiejsca intymne to zdecydowanie niepożądana lokalizacja chorób skóry – pomimo defektu kosmetycznego istnieje zawsze ryzyko, że występująca tam zmiana jest wynikiem choroby przenoszonej drogą płciową.

Na szczęście nie każda grudka czy krosta jest związana od razu z przypadłością weneryczną.
Istnieją bowiem zupełnie niezakaźne i niegroźne zmiany, jak m.in. grudki perliste, o których więcej informacji znaleźć można w poniższym artykule.

Co to są grudki perliste?

Grudki perliste prącia (ang. pearly penile papules, hirsutoid papillomas of the penis, łac. papillomatosis coronae penis, PPP) to zupełnie fizjologiczne zmiany, nie będące przejawem absolutnie żadnej choroby.

Grudki perliste na penisie nie przenoszą się drogą płciową, a ich występowanie nie ma związku z aktywnością seksualną lub nieodpowiednią higieną.
Spotkać je można u kilku do kilkunastu procent mężczyzn – częściej u nieobrzezanych i przedstawicieli rasy czarnej.

Zauważono jednak, że u części mężczyzn, u których pojawiły się w trakcie życia grudki, a później przebyli oni zabieg usunięcia części napletka, często znikały one samoistnie.

Najczęściej pojawiają się ok. 20-30 roku życia (mogą jednak być zauważone po raz pierwszy nawet po 50 r.ż.), a częstość ich występowania maleje wraz z wiekiem.
Są bezbolesne i niejednokrotnie pozostają niezauważalne.

Przyczyny ich powstawania są jak dotąd nieznane – zakłada się, że stanowią fizjologiczny wytwór nabłonka prącia, będący po prostu wariantem anatomicznym skóry członka.

Przyjmują formę małych kopulastych lub wydłużonych grudek o cielistym bądź perłowym kolorze, błyszczącej powierzchni i rozmiarze od 0,5-4 mm.
Przypominają niewielkie krosty, ale nie sączy się z nich żadna treść.

Co ciekawe, perliste grudki prącia zwiększają swój rozmiar wraz ze wzwodem członka.

Przy badaniu dotykiem grudek perlistych przypominają one delikatne ziarenka czy kaszkę.
Lokalizują się zazwyczaj na podstawie żołędzi członka (w tzw. rowku zażołędnym) w postaci jednego lub kilku rzędów.

Grudki perliste na żołędziu występują zwykle mnogo i układają się zazwyczaj w swego rodzaju pierścień.

Czy grudki perliste można znaleźć także u kobiet?

Warto nadmienić, że grudki perliste mogą występować tylko i wyłącznie u mężczyzn – u kobiet podobnie wyglądające zmiany (np. na wargach sromowych) są na pewno czymś innym, wymagającym konsultacji ginekologicznej bądź dermatologicznej.

Zazwyczaj zmiany przypominające wizualnie perliste grudki są brodawkami wirusowymi, które muszą być poddane agresywnemu leczeniu.

Grudki perliste, a kłykciny

Zawsze przed ostatecznym rozpoznaniem grudek perlistych należy uwzględnić wszystkie przypominające je wykwity.

Zmiany na narządach płciowych należy różnicować przede wszystkim z brodawkami płciowymi, tzw. kłykcinami kończystymi; należy pamiętać o nich  zwłaszcza u mężczyzn, którzy rozpoczęli już współżycie seksualne.

Są to uszypułowane, ,,kalafiorowate” grudki na narządach płciowych spowodowane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV 6,11).

Najczęstszą lokalizacją zmian u mężczyzn jest trzon prącia, ale kłykciny kończyste mogą również występować w okolicy bruzdy zażołędnej, wędzidełka czy wewnętrznej powierzchni napletka.

Czy na grudki perliste domowe sposoby są w ogóle skuteczne?

Niestety, na perliste grudki prącia domowe sposoby są niewystarczające lub zupełnie nie działają.

Na rynku dostępne są preparaty rzekomo mające powodować ustępowanie zmian (jak np. stosowana na grudki perliste maść), jednakże ich skuteczność jest co najmniej wątpliwa (np. pracownicy aptek polecają na grudki perliste olejek z drzewa herbacianego, który nie posiada udokumentowanego działania).

Grudek perlistych w żadnym wypadku nie należy także próbować pocierać, wyciskać czy drapać.

Na grudki perliste prącia usuwanie za pomocą własnych rąk może wpłynąć jedynie negatywnie, powodując podrażnienie skóry i błon śluzowych, zakażenie rany i zapalenie zmian. Dodatkowo, wszelkie próby mechanicznego wyciśnięcia czy zdrapania nie dają absolutnie żadnych efektów, a mogą przysporzyć posiadacza o groźne powikłania (na grudki perliste usuwanie domowe nie jest generalnie zalecane).

Grudki perliste prącia – leczenie

Grudki perliste na prąciu niestety dosyć rzadko ustępują samoistnie.
W przypadku, gdy napotkamy grudki perliste prącia usuwanie nie jest jednak bezwzględnie konieczne, ponieważ zmiany te nie wymagają leczenia – nie wpływają na funkcjonowanie w zakresie pożycia intymnego oraz nie zwiększają ryzyka powstania nowotworów złośliwych.

Mogą natomiast mieć negatywny wpływ na samoocenę i stwarzać poczucie wstydu.
Ponadto, w miejscach występowania grudek perlistych zwykle pojawia się więcej tzw. mastki – wydzieliny zgromadzonej pod napletkiem, która przy nieodpowiedniej higienie może powodować nieprzyjemny zapach prącia.

W przypadku, gdy zmiany w postaci grudek perlistych są dla posiadacza mankamentem kosmetycznym i w jakikolwiek sposób powodują u niego dyskomfort czy niezadowolenie, zaleca się usuwanie grudek perlistych.

Istnieją rozmaite sposoby pozbycia się grudek perlistych.

Zabiegi różnią się m.in. metodą wykonywania, ceną oraz wskazaniami. Po rozpoznaniu grudek perlistych przez specjalistę, uwzględniając sugestie pacjenta, dobierana jest najlepsza forma wykonania zabiegu. Gdy dostrzeżemy grudki perliste leczenie może być następujące:

  • usunięcie plazmą lub usunięcie laserowe z użyciem lasera CO2 – po uprzednim nałożeniu środka miejscowo znieczulającego w postaci kremu, za pomocą cienkiej wiązki punktowego lasera zupełnie bezboleśnie ,,wypala” się grudki, które niejako ,,odparowują”; po zabiegu pozostaje jedynie niewielki obrzęk i gojące się szybko strupy; na grudki perliste usuwanie laserem stanowi prostą, szybką i bardzo skuteczną metodę, dająca świetne efekty estetyczne i nie pozostawiającą blizn; laserowe usuwanie grudek perlistych stwarza również możliwość oszczędzenia okolicznych tkanek w jak największym stopniu
  • interwencja chirurgiczna – zmiany są wycinane w znieczuleniu z użyciem ostrza; metoda ta może niestety powodować nawracanie zmian i pozostawienie blizn
  • elektrodesykacja – za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości powoduje się przypalanie zmian, które po zabiegu ulegają zanikowi
  • krioterapia – metoda polegająca na wymrażaniu za pomocą ciekłego azotu o bardzo niskiej temperaturze powodującej, że perliste grudki prącia złuszczają się

Po usunięciu zmian należy pamiętać o zachowaniu czasowej wstrzemięźliwości seksualnej, aby nie spowodować powikłań podczas gojenia.
Zalecana jest również odpowiednia higiena i pielęgnacja miejsc intymnych.

Podsumowanie

Gdy zauważymy perliste grudki prącia, nie należy od razu obawiać się choroby wenerycznej bądź powikłań wspomnianej zmiany. Zawsze natomiast warto skonfrontować własne spostrzeżenia z lekarzem dermatologiem, którego doświadczenie i wprawne oko pozwoli z wysoką dokładnością postawić właściwe rozpoznanie i wybrać na grudki perliste zabieg najlepiej dostosowany do potrzeb pacjenta.

anna_grodecka

Artykuł został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

lek. Anna Grodecka

specjalista dermatolog, wenerolog, lekarz medycyny estetycznej
Dyrektor medyczny Kliniki Dr Kuschill MEDESTETIS.
Specjalista z wieloletnim doświadczeniem zabiegowym, stale uczestnicząca w szkoleniach, konferencjach i kongresach naukowych. Aktywnie prowadząca edukacyjny profil Instagramowy @aniadermatolog.
Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
4.19 (42 głosów)
Recent Posts
phone Kraków
phone Warszawa