Jak zlikwidować zmarszczki?

 In Medycyna estetyczna

Reklamy przekonują, że wystarczy krem X czy serum Y, aby szybko i skutecznie pozbyć się zmarszczek. Prawda jest jednak taka, że kosmetyki mogą zapobiegać powstawaniu zmarszczek, ale nie usuną tych, które już pojawiły się na twarzy.

W mojej klinice przekonuję pacjentki, że zmarszczki to zupełnie naturalne zjawisko i wynikają przede wszystkim z naturalnych procesów miostarzenia i fotostarzenia skóry.

Proces miostarzenia wynika z pracy mięśni mimicznych, a fotostarzenie jest efektem działania promieniowania głównie światła UV. W procesie naturalnego starzenia się skóry, gdy wraz z wiekiem skłonności regeneracyjne naszego organizmu spadają, dochodzi do zwiotczenia włókien kolagenowych i elastynowych. Skóra staje się bardziej podatna na grawitację i niestety, prędzej czy później zmarszczki pojawią się u każdej lub każdego z nas, jeśli temu nie zapobiegniemy.

Na szczęście medycyna estetyczna i dobrze ułożony plan działania pomogą opóźnić ten moment na dłużej zachowując młody, ale przede wszystkim – naturalny wygląd.

Kiedy zacząć kurację przeciwzmarszczkową?

Po pierwsze moim pacjentom tłumaczę zawsze, że medycyna estetyczna pozwala cofnąć czas o 10-15 lat, nie więcej, ale pozwala nam czuć się lepiej i wyglądać młodziej.

Dlatego im wcześniej zaczniemy profilaktykę przeciwstarzeniową, tym lepiej, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Druga kwestia?

Nigdy nie jest za późno na medycynę estetyczną. Nawet gdy zmarszczki już się pojawiły.
Gdy są głębokie i utrwalone, lekarz może i powinien dobrać plan leczenia, zabiegi przeciwzmarszczkowe i preparaty odmładzające, by poprawić wygląd naszej skóry.

Wszystko zależy od tego, z jakimi zmarszczkami się borykamy. A te pojawiają się z kilku powodów:

 • Zmarszczki mimiczne powstają w miejscu ruchów mięśni twarzy (proces miostrzenia).
 • Zmarszczki posłoneczne powstają na skutek ekspozycji na promienie słoneczne, a mogą im towarzyszyć przebarwienia skóry (proces fotostarzenia).
 • Zmarszczki senne wynikają ze sposobu ułożenia podczas snu. Dla twarzy najbardziej szkodliwe jest spanie na brzuchu.
 • Zmarszczki grawitacyjne to te, na które narażony jest każdy. Powstają gdy skóra traci jędrność i gęstość i nie jest w stanie stawić oporu grawitacji.

Czym są zmarszczki marionetki i kto ma lwią zmarszczkę?

W gabinecie lekarskim czy artykułach na temat zabiegów anti – aging często pojawiają się zabawne nazwy zmarszczek, które określają, gdzie zmarszczka się znajduje.

 • I tak kurze łapki to zmarszczki w kącikach oczu, które powstają na skutek pracy mięśni okrężnych oka.
 • Zmarszczki poprzeczne czoła i lwia zmarszczka to również zmarszczki mimiczne. Lwia zmarszczka tworzy się pomiędzy brwiami, a zmarszczki poprzeczne czoła jak sama nazwa wskazuje w poprzek czoła.
 • Bruzdy nosowo-wargowe tworzą się od nosa po kąciki ust i również są zmarszczkami mimicznymi.
 • Zmarszczki marionetki to zmarszczki grawitacyjne, ciągną się od kącików ust ku dołowi, aż do brody.
 • Zmarszczki palacza pojawiają się w wyniku pracy mięśnia okrężnego ust i często pojawiają się na twarzach osób palących czy też miłośników napojów ze słomką ale tak naprawdę decyduje o tym nasza genetyka i powstają u większości kobiet.
 • Zmarszczki królicze to zmarszczki mimiczne zlokalizowane na bokach nosa, najczęściej pojawiają się w wieku dojrzałym. Jak sama nazwa wskazuje zmarszczki mimiczne są związane z mimiką twarzy, czyli powstają w miejscu ruchów mięśni twarzy.

Jaki zabieg wykonać, aby pozbyć się zmarszczek?

Jak wspomniałam na początku, kremy i pielęgnacja nie wystarczą, aby pozbyć się zmarszczek, które już mamy.
Na szczęście medycyna estetyczna i kosmetologia są tak rozwinięte, że zmarszczki da się spłycić, a w niektórych przypadkach – nawet pozbyć całkowicie.

 • Wbrew pozorom zazwyczaj zaczynam od podania toksyny botulinowej ponieważ większość pierwszych zmarszczek  ma swoją przyczynę w miostarzeniu powodowanym pracą mięśni mimicznych.
 • W dolnej części twarzy oraz tam gdzie zmarszczki są głębokie najlepiej zastosować  preparaty wypełniające, takie jak kwas hialuronowy.

W przypadku głębokich zmarszczek mimicznych, które pojawiły się w miejscu, gdzie mimika jest cały czas dość mocna, sam botoks nie wystarcza. Terapię zaczynamy wówczas od pozbycia się przyczyny powstania zmarszczek, czyli ograniczenia pracy mięśnia.

Dlatego likwidacja tzw. lwiej zmarszczki, kurzych łapek, zmarszczek pod oczami, zmarszczek poprzecznych czoła, zmarszczek króliczych czy zmarszczek palacza najczęściej odbywa się poprzez iniekcje toksyny botulinowej (botoks, botox, azzalure).

Toksyna botulinowa popularnie nazywana „botoxem” (to nazwa jednego z preparatów)  lub jadem kiełbasianym to neurotoksyna, która powoduje zablokowanie przekaźnictwa pomiędzy komórką nerwową a mięśniową, co powoduje rozluźnienie mięśnia mimicznego przez co zmarszczka „rozprostowuje” się. Cały zabieg iniekcji z toksyny botulinowej jest bardzo szybki i mało inwazyjny, a bolesność porównywalna jest do ukłucia komara.

Zazwyczaj pierwszy rezultat pojawia się po 3 dniach, a po 14 dniach otrzymujemy maksymalny efekt terapeutyczny, który utrzymuje się do 4-6 miesięcy. Jeśli zmarszczka jest bardzo głęboka, po dwóch tygodniach od ostrzyknięcia botoksem wykonuję wypełnianie i likwidację zmarszczek kwasem hialuronowym.

Dlaczego w przypadku głębokich zmarszczek mimicznych, iniekcja toksyny i wypełnianie i usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym to najlepsze rozwiązanie? Ponieważ zwalczamy zarówno przyczynę jak i skutek. Rozluźniamy mięśnie, dzięki czemu zmarszczki dalej się nie pogłębią i wypełniamy je pozostawiając gładką i młodo wyglądającą skórę.

Co zrobić jeśli widzimy, że skóra traci napięcie?

Kiedy mimo pozbycia się uporczywych zmarszczek mimicznych nadal chcemy zrewitalizować skórę i poprawić jej elastyczność doradzam pacjentkom zabiegi rewitalizujące.

Jednym z najczęściej rekomendowanych jest mezoterapia igłowa.
Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na iniekcji w skórę specjalnego preparatu, który ma za zadanie szybko zrewitalizować skórę, pobudzić fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki czemu poprawia się ogólne nawilżenie i sprężystość skóry. Działanie jest uzależnione od rodzaju wybranego preparatu – można podać sam kwas hialuronowy, którego celem jest nawilżenie skóry a możemy podać preparat, który zawiera również witaminy, mikroelementy, peptydy biomimetyczne czy antyoksydanty.

Kolejnym bardzo dobrze działającym zabiegiem przeciwzmarszczkowym, poprawiającym ogólną kondycję skóry jest Secret 2.0.

Secret 2.0 jest terapią łącząca nakłucia mikroigłami przy jednoczesnym emitowaniu energii RF czyli fal radiowych, dzięki czemu skóra pacjentki jest zliftingowana, pory zredukowane a zmarszczki – zmniejszone.

Nieinwazyjne usuwanie zmarszczek

Bywa, że do mojej Kliniki trafiają pacjentki, które boją się igieł, a chcą się pozbyć zmarszczek. Dla nich również medycyna estetyczna ma alternatywę.

Jednym ze sposobów na redukcję zmarszczek bez użycia igieł jest Laser frakcyjny iPixel® Alma Harmony Pro®.
Podczas zabiegu skóra właściwa zostaje uszkodzona kolumnowo w kontrolowany sposób.
Podczas naturalnego procesu gojenia staje się zdrowsza oraz młodo wyglądająca, ponieważ uszkodzone komórki zostają zastąpione przez nową tkankę.

Wiem jednak, że moje pacjentki to zapracowane kobiety, których czas jest niezwykle cenny. Nie zawsze mogą pozwolić sobie na kilka dni urlopu.
Wówczas idealnie sprawdzi się Ultraskin II Absolute – niechirurgiczny lifting twarzy Hifu (high intensity focused ultrasound)

Ultraskin II Absolute to zastosowanie technologii HIFU w walce ze zmarszczkami. Dzięki temu nie dochodzi do naruszenia naskórka, w zamian pacjentka może cieszyć się efektami już po pierwszym zabiegu.
Widoczne zmniejszenie wiotkości skóry i długotrwały efekt liftingu, następuję dzięki pobudzeniu organizmu do naturalnych procesów regeneracyjnych, gojenia i przebudowy tkanek.

W dzisiejszych czasach zmarszczki nie są problemem, którego nie możemy się pozbyć. Duża ilość zabiegów dostępnych na rynku daje nam możliwość wyboru i dostosowania go do naszych potrzeb i upodobań. Dzięki temu każdy może się cieszyć piękną i gładką skórą.

joanna_3

Artykuł został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej

Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
3.65 (129 głosów)
Recommended Posts
Kraków
Warszawa