Jak zlikwidować zmarszczki?

 In Medycyna estetyczna

efekty zabiegu wygładzania zmarszczek

[ Treść artykułu zaktualizowana dn. 08.09.2021 r ]

Reklamy przekonują, że wystarczy krem X czy serum Y, aby szybko i skutecznie pozbyć się zmarszczek. Prawda jest jednak taka, że kosmetyki mogą opóźnić powstawanie zmarszczek, ale nie usuną tych, które już pojawiły się na twarzy.

Większość moich pacjentów nie lubi zmarszczek, tymczasem są one przecież zupełnie naturalnym zjawiskiem i nieuniknionym efektem miostarzenia, które wynika z pracy mięśni mimicznych oraz fotostarzenia skóry, które jest rezultatem działania promieniowania głównie światła UV.

W procesie naturalnego starzenia się skóry, gdy wraz z wiekiem skłonności regeneracyjne naszego organizmu spadają, dochodzi do zwiotczenia włókien kolagenowych i elastynowych. Skóra staje się bardziej podatna na grawitację i niestety, prędzej czy później zmarszczki pojawią się u każdego z nas.

Na szczęście medycyna estetyczna i dobrze ułożony plan działania pomogą opóźnić ten moment i na dłużej zachować młody, ale przede wszystkim, naturalny wygląd.

Kiedy zacząć kurację przeciwzmarszczkową?

Im szybciej, tym lepiej

Powiedzmy sobie szczerze: medycyna estetyczna pozwala cofnąć czas o 10-15 lat. Nie więcej. To jednak wystarczy, by poczuć się lepiej i wyglądać młodziej. Dlatego im wcześniej zaczniemy profilaktykę przeciwstarzeniową, tym później na naszej skórze pojawią się niechciane zmarszczki. Zasadą: lepiej zapobiegać niż leczyć, działa także w tym przypadku.

Nie warto zwlekać, nawet jeśli okoliczności wydają się niesprzyjające, jak na przykład w czasie pandemii. Zadbani czujemy się lepiej, a to pomaga przetrwać trudne chwile. Poza tym większość zabiegów medycyny estetycznej nie jest obciążeniem dla naszego układu odpornościowego.

Z pewnością nie osłabią go takie ingerencje, jak toksyna botulinowa, kwas hialuronowy, mezoterapia, zabiegi laserowe czy biostymulacja. Tym bardziej że przed każdym zabiegiem lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad zdrowotny. Można czuć się bezpiecznie. W klinikach Medestetis przestrzegamy rygorystycznych zasad higieny i dezynfekcji.

Nigdy nie jest za późno

Nawet gdy zmarszczki już się pojawiły, a do tego są głębokie i utrwalone, lekarz może opracować plan leczenia i tak dobrać zabiegi przeciwzmarszczkowe oraz preparaty odmładzające, by poprawić wygląd twojej skóry. Wszystko zależy od tego, z jakimi zmarszczkami się borykasz. A te pojawiają się z kilku powodów:

 • Zmarszczki mimiczne powstają w miejscu ruchów mięśni twarzy (proces miostrzenia).
 • Zmarszczki posłoneczne powstają na skutek ekspozycji na promienie słoneczne, a mogą im towarzyszyć przebarwienia skóry (proces fotostarzenia).
 • Zmarszczki senne wynikają ze sposobu ułożenia podczas snu. Dla twarzy najbardziej szkodliwe jest spanie na brzuchu.
 • Zmarszczki grawitacyjne to te, na które narażony jest każdy. Powstają gdy skóra traci jędrność i gęstość i nie jest w stanie stawić oporu grawitacji.

gładka cera bez zmarszczekCzym są zmarszczki marionetki i kto ma lwią zmarszczkę?

Podczas konsultacji w gabinecie lekarskim czy artykułach na temat zabiegów anti – aging często pojawiają się zabawne nazwy zmarszczek, które określają, gdzie zmarszczka się znajduje. I tak:

 • Kurze łapki, to zmarszczki w kącikach oczu, które powstają na skutek pracy mięśni okrężnych oka.
 • Zmarszczki poprzeczne czoła i lwia zmarszczka to również zmarszczki mimiczne. Pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, tworzą się w poprzek czoła. Druga powstaje pomiędzy brwiami.
 • Bruzdy nosowo-wargowe tworzą się od nosa po kąciki ust i również są zmarszczkami mimicznymi.
 • Zmarszczki marionetki to zmarszczki grawitacyjne, ciągną się od kącików ust ku dołowi, aż do brody.
 • Zmarszczki palacza pojawiają się w wyniku pracy mięśnia okrężnego ust i często można je zobaczyć na twarzach osób palących czy też miłośników napojów ze słomką, ale tak naprawdę decyduje o tym nasza genetyka. Niestety częściej powstają u kobiet.
 • Zmarszczki królicze to zmarszczki mimiczne zlokalizowane na bokach nosa, najczęściej pojawiają się w wieku dojrzałym. Jak sama nazwa wskazuje, zmarszczki mimiczne są związane z mimiką twarzy, czyli powstają w miejscu ruchów mięśni twarzy.

Jaki zabieg wykonać, aby pozbyć się zmarszczek?

likwidacja zmarszczek w okolicach oczuNie łudźmy się, kremy i pielęgnacja nie wystarczą, aby pozbyć się zmarszczek, które już mamy. Na szczęście medycyna estetyczna i kosmetologia są tak rozwinięte, że zmarszczki da się spłycić, a w niektórych przypadkach nawet zlikwidować. Jak?

 • Zazwyczaj zaczynam od podania toksyny botulinowej, ponieważ przyczyną większości pierwszych zmarszczek jest miostarzenie spowodowane pracą mięśni mimicznych.
 • W dolnej części twarzy oraz tam, gdzie zmarszczki są głębokie najlepiej zastosować preparaty wypełniające, takie jak kwas hialuronowy.

W przypadku głębokich zmarszczek mimicznych, które pojawiły się w miejscu, gdzie mimika jest cały czas dość mocna, sam botoks nie wystarcza. Terapię zaczynamy wówczas od pozbycia się przyczyny powstania zmarszczek, czyli ograniczenia pracy mięśnia.

Dlatego likwidacja tzw. lwiej zmarszczki, kurzych łapek, zmarszczek pod oczami, zmarszczek poprzecznych czoła, zmarszczek króliczych czy zmarszczek palacza najczęściej odbywa się poprzez iniekcje toksyny botulinowej (botoks, botox, azzalure).

Toksyna botulinowa popularnie nazywana „botoxem” (to nazwa jednego z preparatów) lub jadem kiełbasianym jest neurotoksyną, która blokuje przekaźnictwo pomiędzy komórką nerwową a mięśniową, co powoduje rozluźnienie mięśnia mimicznego. W efekcie zmarszczka „rozprostowuje” się. Cały zabieg iniekcji z toksyny botulinowej jest bardzo szybki i mało inwazyjny, a bolesność porównywalna jest do ukłucia komara.

Pierwszy rezultat pojawia się zazwyczaj po trzech dniach, a po dwóch tygodniach widać maksymalny efekt zabiegu, który utrzymuje się od czterech do sześciu miesięcy. Jeśli zmarszczka jest bardzo głęboka, po dwóch tygodniach od ostrzyknięcia botoksem wykonuję dodatkowo wypełnianie i likwidację zmarszczek kwasem hialuronowym.

Dlaczego w przypadku głębokich zmarszczek mimicznych, iniekcja toksyny oraz wypełnianie i usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym to najlepsze rozwiązanie? Ponieważ zwalczamy zarówno przyczynę jak i skutek. Rozluźniamy mięśnie, dzięki czemu zmarszczki dalej się nie pogłębią i wypełniamy je, pozostawiając gładką i młodo wyglądającą skórę.

Co zrobić jeśli widzimy, że skóra traci napięcie?

Kiedy poza pozbyciem się uporczywych zmarszczek mimicznych chcemy jeszcze poprawić kondycję, elastyczność i napięcie skóry, doradzam swoim pacjentom zabiegi rewitalizujące.

likwidacja zmarszczek Jednym z najczęściej rekomendowanych jest mezoterapia igłowa.

Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na iniekcji w skórę specjalnego preparatu, który ma za zadanie szybko ją zrewitalizować, pobudzić fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki czemu poprawia się ogólne nawilżenie i sprężystość skóry.

Działanie jest uzależnione od rodzaju wybranego preparatu – można podać sam kwas hialuronowy, którego celem jest nawilżenie, ale także preparat, który zawiera witaminy, mikroelementy, peptydy biomimetyczne czy antyoksydanty.

Kolejnym bardzo dobrze działającym zabiegiem przeciwzmarszczkowym, poprawiającym ogólną kondycję skóry jest Secret 2.0.

Secret 2.0 jest terapią łącząca nakłucia mikroigłami przy jednoczesnym emitowaniu energii RF czyli fal radiowych, dzięki czemu skóra pacjentki jest zliftingowana, pory zredukowane a zmarszczki – zmniejszone.

Nieinwazyjne usuwanie zmarszczek

Bywa, że do mojej Kliniki trafiają pacjentki, które boją się igieł, a chcą się pozbyć zmarszczek. Dla nich również medycyna estetyczna ma alternatywę.

Laserowe wygładzanie zmarszczekJednym ze sposobów na redukcję zmarszczek bez użycia igieł jest Laser frakcyjny iPixel® Alma Harmony Pro®.
Podczas zabiegu skóra właściwa zostaje uszkodzona w kontrolowany sposób. W trakcie naturalnego procesu gojenia staje się zdrowsza i odzyskuje młody wygląd, ponieważ uszkodzone komórki zostają zastąpione przez nową tkankę.

Wiem jednak, że moi pacjenci to często bardzo zapracowani ludzie, których czas jest niezwykle cenny. Nie zawsze mogą pozwolić sobie na kilka dni urlopu i rekonwalescencję po zabiegu. Wówczas idealnie sprawdzi się Ultraskin II Absolute – niechirurgiczny lifting twarzy Hifu (high intensity focused ultrasound)

Ultraskin II Absolute to zastosowanie technologii HIFU w walce ze zmarszczkami. Dzięki temu nie dochodzi do naruszenia naskórka, a efekty widać już po pierwszym zabiegu. Widoczne zmniejszenie wiotkości skóry i długotrwały efekt liftingu, to rezultat pobudzenia organizmu do naturalnych procesów regeneracyjnych, gojenia i przebudowy tkanek.

W dzisiejszych czasach zmarszczki nie są problemem, którego nie możemy się pozbyć. Dzięki dużej ilości zabiegów dostępnych na rynku mamy możliwość wyboru i dostosowania ich do potrzeb i upodobań pacjentów. Dzięki temu każdy może się cieszyć piękną, gładką skórą i, co najważniejsze, wciąż naturalnym wyglądem.

joanna_3

Artykuł został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej
Założycielka Kliniki Dr Kuschill MEDESTETIS.
Lekarz z wieloletnim doświadczeniem, ekspert telewizyjny programu “Pytanie na Śniadanie” oraz autorka licznych publikacji prasowych.
Edukatorka, dzieląca się wiedzą na Instagramie @drjoannakuschilldziurda.
Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
3.65 (151 głosów)
Recent Posts
phone Kraków
phone Warszawa