Przebarwienia: jak się ich pozbyć?

 In Medycyna estetyczna, Zdrowie


Okres powakacyjny to czas na walkę z przebarwieniami.

Przebarwienia na skórze, a zwłaszcza przebarwienia na twarzy to problem, z którym przychodzi do mnie wiele pacjentów.
Szczególnie jesienią pojawiają się pytania o krem na przebarwienia, maści czy serum, które pozwolą pozbyć się nieestetycznych brązowych plam na twarzy.

Przebarwienia na twarzy najczęściej pojawiają się właśnie po egzotycznych wyjazdach, a nawet – odpoczynku nad polskim morzem, jeśli skóra nie była odpowiednio zabezpieczona przed działaniem promieni słonecznych.

Skąd biorą się przebarwienia?

Przebarwienia skóry, brązowe plamy na twarzy czy plamy po opalaniu to efekt działania promieni ultrafioletowych, które zaburzają funkcjonowanie komórek pigmentacyjnych skóry, czyli melanocytów.

Niektóre z nich zaczynają wytwarzać zbyt dużą ilość melaniny, która, punktowo kumulując się w skórze, sprawia, że pojawiają się na niej ciemne plamy w różnych odcieniach brązu.

Najwięcej przebarwień powstaje zazwyczaj na twarzy, dekolcie oraz na dłoniach, czyli na tych partiach skóry, które najczęściej eksponowane są na światło słoneczne.

Powstawanie plamek może być związane ze zmianami hormonalnymi (np. podczas ciąży), chorobami autoimmunologicznymi, zwłaszcza tarczycy czy stosowaniem preparatów hormonalnych lub leków i suplementów światłouczulających (uwaga zwłaszcza na preparaty zawierające w składzie dziurawiec!).

Przebarwienia to częsty problem dermatologiczny i kosmetologiczny, z którym boryka się wiele osób.

Zmiany te, występujące zazwyczaj w różnych odcieniach brązu, pojawiają się przede wszystkim na skórze twarzy – w okolicy czoła, policzków, brody lub ust.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

Kiedy trafiają do mnie pacjentki z przebarwieniami, rozmowę zawsze zaczynam od wytłumaczenia, jak ważna jest profilaktyka.

Uczulam, że usunięcie plam, które już się pojawiły to za mało. Jeśli pacjentka nie będzie odpowiednio zabezpieczać skóry, mogą powstać kolejne przebarwienia.

Podstawowa sprawa to należyte zabezpieczanie preparatami z filtrami przeciwsłonecznymi.
Polecam pacjentkom preparaty z filtrem SPF 50+ !

Lekarze medycyny estetycznej nie są fanami słońca, ani opalenizny, choć jedno i drugie sprawia, że na brak pacjentów nie narzekamy.

Dobry preparat, to jedno, ale trzeba go umiejętnie stosować. Aby uniknąć pojawiania się przebarwień, należy smarować nie tylko twarz czy ramiona, ale każdy odsłonięty fragment skóry.
Bardzo pomijana jest szyja, dłonie czy stopy, które latem niemal non stop narażone są na działanie słońca.

Trzecia kwestia, na jaką uczulam moje pacjentki to ponowna aplikacja kremu czy sprayu z filtrem kilka razy w ciągu dnia.

Preparat nałożony o poranku nie daje nam ochrony przed przebarwieniami i słońcem przez cały dzień, zwłaszcza gdy korzystamy z kąpieli czy wycierałyśmy skórę ręcznikiem.
Najczęściej zaleca się ponowną aplikację po dwóch godzinach.

Sama unikam przebywania na zewnątrz w okresach największego nasłonecznienia.
Chowam się w cieniu, gdy słońce świeci najmocniej, czyli w godzinach 11.00 – 15.00, zwłaszcza gdy wakacje spędzam na południu.
Zakrywam skórę przewiewnymi ubraniami.

I zawsze, bez względu na pogodę i na to, czy spędzam czas na plaży, w samochodzie, w mieście czy w biurze, smaruję się kosmetykami zapewniającym wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Czasem jednak nawet podjęte środki ostrożności nie wystarczą i przebarwienia pojawią się mimo wszystko…

Jakie są główne rodzaje przebarwień?

Do najczęściej występujących należą piegi, do których mamy genetyczną skłonność, ale ich pojawienie się jest ściśle związane z nasłonecznieniem i pierwsze piegi pojawiają się już w dzieciństwie.

Melazma czy ostuda to rodzaj przebarwienia, za które odpowiedzialne są hormony, słońce i geny.
Pojawia się zazwyczaj w czasie ciąży, zmian hormonalnych czy podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Jest zlokalizowana najczęściej na czole, policzkach czy wokół ust. Pojawia się nagle w postaci rozlanych brązowych plam, które jeszcze ciemnieją pod wpływem słońca.

Przebarwienia pozapalne powstają wskutek urazu skóry jakim jest uszkodzenie skóry czy z powodu trądziku czy uszkodzenia mechanicznego.
Są zlokalizowane w miejscu powstania urazu.

Przebarwienia starcze to większe od piegów plamy, które pojawiają się w starszym wieku u osób, które we wcześniejszych latach nadużywały słońca.

Czasami pojawiają się też przebarwienia toksyczne lub chemiczne związane ze stosowaniem kosmetyków.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

To pytanie, które jak bumerang powraca w gabinecie lekarskim.

Pacjentki pytają o krem na przebarwienia, maść na przebarwienia, zabiegi czy domowe sposoby na przebarwienia na twarzy.

Na szczęście medycyna estetyczna jest tak rozwinięta, że do dyspozycji mamy kilka sposobów na usunięcie przebarwień.

Gdy pacjenci mają silne przebarwienia, najlepszym rozwiązaniem są peelingi medyczne.

Do najpopularniejszych (i uważanych za najefektywniejsze) należy Dermamelan i Cosmelan (terapia depigmentacyjna).
Efekty takiej kuracji są spektakularne!

Pozwalają rozjaśnić przebarwienia o co najmniej 95%. I to aż u 99% pacjentów. Jednakże wiążą się z jednym poważnym efektem ubocznym.

Po ich zastosowaniu przez co najmniej tydzień, skóra na twarzy jest podrażniona i się łuszczy.
Dla wielu pacjentów oznacza to konieczność zrezygnowania z pracy, a na tak długą rekonwalescencję nie każdy może sobie pozwolić.

Peeling medyczny to dopiero początek kuracji, którą należy kontynuować w domu w postaci codziennej, wielomiesięcznej odpowiedniej pielęgnacji skóry z przebarwieniami.

Gdy przebarwienia skóry są łagodniejsze, a brązowe plamy na twarzy mniej widoczne, można sięgnąć po łagodniejsze peelingi.

Wśród nich warto wymienić Retix C i peelingi oparte na działaniu kwasów, które mają znacznie łagodniejsze działanie niż środki medyczne.
Wadą tego rodzaju preparatów jest to, że osiągnięcie pożądanego efektu wymaga kilkukrotnego powtórzenia kuracji.

Lasery na przebarwienia

Kuracją na przebarwienia, godną rozważenia – zwłaszcza w okresie jesiennym – jest pobudzenie odnowy kolagenu oraz rozjaśnienia skóry za pomocą światła, w tym światła laserowego.

Zastosowanie tej technologii stanowi mało inwazyjny oraz wysoce skuteczny sposób usuwania przebarwień. Zabieg przy użyciu światła nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji, za to daje szybkie i trwałe efekty. Poza tym – jest mało bezbolesny. Dodatkowym plusem zastosowania światła jest ich często ujędrniające i odmładzające działanie.

Gama zabiegów światłem jest bardzo szeroka.

Do tych najskuteczniejszych należy zabieg usuwania przebarwień i rumienia Dye-Vl® Alma Harmony Pro® (dodatkowo leczy rumień i zamyka płytko położone zmiany naczynkowe), a także laserowa redukcja zmarszczek i melasmy Clear Lift® Alma Harmony Pro®.

Ich działanie opiera się na niszczeniu komórek z nadmiarem melaniny, co daje trwały efekt. Po zabiegu dochodzi do ściemnienia plam, a następnie ich złuszczenia.
Zazwyczaj, aby osiągnąć efekt całkowitego usunięcia przebarwienia, konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu.

Z kolei dla tych pacjentów, którzy nie potrzebują intensywnego złuszczania się skóry, ciekawą propozycją jest nieinwazyjny i bardzo przyjemny zabieg GeneO ® – zabieg odmładzający na twarz, szyję i dekolt z zastosowaniem programu NeoBright.

Zabieg idealnie sprawdzi się przed tzw. „wielkim wyjściem” ponieważ rozjaśnia skórę, dodaje jej blasku i gładkości.
Działanie Geneo® obejmuje 3 etapy: złuszczenie, dotlenienie oraz odżywienie skóry. Cały zabieg (wraz z przygotowaniem) zajmuje do 30 minut.

Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy

Pacjentki, które trafiają do mojego gabinetu, nieraz mają za sobą eksperymenty z domowymi kuracjami.
Nakładają na twarz sok z cytryny, próbują wybielać przebarwienia sodą oczyszczoną. Te zabiegi prawie nigdy nie przynoszą pożądanego skutku, raczej doprowadzają do podrażnień skóry.

Do najskuteczniejszych domowych sposobów należą kremy na przebarwienia: Dermamelan czy Cosmelan.
Nakładane w domu preparaty uzupełniają zabiegi wykonywane w gabinecie lekarskim.

Dość powszechnie stosuje się kwas azelainowy często przepisywany przez dermatologów, który ma lecznicze działanie nie tylko na przebarwienia, ale także ma działanie przeciwtrądzikowe. Pomocniczo stosuje się również kremy czy serum z witaminą C, które pomagają rozjaśnić przebarwienia.

Warto pamiętać, że w walce z przebarwieniami nieodzowne jest kompleksowe działanieprofilaktyka i odpowiednia pielęgnacja skóry już po zakończeniu kuracji.

Aby zaburzenia kolorytu nie powróciły, należy pamiętać o regularnym stosowaniu kremów ochronnych z wysokim filtrem 50+ SPF.

joanna_3

Artykuł przygotowany przez

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej

Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
3.41 (141 głosów)
Recommended Posts
Kraków
Warszawa