Trądzik różowaty – na czym polega i jak go leczyć?

 In Medycyna estetyczna

trądzik różowaty

[ Treść artykułu zaktualizowana dn. 03.09.2021 r ]

Rumieńce, dawniej traktowano jako oznakę zdrowia. Teraz wiemy, że sygnalizują przede wszystkim problemy naczyniowe. Niewiele potrzeba, by na twojej twarzy pojawił się ogniste wypieki? Trzeba działać. Im wcześniej, tym lepiej, zanim chwilowe kolorki zmienią się w uporczywy trądzik różowaty. A zatem, do dzieła!

Dlaczego nie warto ignorować rumieńców? Bo często towarzyszą różnym dolegliwościom. Jeśli utrzymują się od dłuższego czasu, może to oznaczać trądzik różowaty (acne rosacea), czyli przewlekłą, zapalną chorobę skóry twarzy, która sama na pewno nie minie. Trzeba ją leczyć pod okiem dermatologa.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Kobiety, których rumień nie znika nawet pod grubą warstwą makijażu, często nie wiedzą, że to objaw choroby. Bagatelizują problem, tłumacząc, że ot, taka ich uroda.

Kiedy jednak podczas wizyty przeprowadzam szczegółowy wywiad, okazuje się, że rumień nie wziął się znikąd, z czasem stał się coraz bardziej wyrazisty, rzadziej znikał, aż został na stałe. Przewlekły stan zapalny skóry twarzy, nieleczony, stopniowo się nasila.

Pacjentki często reagują dopiero wtedy, kiedy problem jest już zaawansowany. Na szczęście choroby można leczyć. Trzeba tylko znać ich przyczynę i wiedzieć, jaką kurację wdrożyć.

rumień na twarzy

Skąd bierze się trądzik różowaty?

Acne rosacea to prawdopodobnie choroba o podłożu genetycznym. Jeśli babcia lub mama zawsze miała rumień na twarzy, to znak, że i ty możesz chorować na trądzik różowaty.

Gdy ktoś jest obarczony genetycznymi predyspozycjami, a do tego dochodzą: zaburzenia naczynioruchowe, łojotok, stres, zaburzenia hormonalne lub leki steroidowe, może to doprowadzić do pojawienia się rumienia.

W pierwszym stadium choroby występuje rumień nagły, który po pewnym czasie znika. Skóra twarzy jest zaczerwieniona w okolicy policzków i nosa, może pojawić się też rumień na ciele. Z czasem rumień się utrwala.

Dotyczy to szczególnie osób, które lubią ciężkostrawne potrawy i nie stronią od alkoholu. Sytuację pogarsza korzystanie z sauny, palenie papierosów, występowanie opryszczki wargowej czy zaburzenia endokrynologiczne.

Cztery postaci trądziku różowatego

Choroba dotyka przede wszystkim ludzi między 25, a 50 rokiem życia i częściej występuje u kobiet. Może mieć jedną z czterech form:

  • Postać teleangiektatyczno-rumieniowata (erythematotelangiectatic rosacea).

Rumień na twarzy jest przelotny lub utrwalony. Może pojawiać się uczucie pieczenia skóry tam, gdzie występuje rumień.

Dodatkowo na skórze pojawiają się tzw. pajączki, czyli teleangiektazje.  Bywa, że twarz staje się obrzęknięta.

  • Postać grudkowo-krostkowa (papulopustular rosacea)

Do utrwalonego rumienia na policzkach i nosie dołączają okresowo pojawiające się grudki i krosty.

Pierwsza i druga postać trądziku różowatego są najpowszechniejsze i najłatwiejsze do wyleczenia.

  • Postać z dominacją zmian przerostowych (phymatous rosacea)

Częściej występuje u mężczyzn i powoduje, że skóra jest zgrubiała, nie ma równomiernej powierzchni, występują guzy, szczególnie w okolicy nosa. Zmiany obejmują także policzki, brodę, czoło, uszy. Może im towarzyszyć zapalenie mieszków włosowych.

  • Postać oczna (ocular rosacea) jest najtrudniejsza do rozpoznania, bowiem pacjenci zamiast do dermatologa, trafiają do okulisty.

Powód? Nawracające, trudne do wyleczenia zapalenia spojówki, rogówki, brzegów powiek, którym towarzyszy swędzenie i pieczenie oczu, wrażenie piasku pod powiekami, łzawienie, a nawet – światłowstręt.

Poza różnymi postaciami trądziku różowatego wyróżniamy też stadia choroby – od rumienia przemijającego do stopnia III, w którym objawy są najbardziej nasilone. Dlatego tak ważne jest, by rozpocząć leczenie, zanim choroba będzie postępować.

Im szybciej lekarz postawi diagnozę, tym większe szanse na powodzenie leczenia trądziku różowatego. Choć leki na trądzik różowaty, wspomagane zabiegami są bardzo skuteczne, nie wynaleziono jeszcze metody, która pozwala raz na zawsze uporać się z rumieniem.

Trądzik różowaty – leczenie

Prawidłowo postawiona diagnoza, to pierwsza rzecz, jaką otrzymują moi pacjenci z trądzikiem różowatym. Drugą są zalecenia dotyczące zmiany stylu życia. To niezbędne, aby leczenie trądziku różowatego było skuteczne.

Przede wszystkim, trzeba pożegnać się z ostrymi przyprawami i dużymi ilościami alkoholu. Fani saun muszą znaleźć inny sposób na relaks… To ważne, bo nadmiar stresu również zaostrza rumień.

Co jeszcze podpowiadam swoim pacjentom? Aby unikali gwałtownych zmian temperatur i pieczołowicie chronili skórę przed słońcem. Podstawą leczenia trądziku różowatego jest stosowanie filtrów UV.

Domowe leczenie trądziku różowatego

Polega na stosowaniu kremów i maści z metronidazolem. Pomocna jest miejscowa antybiotykoterapia oraz preparaty z kwasem azelainowym.

Ponadto ważna jest odpowiednia pielęgnacja… Czyli jaka? Na przykład mycie twarzy delikatnymi preparatami bez detergentów oraz stosowanie kosmetyków do twarzy z witaminą C, która wzmacnia naczynia krwionośne.

Redukcja trądziku różowatego DyeVl Alma Harmony ProLeczenie trądziku różowatego w gabinecie

Aby szybciej i skuteczniej wyciszyć rumień na twarzy i ciele, stosuje się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dobre rezultaty w przypadku najłagodniejszej odmiany choroby przynoszą peelingi z użyciem kwasu azelainowego.

Natomiast do redukcji nasilonego rumienia i zamykania drobnych naczynek stosuję zabieg usuwanie przebarwień i rumienia DyeVl® Alma Harmony Pro®.

Światło o długości 500-600 nm wnika do naczyń, a energia wiązki jest pochłaniana przez hemoglobinę – barwnik czerwonych ciałek krwi (erytrocytów). Dochodzi do wzrostu temperatury, a podgrzane erytrocyty ulegają koagulacji.

Koagulacja to naturalna, nieodwracalna reakcja białek na podniesienie temperatury. W wyniku tego procesu naczynie krwionośne zostaje zamknięte, a następnie w ciągu ok. 4 tyg. ulega resorpcji (wchłonięciu) i przestaje być widoczne.

W przypadku widocznych większych naczyń krwionośnych świetnie sprawdza się laserowe zamykanie naczynek Alma Harmony Pro®, gdzie używam światła lasera NdYag 1064 nm.

Tę samą głowicę używam również do zamykania widocznych naczynek na nogach. Laser działa szybko, skutecznie i bezpiecznie, co daje tej technologii zdecydowaną przewagę nad innymi, starszymi metodami.

Zabiegi laserowe należy wykonywać w serii, której długość ustalam indywidualnie z każdym pacjentem. Trądzik różowaty można leczyć laserem, zachowując 4-tygodniowe odstępy między wizytami w gabinecie lekarskim. Rumień jest znacząco zredukowany już po czterech zabiegach.

Trzeba jednak pamiętać, że trądzik różowaty ma tendencję do nawrotów.

Gdy żyjemy w dużym stresie, albo wręcz przeciwnie – relaksujemy się w ciepłych krajach, wystawiając twarz na słońce, a organizm na działanie drinków z palemką, rumień na skórze może powrócić.

Wówczas konieczna jest szybka interwencja lekarska i wdrożenie planu leczenia trądziku różowatego. Dlatego bez względu na okoliczności, nie odkładaj tego na później.

W klinikach Medestetis zapewnimy ci wszystkie niezbędne środki ostrożności: maseczki, przyłbice, gogle, fartuchy, czepki, rękawiczki, środki do dezynfekcji i sterylne powietrze filtrowane przez nasze oczyszczacze.

Przyjdź więc bez obaw. W końcu stres piękności szkodzi. W przypadku trądziku różowatego, szczególnie.

joanna_3

Artykuł został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej
Założycielka Kliniki Dr Kuschill MEDESTETIS.
Lekarz z wieloletnim doświadczeniem, ekspert telewizyjny programu “Pytanie na Śniadanie” oraz autorka licznych publikacji prasowych.
Edukatorka, dzieląca się wiedzą na Instagramie @drjoannakuschilldziurda.
Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
3.56 (141 głosów)
Recent Posts
phone Kraków
phone Warszawa