Witamina D, a biologiczny cykl naskórka

 In Zdrowie

Jesień to specyficzna pora roku – jednego dnia łagodna, drugiego mroczna i deszczowa.
Niezależnie od przebiegu jest wstępem do coraz krótszych, chłodniejszych i co najważniejsze pozbawionych słońca dni, stanowiąc niemałe wyzwanie dla funkcjonowania całego naszego organizmu.

Ten jesienny, pochmurny, oraz melancholijny czas przyczynia się nie tylko do pogorszenia naszego nastroju i samopoczucia.
Codziennie rano przeglądając się w lustrze możemy zauważyć jak zmiana warunków atmosferycznych negatywnie wpływa na stan naszej skóry, która pozbawiona dawnego blasku staje się szara, mało jędrna, ponadto jak nigdy dotąd pojawiają się rozszerzone pory, a nawet liczne zmiany zapalne. Przyczyna tego stanu może tkwić w niedoborze witaminy D.

Odpowiedź może tkwić w słońcu, a raczej jego braku

Z dermatologicznego punktu widzenia trudno zaliczyć promienie słoneczne do grupy przyjaciół naszej skóry. Przyczyniają się one do powstawania zmian, takich jak przebarwienia posłoneczne, rumień, szybszego starzenia się skóry oraz stymulacji powstawania nowotworów

Z drugiej strony mają ogromny wpływ na stymulację wielu pozytywnych procesów zachodzących w naszym organizmie, więc jesienią ograniczona ilość słońca nie może pozostać bez wpływu na nasze ciało. Jednym z ważniejszych procesów stymulowanych w 90% przez promienie UV jest skórna synteza witaminy D.

Czym jest witamina D?

Witamina D  to grupa rozpuszczalnych w tłuszczach steroidowych i organicznych związków chemicznych. Poza regulowaniem gospodarki wapniowo-fosforanowej ma ona ogromne znaczenie dla ogólnego funkcjonowania naszego organizmu zwłaszcza w zakresie działania układu odpornościowego, utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi, ale również i przede wszystkim odgrywa ważną rolę w ochronie skóry i jej regeneracji. 

W swej aktywnej postaci (kalcytriolu), witamina D reguluje biologiczny cykl naskórka i tym samym pozytywnie oddziałuje nie tylko na kondycję naszej skóry, ale również jej naturalne funkcje tj. regenerację, czyli gojenie ran.
Biologiczny cykl naskórka to proces w którym nowe komórki powstałe w warstwie rozrodczej naskórka, wędrują na powierzchnię skóry, aż do warstwy rogowej, która wypychana ulega zniszczeniu w sposób dla nas niezauważalny. To niezwykle ważny proces zachodzący w skórze, a jego częstotliwość i długość ma wielki wpływ na koloryt i kondycję naszej skóry.

Pełny cykl odnowy biologicznej skóry u młodej osoby trwa około 28 dni. Niestety z wiekiem oraz  przez wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych cykl wymiany komórek może się wydłużyć nawet do 50 dni.

Ograniczona synteza witaminy D spowalnia biologiczny cykl naskórka, powodując zaleganie na powierzchni skóry martwych komórek. Ma to niekorzystny wpływ na wygląd skóry, która staje się coraz bardziej poszarzała i mało jędrna.  

Czy wiesz, że od września do kwietnia w Polsce, synteza skórna witaminy D praktycznie nie zachodzi bo, aby zachodziła musielibyśmy przebywać na słońcu minimum 15 minut dziennie i mieć odsłonięte przynajmniej 18 procent powierzchni ciała (twarz, przedramiona i częściowo nogi). 

Wydaje się wykonalne przy czym zapominamy, że słońce w tym okresie (nie licząc pochmurnych dni) efektywnie „pracuje” tylko w godzinach pomiędzy 10, a 15 tj. w porze dnia, którą większość z nas spędza w pracy.

Jak temu przeciwdziałać?

Nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę D wg norm przyjętych w Polsce to 800 – 1000 IU dla osoby dorosłej.
Niestety przez ograniczoną ilość słońca, jesienią organizm nie jest w stanie sam uzupełnić jej niedoborów.

Dlatego w tym okresie niezwykle istotna jest odpowiednia suplementacja.

Bardzo bogatym źródłem witaminy Dtłuste ryby tj. makrela, tuńczyk, pstrąg. Tran – który niegdyś podawały nam mamy, zawiera nie tylko niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nienasycone kwasy tłuszczowe, ale jego jedna kapsuła może pokryć dzienną dawkę zapotrzebowania właśnie na wit. D3.
Pamiętajmy że, dbając o swój organizm dbamy również o swoją skórę i dobre samopoczucie. 

Leczenie skórnych objawów niedoboru witaminy D

Profilaktyka jest niezmiernie ważna.
Odpowiednia dieta i suplementacja to klucz do utrzymania zdrowia i witalności naszej skóry oraz organizmu.

Niestety czasem w natłoku codziennych obowiązków zapominamy o systematyczności naszych działań, wtedy warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Właściwie dobrana pielęgnacja zabiegowa w okresie jesiennym może okazać się niezbędna.

Zabieg należy traktować jako przede wszystkim wsparcie dla opisywanego wcześniej naturalnego cyklu biologicznego komórek naskórka.

Wśród wielu zabiegów wciąż najczęście wybieranym przez pacjentów jest Laser frakcyjny iPixel® Alma Harmony Pro®
Dzięki złuszczeniu nagromadzonej warstwy rogowej uzyskamy efekt poprawy jakości skóry, rozświetlenia i dodatkowo zwiększymy przepuszczalność naskórka co wpłynie korzystnie na wchłanialności substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.

joanna_3

Artykuł został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej
Założycielka Kliniki Dr Kuschill MEDESTETIS.
Lekarz z wieloletnim doświadczeniem, ekspert telewizyjny programu “Pytanie na Śniadanie” oraz autorka licznych publikacji prasowych.
Edukatorka, dzieląca się wiedzą na Instagramie @drjoannakuschilldziurda.
Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
3.7 (10 głosów)
Recent Posts
phone Kraków
phone Warszawa