Korekta odstających uszu

Na czym polega zabieg plastyki odstających uszu?

Prawidłowo ukształtowane uszy stanowią część ciała, która na co dzień nie rzuca się w oczy.
Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy w ich obrębie pojawiają się zaburzenia kształtu lub projekcji.

Taki stan rzeczy może być przyczyną kompleksów, unikania socjalizacji, dystansowania się od otoczenia a nawet stanowić powód dogadywania, szczególnie w wieku młodzieńczym.
Chirurgiczna korekcja właściwego kształtu i projekcji uszu stanowi rozwiązanie, które przywraca właściwe proporcje twarzy i pozwala na wyzbycie się w/w problemów.

Jak przebiega zabieg korekty odstających uszu?

Operację plastyczną korekcji odstających uszu i kształtu małżowin w warunkach ambulatoryjnych wykonuje się w znieczuleniu miejscowym  (znieczuleniu ogólnym operuje się głównie dzieci, a zabieg odbywa się w warunkach  Sali operacyjnej i hospitalizacji w oddziale szpitalnym).

W zależności od zakresu i stopnia zmian małżowiny zabieg trwa  1-2 godzin.

Zabieg polega na wykonaniu nacięcia skóry zlokalizowanej za uchem, odpreparowaniu tkanek małżowiny aż do chrząstki małżowinowej, a następnie za pomocą szwów niewchłanialnych i/lub nacięć odpowiednim wymodelowaniu małżowiny nadającym jej jak najbardziej zbliżony do pożądanego kształt.

Na tym etapie możliwe jest również wykonanie wycięcia nadmiaru chrząstki, jeżeli będzie tego wymagały czynności operacyjne.
Następnie nadmiar skóry, jeżeli taki występuje jest redukowany, a rana jest zamykana starannie szwami ciągłym lub pojedynczymi.
Zabiegu nie trzeba powtarzać. Szwy najczęściej usuwane są między 8-12 dobą od zabiegu.

Jakie są przeciwskazania do plastyki małżowin uszu?

 • niewyrównane choroby przewlekłe takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenie krzepliwości,
 • aktywne infekcje wirusowe lub bakteryjne skóry i ogólne- zabieg należy przełożyć na okres wygojenia infekcji lub zmian skórnych,
 • ciąża i karmienie piersią, 
 • niektóre choroby autoimmunologiczne i nowotworowe
 • tendencja do bliznowców– przeciwwskazanie względne, z powodu większego ryzyka złego efektu estetycznego blizny,
 • uczulenie na leki znieczulające,
 • brak współpracy i dobrej tolerancji zabiegu w przypadku dziecka.

Jak przygotować się do zabiegu korekcji uszu?

Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja, w trakcie której przeprowadzany jest wywiad lekarski oraz badanie i kwalifikacja do planowanego zabiegu. Omawiane są oczekiwania pacjentki/pacjenta planowany i omawiany jest zakres działań chirurgicznych oraz opieki pooperacyjnej.
Ustalany jest termin operacji oraz jego ostateczna cena.

Dodatkowo: 

 • co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem nie wolno stosować aspiryny oraz innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków obniżających krzepliwość krwi- w razie konieczności ich przyjmowania zaleca się przejście na ten okres na preparaty heparyny drobnocząsteczkowej- w porozumieniu z lekarzem rodzinnym. 
 • Nie wolno stosować także innych preparatów wpływających na krzepnięcie krwi (zioła, czosnek, niektóre suplementy diety itp.)
 • 3 dni przed operacją nie wolno stosować leków p/bólowych: paracetamolu, pyralginy i leków typu NLPZ (np. Ketonal, Ibuprofen, Naproxen i inne)
 • Na tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie lub ograniczenie używek, takich jak alkohol i papierosy.
 • Na 2 tygodnie przed zabiegiem nie należy opalać twarzy, a na tydzień przed nim zaleca się stosować kremy lub kosmetyki z flitrem SPF50 do ochrony skóry twarzy. 
 • W przypadku znieczulenia miejscowego, w dniu planowego zabiegu należy spożyć lekki posiłek na ok 2 godziny przed zabiegiem. 
 • W przeddzień i w dniu zabiegu należy zrezygnować z aplikacji kosmetyków na skórę,  a wieczorem umyć i wysuszyć włosy, bez aplikowania odżywek itp.
 • Najpóźniej na 3 dni przed zabiegiem należy przedstawić (email / wydruk) aktualne wyniki badań laboratoryjnych zleconych na wizycie kwalifikacyjnej.
 • W dniu zabiegu w przypadku włosów długich należy je związać lub upiąć w taki sposób, aby nie ograniczały dostępu do pola operacyjnego, którym jest małżowina uszna i skóra okolicy przed i za usznej.
 • PRZED PLANOWANĄ OPERACJĄ NALEŻY BEZWZGLĘDNIE ZGŁOSIĆ WSZELKIE DOLEGLIWOŚCI ZDROWOTNE ORAZ POINFORMOWAĆ O ZAŻYWANYCH LEKACH I WYSTĘPUJĄCYCH UCZULENIACH

PRZED PLANOWANĄ OPERACJĄ NALEŻY BEZWZGLĘDNIE ZGŁOSIĆ WSZELKIE DOLEGLIWOŚCI ZDROWOTNE ORAZ POINFORMOWAĆ O ZAŻYWANYCH LEKACH I WYSTĘPUJĄCYCH UCZULENIACH

Jak wygląda postępowanie pozabiegowe?

Jeśli zabieg wykonywany był w znieczuleniu miejscowym, pacjent opuszcza klinikę tego samego dnia po krótkim okresie obserwacji pozabiegowej (ok. 1 – 2 godzin). Opatrunek na ranie pozostaje przez okres 2-3 dni, następnie ranę przemywa się środkami antyseptycznymi i zabezpiecza plastrem.

Przez okres 2 tygodni należy nosić specjalną opaskę, zaś przez kolejne 4 tygodnie zakładać ją na noc.
W początkowym okresie można stosować leki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe oraz unikać nadmiernego rozmaczania operowanej okolicy.

Szwy zostają usunięte między 8-12 dobą od operacji, zaś pełna rekonwalescencja trwa około 4 tygodni.
W tym czasie należy bezwzględnie stosować zalecenia lekarskie, unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Zalecane jest wykonanie wizyty kontrolnej która powinna być przeprowadzona w okresie ok. 6 miesięcy od operacji.

Zabiegi korekty odstających uszu wykonują chirurdzy:

Najnowsze opinie naszych pacjentów

Czytaj na blogu Kliniki Dr Kuschill

Polecają nas

phone Kraków
phone Warszawa