Brodawki – jedna definicja, wiele odmian

 In Dermatologia

Brodawka to ogólne określenie grudkowej zmiany skórnej, mającej szeroką podstawę i zrogowaciałą, nierówną powierzchnię.
Powstanie tej zazwyczaj niebolesnej struktury spowodowane jest najczęściej zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus – HPV), które może występować nawet u 10% populacji. Typowa brodawka wirusowa jest nazywana potocznie kurzajką.

Zupełnie inną odmianą brodawek jest brodawka łojotokowa.
Występuje często u osób starszych – jest wypukła, ma pomarszczoną ,,mózgokształtną” powierzchnię i zazwyczaj brązowy kolor.

brodawki łojotokowe na plecachZmiana łagodna, jaką jest brodawka łojotokowa, stanowi raczej problem estetyczny (głównie brodawki na twarzy); ponadto może przeszkadzać, gdy znajduje się w miejscach regularnie ocieranych przez ubranie (brodawki na szyi, ramionach).

brodawka łojotokowa za uchemJak zatem można usuwać brodawki łojotokowe?

Pomocna będzie laseroterapia, krioterapia, elektrokoagulacja lub metody tradycyjne, czyli wycięcie chirurgiczne.
W przeciwieństwie do kurzajek, brodawka łojotokowa nie ma nic wspólnego z wirusem HPV – powstaje samoistnie i absolutnie nie da się nią zarazić.

Brodawki wirusowe – klasyfikacja

Brodawki wirusowe to nie tylko kurzajki na stopach – wyróżniono także inne rodzaje tych zmian:

  • brodawki zwykłe – to grudki o nierównej powierzchni, powstałe z naskórka, mające kolor skóry; znajdują się głównie na palcach rąk, w okolicach paznokci, a niekiedy pod płytką paznokciową
  • brodawki płaskie – lekko uwypuklone, o gładkiej powierzchni i wielkości kilku milimetrów; często występują u ludzi młodych (zwane są z tego powodu ,,brodawkami młodocianych’’)
  • kłykciny kończyste – uszypułowane, ,,kalafiorowate” grudki na narządach płciowych; wirusy HPV-6 i HPV-11 powodujące te zmiany przenoszone są drogą płciową

brodawka wirusowa na dłoni

Jednak zdecydowanie najczęściej spotkać nas może popularna kurzajka na stopie.
Lokalizuje się na podeszwie czy między palcami, ma szorstką powierzchnię i może rosnąć w dwóch postaciach:

  • głębokiej, rozsianej (HPV-1)
  • powierzchownej, mozaikowej (HPV-2).

brodawka wirusowa na dłoniPierwszy typ to najpowszechniejsza, bolesna brodawka na stopie, dająca dolegliwości głównie podczas chodzenia.

Czy istnieje zatem jakiś sposób na kurzajki?

Kurzajka na stopie – leczenie

Z uciążliwymi brodawkami wirusowymi możemy radzić sobie tak naprawdę na kilka sposobów – oto najpopularniejsze z nich:

  • plazma lub laseroterapia, zwłaszcza z użyciem lasera CO2 – w porównaniu do krioterapii metoda ta wymaga mniej powtórzeń i przede wszystkim jest zupełnie bezbolesna, gdyż przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym
  • krioterapia, czyli wymrażanie kurzajek w gabinecie dermatologicznym lub w domu dzięki aplikatorom na kurzajki dostępnym bez recepty w aptekach; zabieg ten wymaga kilku powtórzeń i może być nieznacznie bolesny, ponieważ do wymrażania używa się bardzo niskiej temperatury (wykorzystuje się w tym celu ciekły azot)
  • chirurgiczne usuwanie brodawek poprzez wycięcie lub wyłyżeczkowanie
  • metody chemiczne – krem na brodawki zawierający zwykle słabe kwasy (kwas salicylowy, kwas mlekowy) po nałożeniu niejako ,,wypala” zmiany; maść na kurzajki w połączeniu z odmaczaniem zmienionego miejsca w ciepłej wodzie skutecznie zwalcza brodawki
  • domowe sposoby na kurzajki kurzajka na stopie może być zwalczana także ludowym sposobem z użyciem żółtopomarańczowego soku z łodygi glistnika jaskółcze ziele (roślina występująca pospolicie na skrajach lasów) – działa on jak naturalny lek na kurzajki: zawiera enzymy zmiękczające naskórek i hamujące rozrost komórek; wczesne brodawki na stopach niweluje również sok z ,,mlecza”, czyli mniszka lekarskiego

kurzajka na stopie

Preparat na kurzajki okazuje się czasem niepotrzebny, gdyż sporadycznie kurzajka na stopie zanika samoistnie bez pozostawiania śladu.

Natomiast w przypadku wystąpienia kurzajki u dzieci najlepiej jest przed rozpoczęciem samodzielnej terapii skonsultować się z lekarzem.

Kurzajka na stopie u dziecka może być spowodowana kontaktem z wirusem poprzez chodzenie boso w miejscach ogólnodostępnych (basen, szatnia szkolna) – należy wówczas przede wszystkim nakłonić dziecko do zaprzestania poruszania się bez obuwia.

Zawsze, gdy nie jesteśmy pewni co konkretnie pojawiło się na naszej skórze, warto zasięgnąć porady doświadczonego dermatologa – z pewnością prawidłowo rozpozna zmianę i wdroży odpowiednie leczenie.

anna_grodecka

Artykuł został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

lek. Anna Grodecka

specjalista dermatolog, wenerolog, lekarz medycyny estetycznej
Dyrektor medyczny Kliniki Dr Kuschill MEDESTETIS.
Specjalista z wieloletnim doświadczeniem zabiegowym, stale uczestnicząca w szkoleniach, konferencjach i kongresach naukowych. Aktywnie prowadząca edukacyjny profil Instagramowy @aniadermatolog.
Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
4.04 (25 głosów)
Recent Posts
phone Kraków
phone Warszawa