Plastyka powiek górnych i dolnych (blefaroplastyka)

Na czym polega zabieg plastyki powiek górnych i dolnych?

Skóra powiek to delikatny obszar na którym zauważalne są już pierwsze oznaki procesu starzenia.
Dzieje się tak ponieważ skóra okolic oczu jest niezwykle cienka i delikatna oraz zawiera niewielką ilość tkanki podskórnej – w efekcie szybko traci jędrność co powoduje zmarszczki, worki pod oczami, a w niektórych przypadkach ogranicza również pole widzenia.

Blefaroplastyka, czyli chirurgiczna plastyka powiek jest jednym z najbardziej efektywnych zabiegów odmładzających twarz.

Blefaroplastyka, zwana plastyką powiek to trwałe usunięcie nadmiaru skóry i/lub przepuklin tłuszczowych odpowiadających za ciężki i asymetryczny wygląd powiek górnych lub dolnych.
Zabieg umożliwia uzyskanie efektu odmłodzenia, optymalnego napięcia skóry i naturalnej symetrii okolic oczu.

Jak przebiega zabieg chirurgicznej plastyki powiek?

Operację plastyczną powiek (blepharoplastykę) wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym i trwa – w zależności od zakresu działań – od 1 do 2 godzin.

Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry, fragmentu mięśnia okrężnego oka oraz przepuklin
tłuszczowych, jeżeli takie występują, a często, w przypadku operacji plastycznej powiek dolnych,
przemieszczeniu tkanki tłuszczowej w okolicę, gdzie jej brakuje (np. w okolicę tzw. doliny łez).
Nacięcia skóry chirurg plastyk wykonuje w naturalnym fałdzie powieki górnej lub pod brzegiem rzęsowym powieki dolnej, dzięki czemu blizna po kilku tygodniach jest praktycznie niewidoczna.

Po operacji może wystąpić niewielki obrzęk i zasinienia, które ustępują w przeciągu kilku kolejnych dni. Szwy usuwa się najczęściej między 5-7 dniem.
Do życia zawodowego można wrócić po zdjęciu szwów, a do pełnej aktywności po ok. 2-3 tygodniach

Jak przygotować się do zabiegu blefaroplastyki?

Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja, podczas której odbywa się badanie, analiza oczekiwań pacjenta, wywiad lekarski i kwalifikacja do zabiegu.
Pacjent otrzymuje informacje o zakresie działań chirurgicznych oraz opieki pooperacyjnej.

Następnie ustalany jest termin i ostateczna cena zabiegu.
Podczas przygotowania do zabiegu istotne jest bezwzględne przestrzeganie następujących zaleceń:

 • co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem nie wolno stosować aspiryny oraz innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy oraz leków obniżających krzepliwość krwi – w razie konieczności ich przyjmowania zaleca się przejście na ten okres na preparaty heparyny drobnocząsteczkowej – w porozumieniu z lekarzem rodzinnym.
  Nie wolno stosować także innych preparatów wpływających na krzepnięcie krwi (zioła, czosnek, niektóre suplementy diety itp.)
 • Na 2 tygodnie przed zabiegiem nie należy opalać twarzy, a na tydzień przed nim zaleca się stosować kremy lub kosmetyki z flitrem SPF do ochrony skóry twarzy. 
 • Na tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie lub ograniczenie używek, takich jak alkohol i papierosy.
 • 3 dni przed operacją nie wolno stosować leków p/bólowych: paracetamolu, pyralginy i leków typu NLPZ (np. Ketonal, Ibuprofen, Naproxen i inne)
 • W przypadku znieczulenia miejscowego, w dniu planowego zabiegu należy spożyć lekki posiłek na ok 2 godziny przed zabiegiem
 • W przeddzień i w dniu zabiegu należy zrezygnować z aplikacji kosmetyków na skórę.
 • Najpóźniej na 3 dni przed zabiegiem należy przedstawić (email / wydruk) aktualne wyniki badań laboratoryjnych zaleconych na wizycie kwalifikacyjnej.

PRZED PLANOWANĄ OPERACJĄ NALEŻY BEZWZGLĘDNIE ZGŁOSIĆ WSZELKIE DOLEGLIWOŚCI ZDROWOTNE ORAZ POINFORMOWAĆ O ZAŻYWANYCH LEKACH I WYSTĘPUJĄCYCH UCZULENIACH

Postępowanie po zabiegu plastyki powiek

 • Jeśli zabieg wykonywany był w znieczuleniu miejscowym, pacjent opuszcza klinikę tego samego dnia po krótkim okresie obserwacji pozabiegowej (ok. 1,5 – 2 godzin).
  Powieki należy schładzać w okresie pooperacyjnym za pomocą chłodnych okładów.
 • Szwy zostają usunięte między 5-7 dobą od operacji, zaś pełna rekonwalescencja trwa około 2-4 tygodni. W tym czasie należy bezwzględnie stosować zalecenia lekarskie, unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz nosić okulary przeciwsłoneczne.
 • Wskazane jest wykonanie darmowej wizyty kontrolnej która powinna być przeprowadzona w okresie ok. 3 miesięcy od operacji.
artur_www

Opis zabiegu został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

dr n. med. Artur Szewczyk

doktor nauk medycznych, chirurg w Klinice Dr Kuschill MEDESTETIS.
Specjalista chirurgii ogólnej, w trakcie specjalizacji z chirurgii plastycznej.
Edukator, dzielący się wiedzą na Instagramie @chirurg_plastyczny_w_mundurze

Zabiegi plastyki powiek wykonuje:

Najnowsze opinie naszych pacjentów

Czytaj na blogu Kliniki Dr Kuschill

Polecają nas

phone Kraków
phone Warszawa