Iniekcja z toksyny botulinowej (botoks, botox, azzalure)

botox3

Jak przebiega iniekcja z toksyny botulinowej?

Zabieg z toksyny botulinowej zawsze poprzedza konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej. Lekarz przeprowadza wywiad w celu wykluczenia przeciwwskazań i ustalenia celu terapii. Ma to na celu zapewnienie pacjentowi maksimum bezpieczeństwa dla jego zdrowia i satysfakcji z zabiegu.

W zależności od indywidualnych uwarunkowań, lekarz dopasowuje odpowiednią dawkę toksyny botulinowej na potrzeby konkretnego pacjenta, Botoks wprowadza się za pomocą mikroigły do mięśni usytuowanych tuż pod skórą.

Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, zastrzyki z toksyny botulinowej są praktycznie bezbolesne. Większość pacjentów porównuje iniekcję do uczucia ukąszenia komara.

Na życzenie pacjenta stosujemy krem znieczulający z lidokainą nakładany na skórę kilkanaście minut przed wykonaniem zabiegu.

botox2

Kiedy zaleca się botoks, czyli zastrzyki z toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa (potocznie określana mianem botoks) jest produktem leczniczym wykorzystywanym powszechnie w likwidacji zmarszczek, leczeniu nadmiernej potliwości, zwalczaniu bruksizmu czy uwolnieniu pacjenta od przewlekłych migren.
Dzięki zastrzykom z toksyny botlinowej wykonywana jest również korekta brwi.

Jeżeli pacjentowi zależy na uzyskaniu nowego, świeżego wyglądu, zabieg toksyną botulinową sprawdzi się doskonale. Zabieg z wykorzystaniem botoksu pomoże Ci uzyskać pozytywny wyraz twarzy, ukryć zmęczenie i stres.

Zastrzyki z toksyny botulinowej pomagają również w modelowaniu twarzy czy korekcie brwi, poprzez osłabienie siły mięśni mimicznych.

Jakich efektów można spodziewać się po iniekcji toksyny botulinowej?

Działanie botoksu powoduje zahamowanie produkcji acetylocholiny odpowiedzialnej za przenoszenie sygnałów pomiędzy neuronami.

W konsekwencji dochodzi do zupełnie bezpiecznego i odwracalnego procesu zaniku siły mięśniowej w płytce ruchu – mięśnie przestają się nadmiernie kurczyć, a zakończenia nerwowe nie wysyłają neuroprzekaźnika.

Terapia botoksem pozwala uzyskać optymalne efekty podczas korekty brwi oraz leczenia zmarszczek różnego typu, takich jak:

 • kurze łapki,
 • lwia zmarszczka,
 • zmarszczki poprzeczne czoła,
 • zmarszczki palacza,
 • zmarszczki królicze,
 • zmarszczki pod oczami.

Terapia ma również zbawienny wpływ na pozbycie się przewlekłych dokuczliwych migren. Dzieje się tak, ze względu na zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśniowego.

Botoks działa również skutecznie w przypadku szczękościsku związanego z nadmierną pracą mięśni żwaczy.

Terapia toksyną botulinową pozwala ograniczyć pracę gruczołów potowych, dlatego idealnie sprawdza się w walce z problemem nadpotliwości w obrębie pach, dłoni i stóp.

Czas trwania zabiegu botoksu

Zabieg trwa od 15 do 30 minut. Czas terapii uzależniony jest od tego, jaki obszar poddawany jest zabiegowi.

botox1

Okres rekonwalescencji po zabiegu z zastosowaniem toksyny botulinowej

Zabieg z zastosowaniem botoksu jest bezpieczny i małoinwazyjny, dlatego nie wymaga specjalnego okresu rekonwalescencji. Zazwyczaj pacjent może natychmiast wrócić do normalnej aktywności. Przez okres 24 godzin po zabiegu botoksem należy powstymać się od spożywania alkoholu.

Nie należy również podejmować bardzo dużej aktywności fizycznej.

Wskazane jest aby w okresie 2 tygodni od dnia zastosowania zastrzyków z toksyny botulinowej nie ogrzewać ostrzykniętej okolicy i nie korzystać z sauny czy solarium. Zdarza się, że występuje niewielki obrzęk który jednak znika po ok  2 godzinach.
Bardzo rzadko po zabiegu botoksem pojawia się siniak. Jeśli to nastąpi, znika zazwyczaj w ciągu kilku dni.

Jak długich efektów działania toksyny moge się spodziewać po zabiegu?

Nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe, powstrzymane w rozwoju w wyniku działania toksyny botulinowej, tworzą się w czasie od 4 do 12 miesięcy. Najczęściej, pacjenci cieszą się otrzymanym efektem przez około 4-6 miesięcy w przypadku zmarszczek, a w przypadku leczenia nadpotliwości, efektem do 9 czy nawet 12 miesięcy.

Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej

Zabiegi toksyną botulinową mają szereg wskazań i są bardzo cenione przez lekarzy i pacjentów. O ile pacjent nie choruje na określone schorzenia lub kiedy pacjentka nie jest np. w okresie ciąży czy karmienia, są bardzo bezpieczne.
Oto lista wspomnianych niesprzyjających zabiegom okresów, których pacjent aktualnie doświadcza:

 • ciąża oraz karmienie,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
 • schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym wynikające z uwarunkowań genetycznych,
 • uczulenie, na którykolwiek składnik preparatu,
 • miejscowe zakażenia skóry,
 • stosowanie bądź odstawienie w przeciągu tygodnia poprzedzającego zabieg leków takich, jak: D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, aminochinolony, aminoglikozydy

Czytaj na blogu Kliniki Dr Kuschill

Tagi

Klinika Dr Kuschill MEDESTETIS | Kraków

 

anna_grodecka

Opis zabiegu powstał pod nadzorem merytorycznym

lek. med. Anna Grodecka

dermatolog, lekarz medycyny estetycznej

Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
3.5 (6 głosów)
[rev_slider alias=”caruzela_pl”]
Kraków
Warszawa