Skleroterapia żylna

Celem zabiegu skleroterapia jest usunięcie nieestetycznych, a często doskonale widocznych zmian w żyłach, które nierzadko powodują dyskomfort w życiu codziennym pacjenta.

Efekty zabiegu skleroterapii

Ceniony w medycynie, niechirurgiczny, a więc mniej inwazyjny zabieg skleroterapii pomaga pacjentom ze schorzeniami żylnymi. Najczęściej stosowany jest w ramach leczenia małych żylaków bądź śródskórnych poszerzeń żylnych tzw. pajączków naczyniowych. Podczas zabiegu, bezpośrednio do zmienionych chorobowo naczyń, podawany jest specjalny preparat wywołujący ich zamknięcie i w ostateczności wyłączenie z układu. Efektem tego jest zmniejszenie leczonego żylaka (przestaje być drożny – czyli wypełniony krwią), a następnie jego wchłonięcie przez organizm.

Jak wygląda zabieg skleroterapii?

Usuwanie żylaków metodą skleroterapii jest procedurą dość prostą w przebiegu i krótkotrwałą. Lekarz używając specjalnej, cienkiej igły, wprowadza do chorego naczynia żylnego odpowiedni preparat, który niemal natychmiast powoduje obkurczanie się żyły. Dawka jest dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta i konkretnego leczonego żylaka. Wykorzystujemy dwa rodzaje preparatu – substancję w postaci roztworu – drobne żylaki i pajączki, lub w postaci pianki – schorzenia większych naczyń krwionośnych.

Ilość nakłuć determinowana jest rozległością zmiany. Zazwyczaj jest to od kilku do kilkunastu wkłuć. Wykorzystanie do zabiegu bardzo cienkich igieł sprawia, że zabieg obok swojej wysokiej skuteczności jest również bezbolesny.

Należy dodać, że skleroterapia, jak każdy zabieg dermatochirurgiczny, poprzedzana jest wnikliwą konsultacją lekarza specjalisty z dziedziny dermatochirurgii. Sprawdza on stan zdrowia pacjenta i możliwość wystąpienia przeciwwskazań do wykonania zabiegu.

skleroterpia1

Czas trwania zabiegu skleroterapii

Zabieg trwa od 15 do 30 minut.

Okres rekonwalescencji po zabiegu

Czas rekonwalescencji uzależniony jest od indywidualnych cech pacjenta i stosowania się do zaleceń lekarza.

Na kończynę poddaną leczeniu, po wykonaniu skleroterapii należy założyć specjalny produkt uciskowy np. pończochę o II stopniu ucisku. W miejscach nakłuć ucisk można zwiększyć wykorzystując do tego watę bądź tampony opatrunkowe. Kompresje powinno stosować się w sposób ciągły przez pierwsze 24 godziny, zaś tuż po skończonym zabiegu pacjent powinien spacerować minimum 30 minut. W zależności od wielkości leczonego naczynia i jego lokalizacji, należy nosić opaskę uciskową od kilku dni do 3 tygodni. O długości tego okresu decyduje lekarz.

Terapię uciskową stosuje się w celu:

  • uzyskania jak najmniejszych możliwych skrzeplin wewnątrznaczyniowych,
  • leczenia lub zapobiegania efektom niepożądanym (np. zapaleniu żył, powstawaniu przebarwień),
  • profilaktyki epizodów zakrzepowo – zatorowych u chorych wysokiego ryzyka.

Czas utrzymywania się efektów

Stały efekt terapeutyczny można uzyskać stosując się ściśle do zaleceń lekarza specjalisty po wykonanym zabiegu. Niektórzy pacjenci decydują się na powtórzenie zabiegu w celu uzyskania bardziej satysfakcjonujących rezultatów.

Przeciwwskazania

  • ciąża,
  • okres karmienia piersią,
  • uczulenie na polidokanol.

Prezentowany opis procedury ma ogólny charakter i nie stanowi informacji medycznej. Podstawą wykonania zabiegu jest zawsze indywidualna konsultacja lekarska.

Tagi

Instytut MEDESTETIS | WARSZAWA – Skleroterapia żylaków