Przeszczep tłuszczu (powiększanie własnym tłuszczem)

Przeszczep tłuszczu w skrócie
Cena od 5000 zł
Czas zabiegu 120-180 min.
Znieczulenie TAK
Zdolność do pracy TAK
Sugerowana seria 1-3 zabiegi
Czas utrzymywania efektów do 36 mc

Lipotransfer – wskazania do zabiegu przeszczepu tłuszczu

Jeżeli pragniesz nie tylko naturalnie wypełnić zmarszczki, ale także wyszczuplić i wymodelować sylwetkę, metoda lipotransferu sprawdzi się idealnie.

Przeszczep tkanki tłuszczowej sprawdza się w działaniach w obrębie twarzy, kiedy zachodzi potrzeba usunięcia widocznych oznak starzenia tkanki. Procedura pozwala wypełnić wybrane partie, co w naturalny sposób napina skórę.

Metoda lipotransferu sprawdza się również w przypadku konieczności  zniwelowania różnego typu blizn, a przy tym stanowi bezpieczne rozwiązanie. Dzięki wypełnianiu wybranych okolic własnym tłuszczem pacjenta nie istnieje praktycznie ryzyko powikłań związanych z odrzuceniem wypełniacza przez organizm.

Efekty zabiegu przeszczepu tłuszczu

Lipotransfer przynosi pożądane efekty, dzięki przeszczepieniu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta z miejsca, gdzie występuje ona w nadmiarze, w obszar gdzie wystąpiła utrata objętości.

Rezultatem przeszczepu tłuszczu jest nie tylko wyszczuplenie konkretnych partii ciała, ale również poprawa kondycji skóry oraz modelowanie sylwetki. Terapia pozwala też wykonać wolumetrię twarzy bez użycia skalpela. W terapii wykorzystuje się jedynie własne komórki, bez innego materiału wypełniającego.

Dzięki temu, minimalizuje się ryzyko wystąpienia alergii i zapobiega wszelkim komplikacjom. W efekcie lipotransferu dochodzi do wypełnienia zmarszczek czy bruzd, modelowania policzków oraz korekty ust.

Metoda ta wykorzystywana jest także w przypadku zaniku tkanki tłuszczowej w różnych partiach ciała. Można ją zastosować także w leczeniu szpecących blizn powstałych w wyniku urazu mechanicznego. Dodatkową zaletą tego naturalnego wypełniacza jest zazwyczaj jego duża ilość stąd możliwość wypełnienia wielu obszarów.

Jak wygląda zabieg lipotransfer?

Zabieg lipotransferu podobnie jak wszystkie procedury medyczne poprzedzony jest wnikliwą konsultacją lekarską. Pozwala to zweryfikować wskazania i ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii. Specjalista ustala jakie miejsce chcemy skorygować i z jakiej części pobrany zostanie tłuszcz.

Przed rozpoczęciem zasadniczej części terapii przeszczepu tłuszczu wykonuje się znieczulenie miejsca dawczego.

W miejscu pobrania tkanki robi się niewielkie nacięcie, tak, aby umożliwić wprowadzenie specjalnej igły – kaniuli.
Skórę wcześniej znieczula się nasiękowo środkiem znieczulającym. Przy jej pomocy pobrane zostaną komórki tłuszczowe.
Wielkość nacięcia zazwyczaj nie przekracza 3 mm i nie pozostawia blizn.

Pozyskane tkanki preparuje się w celu pozyskania zawiesiny komórek tłuszczowych oraz macierzystych o optymalnej gęstości i objętości. Transferowana tkanka tłuszczowa zawieszona jest w niewielkiej ilości odessanego osocza i płynu międzytkankowego.

Jest on bogaty w różnego rodzaju czynniki wzrostu oraz substancje odżywcze. Ma to wpływ na pobudzenie procesów regeneracyjnych skóry, co polepsza jej kondycje.

Tkanka przed wszczepieniem w nowe miejsca jest odpowiednio przygotowywana – oczyszczana z płynnej frakcji i poddawana selekcji.
Przeszczepia się jedynie komórki zdrowe i nieuszkodzone.

Uzyskanym ostatecznie tłuszczem wypełnia się wybraną okolicę twarzy lub ciała. Zabieg wypełnienia wykonuje się specjalnymi kaniulami, na ogół niewiele grubszymi niż w przypadku tradycyjnych wypełnień np. kwasem hialuronowym.

Czas zabiegu

Zabieg trwa od 120 do 180 minut.

Okres rekonwalescencji po zabiegu przeszczepu tłuszczu

Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się siniaki, krwiaki albo miejscowe obrzęki w obszarze pobrania tkanki tłuszczowej. Zmiany te zazwyczaj ustępują w ciągu dwóch tygodni. Z uwagi na fakt przerwania ciągłości skóry, zabieg wiąże się z niewielkim ryzykiem wystąpienia infekcji. Takiej sytuacji zapobiega się wykonując lipotransfer pod osłoną antybiotykową.

Przeszczep tłuszczu – czas utrzymywania się efektów zabiegu

Zmiany związane z korektą kształtu twarzy czy innych części ciała widoczne są tuż po wykonaniu zabiegu. Finalne rezultaty w pełni uwidaczniają się po ok. 3 miesiącach od lipotransferu. Tkanka, którą wypełnia się ubytki, funkcjonuje na takich samych zasadach jak cała tkanka tłuszczowa w organizmie.

Przeszczep tłuszczu – przeciwwskazania

 • ciąża,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • miesiączka,
 • nadciśnienie,
 • choroby serca
 • cukrzyca,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • niewydolność wątroby,
 • niewydolność nerek,
 • choroba nowotworowa,
 • niska waga ciała, uniemożliwiające pobranie odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej,
 • stany zapalne,
 • palenie papierosów ( na dwa tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać palenia tytoniu)

Prezentowany opis procedury ma charakter ogólny i nie stanowi informacji medycznej. Podstawą wykonania zabiegu jest zawsze indywidualna konsultacja lekarska.

Czytaj na blogu Kliniki Dr Kuschill

joanna_3

Opis zabiegu został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej

Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
4 (3 głosów)
Kraków
Warszawa