Laser – jakich efektów możemy się spodziewać?

 In Dermatologia

Laser frakcyjny opinie ma rewelacyjne, ale należy pamiętać, że nie jest to cudowne remedium na każdy problem skóry. Dlaczego podkreślam to na wstępie? Bo wiele pacjentek po przeczytaniu entuzjastycznych recenzji na temat laserów ma wyolbrzymione, nierealne wręcz oczekiwania. Wybierając się na laser frakcyjny przed i po zabiegu chcą od razu wyglądać zupełnie inaczej, zdecydowanie młodziej. To jednak tak nie działa.

laser frakcyjnyPrawda jest taka, że na początku twarz po zabiegu laserowym wygląda gorzej niż przed nim. Dlaczego? Ponieważ zasadą działania laserów jest stymulowanie odbudowy skóry poprzez jej uszkadzanie. Rezultaty widać więc dopiero wtedy, kiedy skóra się wygoi, przebuduje i zregeneruje, czyli najwcześniej po czterech tygodniach. Tydzień po zabiegu warto natomiast zarezerwować na rekonwalescencję, bo twarz z pewnością będzie zaczerwieniona, może być też lekko opuchnięta, a po kilku dniach naskórek zacznie się intensywnie łuszczyć. Czas rekonwalescencji zależy od tego stopnia, w jakim skóra została uszkodzona. Warto to jednak cierpliwie przeczekać, bo laser efekty daje świetne. Warto jednak pamiętać, że laser laserowi nierówny. Czym się różnią i który wybrać?

Laser frakcyjny jak działa?

Optyka soczewki lasera frakcyjnego wnika w głąb skóry na 15-20% jej obszaru i działając selektywnie na wybrane partie, nie narusza zdrowych tkanek. Inaczej mówiąc  ciągłość naskórka zostaje przerwana w odstępach, a część pozostaje nienaruszona, dzięki czemu proces regeneracji jest przyspieszony.

laser frakcyjne 2Laser frakcyjny to jedna z najskuteczniejszych metod odmładzania skóry. Dzieli się on na dwa rodzaje – ablacyjny i nieablacyjny.  W laserze frakcyjnym ablacyjnym wiązka światła laserowego wnika do głębszych warstw skóry, gdzie pochłaniana jest przez znajdującą się wewnątrz komórek wodę. Woda ulega natychmiastowemu podgrzaniu i odparowaniu czego skutkiem jest ablacja naskórka oraz wierzchniej warstwy skóry właściwej. Dzięki temu tworzy się regularna sieć mikrouszkodzeń, co pobudza komórki do regeneracji i odbudowy oraz stymuluje tworzenie nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Dlatego lasery ablacyjne są tak skuteczne w pobudzaniu procesów odnowy skóry. Więcej kolagenu to jędrniejsza, bardziej elastyczna i lepiej napięta skóra. Zanim jednak będzie można się cieszyć tym efektem, uszkodzone przez laser komórki muszą się złuszczyć. Złuszczanie skóry, czyli ablacja, nie występuje po zabiegach laserami frakcyjnymi nieablacyjnymi. Na tym też polega główna różnica między nimi.  Laser nieablacyjny działa delikatniej, czas gojenia się skóry jest krótszy, ale rezultat zabiegu słabszy. Aby uzyskać taki sam efekt, jaki jednorazowo daje laser frakcyjny ablacyjny, trzeba wykonać od trzech do pięciu zabiegów laserem nieablacyjnym. Brak złuszczania skóry powoduje, że cera nie wygląda tak świeżo i promiennie jak twarz po zabiegu laserowym ablacyjnym.

Laser przed i po

Wskazaniem do zabiegu są zmarszczki na twarzy, wokół oczu, na szyi i dekolcie, zwiotczenie i brak jędrności skóry, blizny różnego pochodzenia (np. potrądzikowe), przebarwienia i zmiany pigmentowe na skórze, rozstępy, nierówności na skórze, rozszerzone pory. Co można zrobić z tymi defektami? Rozwiązaniem są zabiegi laserem frakcyjnym.

laser frakcyjny na twarzIch głównym celem jest poprawa ogólnej kondycji skóry i pobudzenie produkcji kolagenu. Terapia pozwala wyraźnie odmłodzić skórę, poprawić jej koloryt, zniwelować drobne zmarszczki, blizny, a nawet rozstępy. Jest to doskonały sposób na walkę z problemem nieregularnej struktury skóry, redukcję blizn po zabiegach chirurgicznych oraz potrądzikowych.  Zabiegi laserowe na twarz efekty dają długotrwałe. Mogą się one utrzymywać nawet przez okres dwóch lat. Warunkiem jest jednak wykonanie serii zabiegów i stosowanie się do zaleceń lekarza. Jeśli decydujesz się na laser zabieg będzie trzeba powtórzyć minimum trzy razy.

Laser frakcyjny po zabiegu

Po zabiegu niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, zgodnie ze wskazówkami lekarza. Jakie są zalecenia po laserze frakcyjnym? Zdecydowanie najważniejsze jest to, by w okresie około czterech tygodni od zabiegu nie wystawiać pozbawionej naturalnych mechanizmów ochronnych skóry na działanie promieni słonecznych i używać kremów z wysokim faktorem, minimum SPF 30 nawet w pomieszczeniach.  Promieniowanie UVA, które powoduje powstawanie przebarwień przenika przez chmury i szyby. A na skórę działa także promieniowanie światła niebieskiego, które np. wytwarzają laptopy czy telewizory.

Laser frakcyjny na twarz najlepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowych, kiedy siła promieniowania słonecznego jest słabsza, a zachmurzenie zdecydowanie większe niż latem. Aby przyspieszyć gojenie się skóry, do jej pielęgnacji warto używać wazeliny, maści z cynkiem lub specjalistycznych bakteriostatycznych preparatów, które tworzą na powierzchni skóry niewidoczny gołym okiem opatrunek. Laser frakcyjny na twarz można połączyć także z osoczem bogatopłytkowym, które stymuluje proces regeneracji i dobudowy, skraca rekonwalescencję oraz wzmacnia odmładzające działanie lasera.

Sprawdź zabieg: Laser frakcyjny iPixel® Alma Harmony Pro®

Laser frakcyjny efekty uboczne

Ponieważ zasadą działania laserów jest stymulowanie odbudowy skóry poprzez jej uszkadzanie, gojenie się jest naturalnie wpisane w ten proces. A zatem rumień, stan zapalny, świąd, obrzęk, nadwrażliwość, brązowienie i łuszczenie się skóry to nie powikłania, a procesy fizjologiczne, świadczące o tym, że uszkodzona tkanka się regeneruje. Komplikacje zdarzają się niezwykle rzadko. Należy do nich m.in. nawrót opryszczki, dlatego podczas wywiadu lekarskiego przed zabiegiem specjalista powinien zapytać, czy kiedykolwiek wcześniej u pacjenta występował ten problem. Jeśli tak przed i po zabiegu zaleca się przyjmowanie leków przeciwwirusowych typu Heviran. W rzadkich przypadkach mogą pojawić się także zmiany trądzikopodobne, blizny, przedłużające się zaczerwienienie i obrzęk, a także zaburzenia pigmentacji i przebarwienia. Te ostatnie są często wynikiem niewłaściwej pielęgnacji skóry po zabiegu, czyli braku ochrony przeciwsłonecznej. Przyczyną powikłań pozabiegowych mogą być także wcześniej przebyte kuracje i leki fotouczulające. Na tej liście znajduje się wiele popularnych środków m.in: leki moczopędne, nasercowe, przeciwdepresyjne, psychotropowe, przeciwgrzybicze, przeciwwymiotne, Izotretynoina (w ciągu ostatnich 6-9 miesiącach), witaminy A i D, a także maści zawierające pochodne retinoidów. Przyjmujesz lub stosujesz którykolwiek z tych preparatów? Koniecznie poinformuj o tym lekarza przed zabiegiem laserowym.

Laser na twarz opinie

W mojej ocenie laser frakcyjny to jedna z najskuteczniejszych metod odmładzania i niwelowania niedoskonałości skóry. Na wizycie wstępnej zawsze informuję jednak pacjentki, że wiąże się ona z pewnym dyskomfortem, związanym z efektami ubocznymi zabiegu, które wynikają z naturalnych procesów gojenia się skóry. Wystarczy zarezerwować kilka dni na home office, by wrócić do codziennej aktywności ze zdrową, piękną, wyraźnie gładszą i promienną skórą. Warto!

aneta_bembenek_1

Artykuł został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

lek. med. Aneta Bembenek

specjalista okulista, lekarz medycyny estetycznej.
Specjalista w Klinice Dr Kuschill MEDESTETIS.
Aktywnie uczestnicząca w kongresach naukowych oraz posiadająca liczne certyfikaty. Jako lekarz medycyny estetycznej specjalizująca się w zabiegach korekcji i rewitalizacji najdelikatniejszych obszarów ciała tj. twarzy w tym okolic oczu, szyi, czy dekoltu.
Recent Posts
phone Kraków
phone Warszawa