Pielęgnacja skóry po lecie

 In Kosmetologia

Początek jesieni to ten moment, kiedy w moim gabinecie pojawiają się najbardziej świadome pacjentki.
Wiedzą, że wakacje w słońcu, czy słonej wodzie, dzięki którym tak dobrze się zrelaksowały, nie służą cerze.

Dlatego pielęgnację skóry po wakacjach zaczynają od wizyty w mojej Klinice. I słusznie.

Po wakacjach skóra nawet ta, którą chroniłyśmy przed słońcem, smarowałyśmy produktami z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi, ma prawo być szorstka i pozbawiona blasku.
Wiatr, częste kąpiele w morskiej lub chlorowanej wodzie, słońce, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach albo bardzo suchym klimacie sprawia, że nasza skóra traci wodę nawet cztery razy szybciej, niż w normalnych warunkach.

Jak nawilżyć skórę po wakacjach?

Kiedy przychodzą do mnie pacjentki, które po urlopie nie mogą domowymi metodami przywrócić właściwego poziomu nawilżenia skóry, rekomenduję zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego. Największą popularnością wśród pacjentek cieszy się mezoterapia igłowa oraz zabieg hydrobalans , która szybko przywraca skórze jędrność i blask, pobudza komórki do regeneracji i sprawia, że skóra jest optymalnie nawilżona.

Uzupełnieniem zabiegów wykonywanych w gabinecie lekarskim jest zmiana preparatów do użytku domowego.

Jesienią zalecam pacjentkom preparaty mocno nawilżające, zawierające kwas hialuronowy i inne humektanty, a także witaminę C, która sprzyja regeneracji skóry, pozwala przywrócić jej blask i działa wspomagająco przy terapii usuwania przebarwień.

Jak usunąć przebarwienia?

No właśnie, przebarwienia. Kto w wakacje zaniedbał pielęgnację skóry, ten jesienią spędzi sporo czasu na ich usuwaniu.

Zmiany te, występujące zazwyczaj w różnych odcieniach brązu, pojawiają się przede wszystkim na skórze twarzy – w okolicy czoła, policzków, brody lub ust.
W olbrzymiej większości są efektem reakcji naszej skóry na ekspozycję na promienie słoneczne (UV).

W wyniku ekspozycji na słońce, promienie UV przenikają przez naskórek, stymulując komórki pigmentacyjne skóry (melanocyty) do wzmożonego działania.

Podstawowym efektem jest opalenizna. Jednakże nadmierna — częsta i długotrwała ekspozycja na słońce może spowodować, że niektóre z tych melanocytów „oszaleją” – ulegną trwałym zaburzeniom i zaczną wydzielać w procesie melanogenezy zbyt wiele melaniny.

W efekcie tego zaburzenia dochodzi do miejscowego gromadzenia się melaniny (hiperpigmentacja), a to skutkuje powstaniem plam.
Na ogół są one niewielkie, okrągłe lub delikatnie rozlane i bezbolesne.

W leczeniu silnych przebarwień najskuteczniejsze są peelingi medyczne.

Do najpopularniejszych (i uważanych za najefektywniejsze) należy Dermamelan i Cosmelan (terapia depigmentacyjna), a efekty takiej kuracji są spektakularne!

Pozwalają rozjaśnić przebarwienia o co najmniej 95%. I to aż u 99% pacjentów. Jednakże wiążą się z jednym poważnym efektem ubocznym. Po ich zastosowaniu przez co najmniej tydzień, skóra na twarzy jest podrażniona i się łuszczy. A to oznacza niekiedy konieczność rezygnacji z pracy zawodowej w okresie regeneracji, a także potrzebę późniejszej codziennej i wielomiesięcznej odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Skóra tłusta – jak zadbać o nią po wakacjach

Innym problemem, który zauważam u pacjentek jesienią, jest okresowe, wzmożone przetłuszczanie się skóry.
I nie ma to nic wspólnego z młodzieńczym trądzikiem, za to wiele — z nadmierną ekspozycją na słońce.

Gdy całymi dniami opalamy się, skóra jak już wspominałam, zaczyna tracić wilgoć.
Gdy tego nawilżenia jest krytycznie mało, gruczoły łojowe dostają od organizmu sygnał, że czas zwiększyć produkcję sebum, aby ochronić naskórek przed przesuszeniem i co za tym idzie – uszkodzeniami.

W efekcie po wakacjach skóra jest jednocześnie przesuszona i przetłuszczona. Wówczas kuracją godna rozważenia jest zabieg z użyciem światła laserowego.

Gdy pacjentki mają przetłuszczoną skórę, bardzo widoczne pory, a do tego ich skóra potrzebuje rozjaśnienia i regeneracji, polecam ciekawy zabieg tj. laserowa redukcja zmarszczek i melasmy Clear Lift® Alma Harmony Pro®. Stymuluje produkcję kolagenu, ma działanie złuszczające, hamuje nadprodukcję sebum i usuwa przebarwienia.

Większość pacjentek widzi dużą poprawę już po pierwszym, bezinwazyjnym zabiegu.

Kwasy dobre na wszystko

Jednak najpopularniejsze zabiegi wykonywane jesienią w mojej klinice to peelingi chemiczne, popularnie zwane kwasami.
To nieodzowny element pielęgnacji skóry w gabinecie medycyny estetycznej.

Odgrywają one niezwykle ważną rolę w procesach regeneracji, powodując przebudowę naskórka poprzez pobudzanie warstwy podstawnej do produkcji nowych komórek.

Dawniej kwasy oznaczały bardzo intensywne złuszczanie i co za tym idzie, konieczność pozostania w domu przez kilka dni.

Dzisiaj mogę wykonywać peelingi chemiczne nawet najbardziej zabieganym pacjentkom. Nowatorskie preparaty na bazie różnych składników można dopasować indywidualnie do potrzeb każdej pacjentki, co nadaje kierunek terapii i wpływa na jej ostateczny efekt.

Specjaliści w hiszpańskim laboratorium stworzyli kilka linii zabiegowych PH Formula Skin resurfacing tj.

  • A.G.E,
  • A.C.N.E,
  • V.I.T.A.C.,
  • i C.R.1 Complex,

które odpowiadają najróżniejszym potrzebom skóry, zwłaszcza po wakacjach.

Resurfacing preparatami PH Formula polega na intensywnej stymulacji głębszych warstw skóry do odnowy, co skutkuje przebudową jej struktury i tzw. remodelingiem.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu unikalnych składników na bazie kwasów, opracowanych tak, by zminimalizować negatywne skutki występujące przy tradycyjnych peelingach.

Co ważniejsze, preparaty PH Formula zawierają kompleks PH-DVC, który zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień i stanów zapalnych po zabiegu.

Dodatkowo kompleks ten ma właściwości hydrofilne i hydrofobowe, które umożliwiają lepsze wnikanie substancji aktywnych zawartych w peelingach w głąb skóry.

Oprócz mieszanki kwasów, preparaty PH Formula zawierają odpowiednio dobrane substancje aktywne z powodzeniem wykorzystywane w medycynie estetycznej i kosmetologii już od wielu lat.

Należy pamiętać, że kwasy, choć niezwykle skuteczne, wymagają przestrzegania kilku zasad. Przede wszystkim, wykonujemy je w okresie od października do marca, gdy słońce świeci najłagodniej. Kwasy mogą bowiem zwiększać foto-wrażliwość skóry, dlatego tak ważne jest, aby po zabiegu stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną – krem z filtrem SPF 50+ to podstawa, aby uniknąć powstawania przebarwień i poparzeń słonecznych.

Jesienna pielęgnacja skóry jest wyjątkowo skuteczna i szybko widać jej efekty. Możemy pozwolić sobie na skuteczniejsze, choć bardziej inwazyjne terapie, usunąć niedoskonałości powstałe podczas wakacyjnych wyjazdów i zadbać o wszystkie potrzeby skóry.

joanna_3

Artykuł został przygotowany pod nadzorem merytorycznym

dr n. med. Joanna Kuschill – Dziurda

specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej
Założycielka Kliniki Dr Kuschill MEDESTETIS.
Lekarz z wieloletnim doświadczeniem, ekspert telewizyjny programu “Pytanie na Śniadanie” oraz autorka licznych publikacji prasowych.
Edukatorka, dzieląca się wiedzą na Instagramie @drjoannakuschilldziurda.
Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Czy powyższy artykuł był przydatny? (wybierz gwiazdki poniżej od 1 do 5)
Sending
Ocena użytkowników
5 (2 głosów)
Recent Posts
phone Kraków
phone Warszawa