Czym jest bruksizm i jak mu zapobiec?

Kiedy warto pomyśleć o leczeniu bruksizmu?

W przypadku mimowolnej i nadmiernej aktywności mięśni żwaczy, zaciskania zębów i zgrzytania nimi prowadzącymi do rozchwiania zębów w szczęce i żuchwie, starcia koron zębowych, pękania szkliwa, występowania zmian – początkowo zapalnych, a następnie zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych.

O zabiegu warto pomyśleć również w celu wyeliminowania asymetrii w intensywności pracy mięśni żwaczy, mającej wpływ na estetykę twarzy. Istotnym wskazaniem do podjęcia leczenia są też przyczyny społeczne tj. dla wyeliminowania zaburzeń snu u partnera wywołanymi mimowolnym zgrzytaniem zębów.

Co może być przyczyną zgrzytania zębami?

Bezpośrednią przyczyną zaciskania szczęki jest nadmierna aktywność mięśni żwaczy. Zazwyczaj przyczyna tego zjawiska nie jest znana, ani jednoznaczna. Zakłada się, że do występowania objawów przyczynia się niski poziom odporności na stres i wady zgryzu.

Na czym polega leczenie?

Celem leczenia jest ograniczenie nadmiernej aktywności mięśni żwaczy przy zastosowaniu toksyny botulinowej, a w efekcie eliminacja mimowolnego zaciskania szczęki.

bruksizm_yt

Dedykowane procedury

INIEKCJA TOKSYNY BOTULINOWEJ CZYTAJ

Tagi

Instytut MEDESTETIS | KRAKÓW – Leczenie bruksizmu

[rev_slider alias=”caruzela_pl”]
Kraków
Warszawa